Skupina osobností kritizuje zásahy na demonstraci proti čínskému režimu, podá žalobu

Klára Galová
7. 4. 2016 14:32
Během demonstrace na podporu lidských práv, která byla podle Martina Bursíka zastavena agresivními policisty, došlo k porušení práva na shromáždění, myslí si skupina pražských osobností. Podají žalobu na postup policie a magistrátu. Zároveň kritizují postoje prezidenta Miloše Zemana a vlády, která nechává jeho jednání ohrožujícímu základy demokracie volný průběh.
Michael Kocáb.
Michael Kocáb. | Foto: DVTV

Praha – Skupina osobností kolem Michaela Kocába se rozhodla žalovat stát za porušování lidských práv. Učiní tak zejména vzhledem k postupu policie a magistrátu při návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. "Jsme přesvědčeni, že skutečnou odpovědnost nenese pouze Policie ČR, ale političtí objednatelé. Ti mají podle ústavy jednat a nejednají," uvedl Kocáb na tiskové konferenci.

Podle podporovatelů žaloby, mezi nimiž je například Martin Bursík, Kateřina Jacques, Hana Marvanová, Jan Ruml nebo Břetislav Rychlík, je vláda přímo odpovědná za jednání prezidenta, ale v praxi nechává ohrožování základů demokracie volný průběh.

Stížnost na postup policie souvisí s řádně oznámeným shromážděním na podporu lidských práv na Hradčanském náměstí během návštěvy čínského prezidenta. Demonstrace byla podle jednoho z organizátorů a bývalého předsedy Strany zelených Martina Bursíka pasivně zastavena policisty.

"Chovali se totálně neprofesionálně, nikdo nám neřekl, kdo té akci velí, byli agresivní a vypadalo to, že chtějí vyvolat konflikt. Toto je moment, kdy jsou pošlapávána naše lidská práva a je nám upíráno ústavní právo shromažďovat se," zdůraznil Bursík.

Podle advokáta Jana Kalvody jsou tři možnosti, jak se bránit – ústavní stížnost, správní žaloba a šetření na popud státního zástupce. Všechny tři plánuje iniciativa využít. Cílem žaloby je, aby soud označil zásah magistrátu a police za nezákonný.

"Nemůžeme se spokojit s tím, že nějaký policejní velitel nebo úředník na magistrátu udělal hloupost, ale je to první krok. Nelze žalovat nikoho jiného, kdo v tom nemá přímo prsty," vysvětlil směřování žaloby Kalvoda.

Na čtvrteční konferenci vystoupili zástupci neziskových organizací, podnikatelů, studentů, ale i socioložka Jiřina Šiklová, senátor Zdeněk Papoušek, organizátor červených karet Martin Přikryl, bratr exprezidenta Ivan Havel, slovenský politik Fedor Gál, spisovatel Ivan Binar či režisér Václav Marhoul.

Ten vyjádřil podezření, že nešlo pouze o porušení práva na shromažďování, ale i posloupnosti vedení. Bezpečnostní složky byly podle něj řízeny lidmi, kteří k tomu neměli oprávnění, a proto navrhl zařadit tento bod do žaloby. Podle Marhoula je potřeba zjistit, kdo celé akci velel a kdo určil strategii policejního zásahu.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Při požáru budovy ve Štrasburku zahynulo pět lidí a sedm lidí má zranění

Při požáru budovy ve Štrasburku na severovýchodě Francie zahynulo v noci na dnešek pět lidí a dalších sedm jich utrpělo zranění. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na místní hasiče.

Hasiči ve svém prohlášení uvedli, že "museli zachránit množství lidí, které odvedli do bezpečí". Obyvatele totiž ohrožoval mimo jiné silný kouř.

Požár podle všeho vypukl na schodišti sedmipatrové budovy a nyní je již pod kontrolou, dodali hasiči. Další podrobnosti zatím nejsou k dispozici.

před 52 minutami

Cleveland zaskočil v NBA Philadelphii, které se zranil Embiid

Basketbalisté Clevelandu v NBA překvapivě zvítězili nad Philadelphií 108:94 a potvrdili, že pod novým trenérem J.B. Bickerstaffem se jim daří. Vyhráli třetí zápas z posledních čtyř, předtím na stejný počet vítězství potřebovali 21 utkání. Ve středečním duelu využili i toho, že Philadelphia už v první čtvrtině přišla o svou hvězdu Joela Embiida, který si poranil rameno.

Výsledky NBA:

Atlanta - Orlando 120:130, Charlotte - New York 107:101, Cleveland - Philadelphia 108:94, Houston - Memphis 140:112, Miami - Minnesota 126:129, Phoenix - LA Clippers 92:102, San Antonio - Dallas 103:109, Utah - Boston 103:114, Washington - Brooklyn 110:106.

Další zprávy