Praze znovu hrozí stávka MHD. Kvůli urážce odborářů

Adam Junek, Michal Pavec
7. 12. 2009 21:10
Poradenská firma si vystřelila z propouštění zaměstnanců
Pozvánka BNV Consulting na vánoční večírek
Pozvánka BNV Consulting na vánoční večírek | Foto: Odbory

Praha - Stávkový výbor pražského dopravního podniku (DPP) je znovu na nohou a nelze vyloučit, že hlavnímu městu opět hrozí stávka MHD.

Odboráře pobouřila pozvánka na vánoční večírek poradenské firmy BNV Consulting. Jde o společnost, která pro dopravní podnik chystá restukturalizační plány a audity, na její doporučení se mezi dopraváky propouštělo.

V pozvánce si nyní tato společnost dělá právě z propouštění zaměstnanců legraci.

"Komiksová část vánoční pozvánky je vrcholem cynismu a nelidského postoje k zaměstnancům pražského dopravního podniku," uvedli odboráři ve společném prohlášení, v němž také požadují, aby DPP s firmou k 31.12. 2009 ukončil spolupráci.

"Ta pozvánka, respektive její obsah je určitě velmi netaktní a nevhodný," vzkázal Aktuálně.cz prostřednictvím SMS zprávy ředitel dopravního podniku Dvořák. "Každopádně to určitě není důvod pro stávkové aktivity," dodal.

Odboráři: Dohody se obcházejí

Odboráři zároveň oznámili, že znovu obnovují stávkový výbor. A to nejen kvůli nevybíravému komiksu, ale i proto, že dopravní podnik údajně neplní některé dohody z minulého měsíce.

"O stávce bych ale ještě nemluvil. Samo obnovení stávkového výboru je dost velkou hrozbou. Hned zítra ráno se také s vedením dopravního podniku setkáme a budeme s ním chtít celou situaci probrat," řekl Aktuálně.cz jeden z odborářů Jiří Obitko.

"Ta pozvánka byla jen jakýmsi spouštěcím mechanismem. Zjistili jsme totiž, že dopravní podnik obchází některé věci, na nichž jsme se v listopadu dohodli," vysvětlil Obitko.

Konkrétně se jedná právě o činnost poradenské firmy BNV Consulting, jejíž spolupráce s dopravcem se měla postupně zmrazovat. Podle odborářů má ale firma v podniku naplánovanou činnost až do června.

Podobné je to prý i s ředitelem transformace Radkem Novotným (zároveň spolumajitelem BNV Consulting), s nímž měl dopravce po dohodě s odboráři ukončit spolupráci ke konci tohoto roku.

Podle nich bude ovlivňovat transformaci DPP z jiné pozice.

Generální ředitel dopravního podniku Martin Dvořák ovšem obcházení dohod popřel. "BNV v DPP končí dle dohody," sdělil Aktuálně.cz.

Po měsíci znovu

Najdou tyto odznáčky znovu místo na klopách odborářů?
Najdou tyto odznáčky znovu místo na klopách odborářů? | Foto: Ludvík Hradilek

Stávkový výbor složený z jednotlivých odborových svazů se schází znovu po necelém měsíci, kdy ukončil činnost po složitých a někdy i hodně vypjatých jednáních se zástupci DPP a hlavního města.

Odboráři požadovali splnění sedmi požadavků a během zhruba týdenního schůzování se ve sporných otázkách podařilo dospět ke kompromisům.

Šlo například o dofinancování prokazatelné ztráty podniku, nový přístup k propouštění zaměstnanců či ukončení outsourcingových projektů, které měly za úkol přesouvat činnost zaměstnanců DPP na externí firmy.

 

Právě se děje

Další zprávy