Právník se vysmál ochráncům křesťanské Evropy, kteří nechtějí migranty. Dostal trest

Martin Biben Martin Biben
7. 6. 2019 17:56
Loni v září napsal právník Petr Němec, zakladatel webu Exekutor má smůlu, na Twitter tři věty, v nichž si drsně utahoval z křesťanů, kteří odmítají pomoc lidem prchajícím před válkou. "Moje nejoblíbenější hodnota obránců křesťanské Evropy je ta, že se nemá pomáhat topícím se lidem a sirotkům. Jak pravil Ježíš: nechej je zm*dy, jen ať chcípnou," napsal.
Právník Petr Němec
Právník Petr Němec | Foto: DVTV

Advokátní komora ho nyní za evidentně ironicky míněný tweet kárně stíhá. Advokát dokonce podle původního obvinění vyjádřil názor, že se uprchlíkům, pokud nejsou křesťané, nemá pomáhat.

"Podle kárného žalobce je vytýkané jednání kárně obviněného skutkově nesporné. V tweetové zprávě ze dne 15. 9. 2018, kterou navštívilo minimálně 1500 respondentů, pregnantně vyjádřil svůj lidský názor, že se nemá pomáhat nikomu, kdo není křesťanem. Mohou se topit, být bezbrannými sirotky a dle kárně obviněného advokáta: jen ať chcípnou," píše v obvinění předseda kontrolní rady komory Jan Mikš.

Taková komunikace je podle předsedy rady alarmující a zveřejňování xenofobních názorů prý jde za hranici slušnosti, kterou po advokátech požadují příslušné předpisy i společenské postavení. Podle kárného žalobce nemůže advokát podobné názory veřejně prezentovat.

"Tyto, v rozporu s jeho pohledem, postrádají jakoukoliv vtipnost. Naopak v širších souvislostech mohou hraničit s naplněním skutkové podstaty trestného činu. Němec tím podle žalobce porušil povinnosti advokáta stanovené mu v paragrafu 17 zákona o advokacii," dodal Mikš. V paragrafu 17 stojí, že advokát postupuje při výkonu advokacie tak, aby nesnižoval důstojnost advokátního stavu; za tím účelem je zejména povinen dodržovat pravidla profesionální etiky a pravidla soutěže.

Páteční zasedání kárné komise rozhodlo, že se Němec skutečně provinil, jeho trestem je však pouze zaplacení nákladů kárného řízení ve výši 8000 korun. Komise však, na rozdíl od předsedy kontrolní rady Mikše, pochopila, že tweet byl míněn ironicky. "Vytkli mi jen, že tweet byl vulgární, nehodný advokáta a že moji ironii nemusí každý pochopit," uvedl Němec, kterému i tak přijde přístup komise zbytečně přísný. "Napíšu vtip s jediným vulgarismem a jsem za to popotahovaný," podivil se.

Stojí za vším sporná exekuční řízení?

V souvislosti s přístupem komory k právníkovi Němcovi může leckoho napadnout souvislost s jeho zaměřením na pomoc lidem v exekucích. Němec často s úspěchem poukazuje na chyby a nezákonnosti v exekučních řízeních, například kvůli neplatným rozhodčím doložkám a soudy pak exekuce v řadě případů zastavují.

Na opačných stranách sporů ale často bývají právě advokáti, kteří figurují i v orgánech komory, například její místopředseda Tomáš Sokol, který do roku 2008 vymáhal dluhy pro pražský dopravní podnik. Řadu takových exekucí se však nyní Němcovi daří zastavit.

Jako rozhodce v řadě případů vymáhání bagatelních dluhů, které se díky odměnám exekutorů a advokátů staly výnosným byznysem, působil i nynější předseda kontrolní rady ČAK Jan Mikš. "Věřím, že tam žádná souvislost není. Určitě ale nepůsobí věrohodně, když mě posuzují lidé, se kterými se utkávám v soudních sporech," řekl Němec.

Aktuálně.cz těsně po skončení zasedání kárné komise oslovilo advokátní komoru s několika otázkami ohledně případu. "Sháním kompetentního člověka, ale vzhledem k zasedání vedení komory na Slovensku to asi bude až v pondělí. Zatím se vám k tomu nikdo vyjádřit nemůže," uvedla Dagmar Koutská z odboru vnějších vztahů.

Video: 200 tisíc exekucí v Česku je protiprávních. Dlužníci nevěří, že jim někdo může pomoci, říká právník

Lidé se musí ozvat, systémem už jsou ale semletí, říká expert na exekuční spory Petr Němec. Neoprávněné jsou exekuce podle tzv. rozhodčího nálezu. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

před 6 minutami

Boeing zaplatí pokutu ve výši desítek milionů korun za montáž vadných součástek. Týkalo se to 133 letadel řady 737 New Generation

Americký výrobce letecké techniky Boeing zaplatí pokutu 3,9 milionu dolarů (90 milionů korun) za montáž vadných součástek do 133 letadel. V pátek o tom rozhodl americký Federální úřad pro letectví (FAA). Verdikt se týká strojů modelové řady 737 NG (Next Generation). FAA předpokládá podobné nedostatky i u strojů řady MAX, které potkaly dvě smrtelné letecké nehody a nesmějí do vzduchu.

Podle FAA Boeing nedohlédl na dodavatele, aby se řídili firemním systémem kontroly kvality. Konkurentu evropského Airbusu také vyčítá, že stroje přihlásil na závěrečnou kontrolu letecké způsobilosti, ačkoli věděl, že obsahují vadné součástky.

Boeing pochybení nepřiznal, uvedl ale, že si je obav FAA vědom. Firma má nyní 30 dní na to, aby zaplatila pokutu, nebo se odvolala. Boeing uvedl, že věc přezkoumá. Dodal také, že se mu nedostatky již podařilo odstranit u strojů NG. V případě řady MAX se ještě konají kontroly, aby mohly být všechny chybné součástky nahrazeny. V pátek oznámená pokuta se týká jen řady NG, o možných pochybeních u řady MAX úřad zatím nerozhodl.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Američané se domnívají, že jejich dron v Libyi sestřelili Rusové

Americká armáda se domnívá, že neozbrojený americký bezpilotní letoun, který se zřítil minulý měsíc poblíž libyjské metropole Tripolisu, ve skutečnosti sestřelila ruská protivzdušná obrana, a požaduje vrácení trosek dronu. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na velitelství amerických sil v Africe (AFRICOM).

Sestřelení amerického stroje by podle Reuters zvýraznilo rostoucí silovou roli Moskvy v severoafrické zemi bohaté na energetické zdroje, kde ruští žoldnéři podle pozorovatelů válčí v libyjské občanské války na straně polního maršála Chalífy Haftara. Jeho síly, které podporují vládu v Benghází na východě země, se od dubna snaží dobýt Tripolis, nyní ovládaný mezinárodně uznávanou libyjskou vládou národní jednoty premiéra Faíze Sarrádže.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Požár v Prešově hasiči definitivně uhasili až v sobotu ráno, zemřelo při něm pět lidí

Slovenští hasiči dnes ráno zcela uhasili požár ve dvanáctipatrovém bytovém domě v Prešově. "Zásah probíhal celou noc, lokalizaci požáru ohlásil velitel zásahu před půlnocí, před sedmou ráno ohlásil likvidaci požáru," uvedl Hasičský a záchranný sbor na sociální síti. Na místě zasahovalo téměř 90 profesionálních hasičů a více než 25 dobrovolných hasičů s téměř 40 kusy techniky.

"Potvrzeno je zatím pět obětí, další lidé jsou nezvěstní. Jejich počet upřesní policie ve spolupráci s městskou civilní obranou, hasiči a dalšími orgány," napsal na své internetové stránce deník Sme. Zranění podle záchranářů utrpěly více než čtyři desítky lidí. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Kvůli nejhoršímu suchu za poslední desetiletí se zmenšily Viktoriiny vodopády na hranici Zambie a Zimbabwe oproti normálnímu stavu na pouhý potůček.

Podle agentury Reuters se místní nyní obávají, že pokud změny klimatu povedou k častějším a výraznějším suchům, přijde region o jednu z hlavních turistických atrakcí, kterou ročně navštíví asi milion lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy