Právník se vysmál ochráncům křesťanské Evropy, kteří nechtějí migranty. Dostal trest

Martin Biben Martin Biben
7. 6. 2019 17:56
Loni v září napsal právník Petr Němec, zakladatel webu Exekutor má smůlu, na Twitter tři věty, v nichž si drsně utahoval z křesťanů, kteří odmítají pomoc lidem prchajícím před válkou. "Moje nejoblíbenější hodnota obránců křesťanské Evropy je ta, že se nemá pomáhat topícím se lidem a sirotkům. Jak pravil Ježíš: nechej je zm*dy, jen ať chcípnou," napsal.
Právník Petr Němec
Právník Petr Němec | Foto: DVTV

Advokátní komora ho nyní za evidentně ironicky míněný tweet kárně stíhá. Advokát dokonce podle původního obvinění vyjádřil názor, že se uprchlíkům, pokud nejsou křesťané, nemá pomáhat.

"Podle kárného žalobce je vytýkané jednání kárně obviněného skutkově nesporné. V tweetové zprávě ze dne 15. 9. 2018, kterou navštívilo minimálně 1500 respondentů, pregnantně vyjádřil svůj lidský názor, že se nemá pomáhat nikomu, kdo není křesťanem. Mohou se topit, být bezbrannými sirotky a dle kárně obviněného advokáta: jen ať chcípnou," píše v obvinění předseda kontrolní rady komory Jan Mikš.

Taková komunikace je podle předsedy rady alarmující a zveřejňování xenofobních názorů prý jde za hranici slušnosti, kterou po advokátech požadují příslušné předpisy i společenské postavení. Podle kárného žalobce nemůže advokát podobné názory veřejně prezentovat.

"Tyto, v rozporu s jeho pohledem, postrádají jakoukoliv vtipnost. Naopak v širších souvislostech mohou hraničit s naplněním skutkové podstaty trestného činu. Němec tím podle žalobce porušil povinnosti advokáta stanovené mu v paragrafu 17 zákona o advokacii," dodal Mikš. V paragrafu 17 stojí, že advokát postupuje při výkonu advokacie tak, aby nesnižoval důstojnost advokátního stavu; za tím účelem je zejména povinen dodržovat pravidla profesionální etiky a pravidla soutěže.

Páteční zasedání kárné komise rozhodlo, že se Němec skutečně provinil, jeho trestem je však pouze zaplacení nákladů kárného řízení ve výši 8000 korun. Komise však, na rozdíl od předsedy kontrolní rady Mikše, pochopila, že tweet byl míněn ironicky. "Vytkli mi jen, že tweet byl vulgární, nehodný advokáta a že moji ironii nemusí každý pochopit," uvedl Němec, kterému i tak přijde přístup komise zbytečně přísný. "Napíšu vtip s jediným vulgarismem a jsem za to popotahovaný," podivil se.

Stojí za vším sporná exekuční řízení?

V souvislosti s přístupem komory k právníkovi Němcovi může leckoho napadnout souvislost s jeho zaměřením na pomoc lidem v exekucích. Němec často s úspěchem poukazuje na chyby a nezákonnosti v exekučních řízeních, například kvůli neplatným rozhodčím doložkám a soudy pak exekuce v řadě případů zastavují.

Na opačných stranách sporů ale často bývají právě advokáti, kteří figurují i v orgánech komory, například její místopředseda Tomáš Sokol, který do roku 2008 vymáhal dluhy pro pražský dopravní podnik. Řadu takových exekucí se však nyní Němcovi daří zastavit.

Jako rozhodce v řadě případů vymáhání bagatelních dluhů, které se díky odměnám exekutorů a advokátů staly výnosným byznysem, působil i nynější předseda kontrolní rady ČAK Jan Mikš. "Věřím, že tam žádná souvislost není. Určitě ale nepůsobí věrohodně, když mě posuzují lidé, se kterými se utkávám v soudních sporech," řekl Němec.

Aktuálně.cz těsně po skončení zasedání kárné komise oslovilo advokátní komoru s několika otázkami ohledně případu. "Sháním kompetentního člověka, ale vzhledem k zasedání vedení komory na Slovensku to asi bude až v pondělí. Zatím se vám k tomu nikdo vyjádřit nemůže," uvedla Dagmar Koutská z odboru vnějších vztahů.

Video: 200 tisíc exekucí v Česku je protiprávních. Dlužníci nevěří, že jim někdo může pomoci, říká právník

Lidé se musí ozvat, systémem už jsou ale semletí, říká expert na exekuční spory Petr Němec. Neoprávněné jsou exekuce podle tzv. rozhodčího nálezu. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Španělské státní dráhy Renfe Operadora jednají o převzetí podílu 50 procent ve společnosti Leo Express. Informoval o tom list El País

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Brazilský nejvyšší soud zrušil rozsudek, který uznal bývalého prezidenta Luize Inácia Lulu da Silva vinným v korupční kauze

Brazilský nejvyšší soud zrušil rozsudek, který uznal bývalého prezidenta Luize Inácia Lulu da Silva vinným v korupční kauze. Podle soudce Edsona Fachina případ nespadal do kompetence soudu ve městě Curitiba, který rozsudek vynesl, napsala agentura Reuters. Soudce proto nařídil, aby se případem znovu zabýval federální soud v Brasílii. Proti rozhodnutí se státní zástupce odvolá. Lula obvinění z úplatkářství dlouhodobě odmítá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy