Ivan Koněv Čechům nic neudělal, říká jeho dcera. Pomník chce odstěhovat do Moskvy

ČTK ČTK
8. 9. 2019 18:59
"Dějiny druhé světové války se staly důvodem k vyřizování účtů," uvedla dnes na svém webu ruská státní televize NTV. V komentáři se vyjádřila k bojům o pražskou sochu sovětského maršála Ivana Koněva. Polemika se dostala do ruských médií po nedávném výroku ministra kultury Vladimira Medinského, který starostu šestého pražského obvodu označil za nacistu. Koněvova dcera v ruských médiích oznámila, že chce památník dopravit do Ruska.
Podle ruské státní televize NTV se kvůli soše "obyvatelé Prahy na ulicích ještě tak vášnivě nestřetli".
Podle ruské státní televize NTV se kvůli soše "obyvatelé Prahy na ulicích ještě tak vášnivě nestřetli". | Foto: ČTK

"Ze strany paní Koněvové se jedná o vstřícný a moudrý krok, který by situaci jistě zklidnil. Je opravdu veliká škoda a s podivem, ze jej ruská strana neučinila dříve, kdy jsme jí sochu opakovaně nabízeli," reagoval starosta šestého pražského obvodu Ondřej Kolář.

Pokud je podle něj vše pravda a není to "fake news", tak bude zastupitelstvo Prahy 6 o této možnosti jednat na svém zasedání. To se má uskutečnit 12. září a starosta zatím navrhoval sochu přestěhovat.

Podle televize NTV se kvůli soše "obyvatelé Prahy na ulicích ještě tak vášnivě nestřetli". Komentář popisuje demonstraci u Koněvovy sochy z prvního zářijového pondělí, která vyústila v policejní zásah. Cituje názory účastníků, kteří záměr sochu přemístit nebo odstranit označili za pokusy o přepisování dějin a popření úlohy sovětské armády při osvobozování Československa.

Televize NTV také zmínila, že místní úřady daly najevo neochotu za ochranu a čištění památníku nadále platit. "Jednoznačně dali na srozuměnou, že jednodušší a levnější je památník zlikvidovat. Tím se všechny spory kolem něj vyřeší. Něco jako 'není památník, není problém'", uvádí se v komentáři.

Ruská stanice upozornila, že správa třetího pražského obvodu zvažuje přejmenování Koněvovy ulice. "Zatím tam tabulky se jménem vojevůdce stále visí, ale už se všeobecně diskutuje o novém názvu," informovala televize.

Koněvova dcera Natalja Koněvová začátkem týdne na stránkách ruského armádních týdeníku Zvezda oznámila, že se pokusí převézt památník svého otce z Prahy.

"Zatímco se Češi hádají o výklad vlastních dějin, dostali jsme nápad přemístit pražský památník do Ruska," uvedla Koněvová s tím, že na rozhodnutí pražských úřadů o osudu sochy nehodlá čekat. Pomník by prý mohl stát na moskevské ulici Maršála Koněva.

"Ivan Koněv Čechům nic neudělal, ale nejsou žádné záruky, že vandalové nechají památník na pokoji. Budu žádat jeho převoz," zdůraznila Koněvova dcera, která je prezidentkou ruského Fondu památky vojevůdců vítězství.

Video: Sochu Koněva tu nechceme, má na rukou krev, Rusové si nemají co diktovat, říká Kolář

Nemáme nic proti Rudé armádě, vážíme si toho, že spoluosvobodila Československo, ale už nás to nebaví, říká starosta Prahy 6 Ondřej Kolář /TOP 09/. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy