Pražská koalice chystá čistky v městských firmách. Vymete zřejmě Krnáčovou či Gillara

Marek Pokorný Marek Pokorný
21. 11. 2018 19:40
Nová pražská koalice plánuje velké změny ve vedení městem řízených podniků. Na příští radě hlavního města hodlá obměnit dozorčí rady, které pak převolí také představenstva firem. Koho přesně čistky postihnou, zatím zástupci stran prozradit nechtějí s odkazem na pokračující koaliční vyjednávání. Změny zřejmě čekají zejména Technickou správu komunikací, dopravní podnik a Výstaviště Praha.
Experti pražské koalice pro oblast dopravy: Viktor Mahrik (Piráti), Pavel Richter (TOP 09) a Adam Scheinherr (Praha sobě).
Experti pražské koalice pro oblast dopravy: Viktor Mahrik (Piráti), Pavel Richter (TOP 09) a Adam Scheinherr (Praha sobě). | Foto: Marek Pokorný

"Domluvili jsme se s ostatními koaličními stranami, že si nejdříve předložíme jednotlivé kandidáty a půjdeme s nimi ven, až na jejich jménech bude shoda," komentoval vyjednávání náměstek primátora Petr Hlubuček (Spojené síly), pod něhož spadají například Pražské služby.

"Nyní své kandidáty představujeme koaličním partnerům. Samozřejmě musí dojít ke shodě," potvrdil postup náměstek pro dopravu Adam Scheinherr (Praha sobě), podle kterého bude seznam jmen hotový až po neděli. "Obměníme dozorčí rady a ty pak obmění či doplní představenstvo," dodal.

Změny se dají čekat zejména v Technické správě komunikací a dopravním podniku, které má pod sebou právě Scheinherr. Zástupce Prahy sobě už Aktuálně.cz prozradil, že bude v obou předsedou dozorčí rady. "Je na tom v koalici shoda. Budu tak mít i přímý kontakt se zaměstnanci," vysvětlil Scheinherr. Třetinu dozorčí rady dopravního podniku podle něj obsadí politici, třetinu odborníci a třetina podle stanov náleží zaměstnancům. Podobné to bude i ve správě komunikací, kde ovšem zaměstnanci nemají takové zastoupení.

Kdo přesně skončí, zatím Scheinherr říct nechce. Lze však předpokládat, že odejdou především nominanti politických stran.

Odkladiště politiků

"Nejvíc jsou změny potřeba v Technické správě komunikací," ukázal Scheinherr na akciovou společnost, která má na starosti údržbu pražských ulic a mostů, jež jsou často v dezolátním stavu. Firma se přitom stala odkladištěm neúspěšných politiků. Poté co loni v parlamentních volbách neobhájili mandát poslance František Adámek (ČSSD) a Matěj Fichtner (ANO), jejich strany je obratem dosadily do představenstva společnosti s platem sto tisíc měsíčně.

V dopravním podniku určitě skončí po pouhých dvou měsících předseda dozorčí rady Vojtěch Kocourek, který vystřídal Lukáše Kouckého (ČSSD), jenž se v září vrátil na post náměstka ministra zahraničních věcí. Židle se kýve i pod ředitelem a současně předsedou představenstva Martinem Gillarem. Scheinherr již před třemi týdny v rozhovoru pro iHNed.cz uvedl, že se s Gillarem sejde a nechá se informovat, v jakém stavu dopravní podnik je a jaké jsou plány do budoucna. Pak rozhodne, zda by měl Gillar ve funkci zůstat.

"Ještě mě nepřesvědčil, že je nejlepším ředitelem. V úterý budeme volit novou dozorčí radu, pak valná hromada určí, kdy se sejde nová dozorčí rada, a tam navolí nové členy představenstva," řekl Scheinherr pro Aktuálně.cz a upozornil, že je v dopravním podniku zároveň potřeba doplnit neobsazené posty, například investičního náměstka.

Fiasko PragueCon

Patrně kompletní obměna čeká také dozorčí radu a představenstvo Výstaviště Praha. "To, že na Výstavišti musí proběhnout změna, jak v dozorčí radě, tak představenstvu, je neoddiskutovatelné," potvrdil náměstek primátora Pavel Vyhnánek (Praha sobě), který dění ve Výstavišti zná, neboť byl jako zástupce starosty Prahy 7 až do června předsedou dozorčí rady. Poté co rada hlavního města jako akcionář odmítla svolat valnou hromadu a řešit problémové zakázky a smlouvy, na protest rezignoval. Ve funkci ho nahradila primátorka Adriana Krnáčová.

Kromě podivných zakázek na opravy Výstaviště, jež dostali lidé, kteří v životě podobné práce nedělali, kritizoval Vyhnánek i na září chystaný festival PragueCon a zejména nevýhodnou smlouvu s generálním partnerem, která byla navíc antedatovaná. Výstaviště muselo nakonec kvůli nezvládnutí přípravy festival příznivců komiksu zrušit.

V představenstvu Výstaviště sedí také Pavel Jaroš (za ČSSD), který figuroval v aféře bývalého generálního sekretáře ministerstva zahraničí Karla Srby, jenž byl odsouzen za objednání vraždy novinářky Sabiny Slonkové. Jaroš se Srbou spolupracoval a na ministerstvu jej poté ve funkci vystřídal. S obžalobou z korupce a ze zmanipulování zakázek na rekonstrukce ambasád spolu se Srbou také stanul před soudem. Případ dozorovala státní zástupkyně Dagmar Máchová, která nakonec v závěrečné řeči sama navrhla zproštění pro nedostatek důkazů a soud jí vyhověl.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Basketbalistky USK v Eurolize otočily zápas s Lyonem

Basketbalistky USK ve druhém kole Evropské ligy v Istanbulu vyhrály. Proti Lyonu otočily nepříznivý vývoj zápasu a zvítězily 80:79. Poslední utkání první části základní skupiny výběr trenérky Natálie Hejkové, který v úterý podlehl 70:77 domácímu Fenerbahce, odehraje v pátek proti Gdyni.

Hráčky USK měly pomalejší rozjezd, soupeřkám nestačily na doskoku a první čtvrtinu prohrály 18:25. Ve druhé sice Pražanky zlepšily hru a dokázaly držet s Lyonem krok a dvakrát snížily na rozdíl čtyř bodů. Francouzský celek ale pokaždé dokázal odskočit a první poločas vyhrál 44:34.

Největší zásluhu na tom měla francouzská reprezentantka Marine Johannesová, která proměnila čtyři ze šesti trojek a v úvodním dějství zaznamenala 20 bodů. USK držela Alyssa Thomasová a už v prvním poločase měla na kontě double double za 12 bodů a 13 doskoků.

Po přestávce Pražanky zlepšily obranu, rychle skóre otočily, a když třetí čtvrtinu vyhrály 24:11, vstupovaly do závěrečného dějství už za příznivého stavu 58:55. V poslední čtvrtině jim Teja Oblaková dvěma trojkami zajistila vedení 68:61 a vypadalo to na pohodlný závěr.

Jenže v posledních sekundách se po laciných chybách USK při rozehrávce dvěma trojkami blýskla Johannesová, s 38 body nejlepší střelkyně zápasu, a snížila na 79:80. Do konce už ale zbývalo příliš málo času na obrat a české šampionky po oddechovém čase další drama nepřipustily a důležitou výhru udržely.

Nejlepší střelkyní USK byla s 20 body Oblaková, Marija Režanová přidala 15 bodů, Thomasová přispěla 12 body, 18 doskoky a šesti asistencemi a double double si připsala i Brionna Jonesová za 14 bodů a 13 doskoků.

Poslední zápas v Istanbulu, kde se kvůli opatřením proti šíření koronaviru hraje v uzavřené "bublině", čeká USK v pátek. Pražanky nastoupí proti Gdyni, která prohrála oba dosavadní zápasy. Zbývající tři kola základní skupiny se budou hrát od 19. do 21. ledna a do čtvrtfinále postoupí první dva celky.

Evropská liga basketbalistek - 2. kolo:

Skupina B (Istanbul):

USK Praha - Lyon 80:79 (18:25, 34:44, 58:55)

Nejvíce bodů: Oblaková 20, Režanová 15, Jonesová 14 - Johannesová 38, Clarková 19. Fauly: 15:16. Trestné hody: 19/13 - 11/10. Trojky: 5:9. Doskoky: 49:41.

Zdroj: ČTK
Další zprávy