Práci budou hledat agentury, stát jim dá stamiliony

Michal Kalina
1. 9. 2011 11:17
Ministerstvo připravuje novelu zákona o zaměstnanosti, odboráři kritizují růst nákladů
Ministr Drábek chce dát v novele zákona jasná pravidla spolupráce se soukromými zprostředkovateli práce.
Ministr Drábek chce dát v novele zákona jasná pravidla spolupráce se soukromými zprostředkovateli práce. | Foto: Jan Langer

Praha - Ministerstvo práce a sociálních věcí připravuje novelu zákona o zaměstnanosti, podle které nahradí část agendy úřadů práce soukromé agentury. Těm by za to mělo platit až stovky milionů ročně.

Novelu mají projednat ještě tento týden ve druhém čtení poslanci. Kritiku sklízí hlavně od odborářů, kterým vadí především zeštíhlení pracovních úřadů o stovky lidí a údajný nárůst nákladů.

Ministerstvo slibuje, že náklady budou téměř totožné a hlavně půjde o efektivnější systém.

"Úřad práce dnes více jak polovině uchazečů do půl roku zaměstnání nezprostředkuje," sdělila Právu mluvčí resortu Viktorie Plívová.

Podle návrhu, který předložil ministr TOP 09), by agentury za každého nezaměstnaného dostaly 5 tisíc korun. Pokud ho do půl roku nikam neumístí, budou muset vrátit peníze zpět.

K penězům mohou přibýt ještě bonusy téměř 2 tisíce korun na osobu za zprostředkování úvazku na dobu neurčitou a za to, že zaměstnanec v pozici vydrží déle než šest měsíců.

Odboráři z úřadů práce ale tvrdí, že ministerstvo neušetří. Podle jejich propočtu by údajně zprostředkování práce tímto způsobem vyšlo až čtyřikrát dráž.

Stát zaplatí čtyřikrát tolik, varují odboráři

"Agenturám by se za přibližně 15 procent nezaměstnaných vyplatilo ročně více jak 363 milionů," uvedla ve svém stanovisku odborová organizace z Litoměřic, podle které by na takový počet lidí stačilo 145 zaměstnanců úřadů s výdaji okolo 87 miliónů korun.

Mluvčí ministerstva s čísly nesouhlasí a uvedla, že zprostředkování přes agentury probíhá už nyní, a to podle zákona o zaměstnanosti. "Návrh novely zákona dává této spolupráci jasná pravidla," podotkla Plívová.

Cílem je podle ní motivovat agentury k rychlému jednání. Úřady práce s nimi budou uzavírat dohody, které jasně vymezí podmínky umisťování a odměn. Odboráři ale vidí problém taky v tom, aby agentury nenutily nezaměstnané k výběru nevyhovující práce, či je podniky nezaměstnávaly úmyslně jen na krátkou dobu.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Auto jedoucí v protisměru způsobilo na D7 nehodu, jeden mrtvý

Dálnici D7 uzavřela na 12. kilometru ve směru na Slaný hromadná nehoda šesti aut. Nehodu zavinilo auto jedoucí v protisměru, řidič tohoto vozu při nehodě zemřel. Informace o případných dalších zraněných zatím nejsou k dispozici, řekla ČTK policejní mluvčí Michaela Richterová.

Policie obdržela podle Richterové před 21:15 na tísňovou linku nejdříve oznámení, že na dálnici jede auto v protisměru. "Minutu na to došlo k dopravní nehodě šesti vozidel. Řidič, co jel v protisměru, na místě zemřel," řekla Richterová.

Dálnice je v místě uzavřena, policie dopravu odklání na devátém kilometru na Bouchalku, zpět se mohou řidiči vracet na 18. kilometru u Knovíze.

Další zprávy