Rysí dobrodruh Luděk pokračuje v cestě. Z Lince došel do Novohradských hor

Domácí Domácí
13. 1. 2016 12:14
Rys Luděk, který se loni v srpnu přemístil z Prachaticka do lesů u Lince, se nyní objevil v Novohradských horách. Lesní komplex Kürnberger Wald u Lince byl totiž rysovi malý. Během své předchozí letní pouti z Prachaticka k Linci musel Luděk překonat frekventované silnice spojující rekreační oblasti na levém břehu Lipna, obejít města, přeplavat nebo po mostě přejít řeku Dunaj. Celá česko-bavorsko-rakouská populace rysa ostrovida čítá pouze 60-80 jedinců.
Rys Luděk
Rys Luděk | Foto: Alka Wildlife

Prachatice - Rys Luděk z Prachaticka, který loni v srpnu překvapil obyvatele v lesním komplexu Kürnberg Wald u Lince, se nyní objevil až v Novohradských horách.

Lesní komplex Kürnberger Wald u Lince nebyl totiž pro rysa příznivý. Jeho rozloha je pouze 12 km2, což je pro dospělého jedince málo. Rysi zpravidla obývají domovský úsek o rozloze 150-400 km2. Navíc okolí Lince je plné nákupních center, letišť a výrobních hal a je nejen pro rysy nevyhovující.

Během své předchozí letní pouti z Prachaticka k Linci musel Luděk překonat frekventované silnice spojující rekreační oblasti na levém břehu Lipna, obejít města, přeplavat nebo po mostě přejít řeku Dunaj.

"Konkrétní trasu rysa Luďka neznáme, přesto je zřejmé, že musel projít dlouhou a nebezpečnou cestu," upřesnila expertka na ochranu velkých šelem ALKA Wildlife Tereza Mináriková.

Podle odbornice na ochranu velkých šelem Hnutí DUHA Josefy Volfové mohli trasu Luďka zrekonstruovat jen díky spolupráci českých a rakouských ochránců přírody, dobrovolníků Rysích hlídek, myslivců a lesníků, kteří o jeho pohybu informovali.

Celá česko-bavorsko-rakouská populace rysa ostrovida čítá pouze 60-80 jedinců. "Pro dlouhodobé přežití populace je 60-80 rysů málo. Nezbytná je proto ochrana nejen jádrového území Šumavy, ale i navazujících okrajových oblastí," uzavřela Mináriková

Trasa rysa Luďka
Trasa rysa Luďka | Foto: Alka Wildlife
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Tenista Veselý postoupil na antuce v Kitzbühelu hladce do druhého kola

Tenista Jiří Veselý postoupil na antukovém turnaji v Kitzbühelu hladce do druhého kola. Osmadvacetiletý český reprezentant na úvod vyřadil Ernestse Gulbise z Lotyšska 6:4, 6:1.

Veselý, kterému ve světovém žebříčku patří 86. místo, byl na servisu suverénní a za celý zápas přišel při svém podání o pouhé tři fiftýny. Proti Gulbisovi, jenž se v pořadí ATP propadl až na konec druhé stovky, uspěl i ve čtvrtém vzájemném zápase.

O postup do čtvrtfinále, které si na okruhu ATP naposledy zahrál na začátku února na jednom z přípravných turnajů v Melbourne před Australian Open, se Veselý utká s Jozefem Kovalíkem. Slovenský kvalifikant vyřadil v 1. kole devátého nasazeného Jaumeho Munara ze Španělska.

Tenisový turnaj mužů v Kitzbühelu (antuka, dotace 481.270 eur):

Dvouha - 1. kolo:

Veselý (ČR) - Gulbis (Lot.) 6:4, 6:1, Martínez (Šp.) - Pouille (Fr.) 6:3, 6:7 (4:7), 6:4.

Zdroj: ČTK
Další zprávy