Rysí dobrodruh Luděk pokračuje v cestě. Z Lince došel do Novohradských hor

Domácí Domácí
13. 1. 2016 12:14
Rys Luděk, který se loni v srpnu přemístil z Prachaticka do lesů u Lince, se nyní objevil v Novohradských horách. Lesní komplex Kürnberger Wald u Lince byl totiž rysovi malý. Během své předchozí letní pouti z Prachaticka k Linci musel Luděk překonat frekventované silnice spojující rekreační oblasti na levém břehu Lipna, obejít města, přeplavat nebo po mostě přejít řeku Dunaj. Celá česko-bavorsko-rakouská populace rysa ostrovida čítá pouze 60-80 jedinců.
Rys Luděk
Rys Luděk | Foto: Alka Wildlife

Prachatice - Rys Luděk z Prachaticka, který loni v srpnu překvapil obyvatele v lesním komplexu Kürnberg Wald u Lince, se nyní objevil až v Novohradských horách.

Lesní komplex Kürnberger Wald u Lince nebyl totiž pro rysa příznivý. Jeho rozloha je pouze 12 km2, což je pro dospělého jedince málo. Rysi zpravidla obývají domovský úsek o rozloze 150-400 km2. Navíc okolí Lince je plné nákupních center, letišť a výrobních hal a je nejen pro rysy nevyhovující.

Během své předchozí letní pouti z Prachaticka k Linci musel Luděk překonat frekventované silnice spojující rekreační oblasti na levém břehu Lipna, obejít města, přeplavat nebo po mostě přejít řeku Dunaj.

"Konkrétní trasu rysa Luďka neznáme, přesto je zřejmé, že musel projít dlouhou a nebezpečnou cestu," upřesnila expertka na ochranu velkých šelem ALKA Wildlife Tereza Mináriková.

Podle odbornice na ochranu velkých šelem Hnutí DUHA Josefy Volfové mohli trasu Luďka zrekonstruovat jen díky spolupráci českých a rakouských ochránců přírody, dobrovolníků Rysích hlídek, myslivců a lesníků, kteří o jeho pohybu informovali.

Celá česko-bavorsko-rakouská populace rysa ostrovida čítá pouze 60-80 jedinců. "Pro dlouhodobé přežití populace je 60-80 rysů málo. Nezbytná je proto ochrana nejen jádrového území Šumavy, ale i navazujících okrajových oblastí," uzavřela Mináriková

Trasa rysa Luďka
Trasa rysa Luďka | Foto: Alka Wildlife
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Německá Křesťanskodemokratická unie (CDU) si za kandidáta na kancléře do zářijových voleb vybrala svého předsedu Armina Lascheta, hlásí agentury.

Další zprávy