Hrad na oslavy nepozval senátory Papouška a Chaloupka, stěžovat si kvůli tomu nebudou

Helena Truchlá Helena Truchlá
25. 10. 2018 20:45
Podle senátora Zdeňka Papouška postrádá jednání prezidenta Zemana v souvislosti s posíláním pozvánek na oslavy 28. října logiku. Kromě něj nedostali pozvánku ještě dva další: lidovec Jiří Čunek a bývalý moderátor oblíbeného večerníčku Méďové Václav Chaloupek.
Prezident Zeman v Senátu.
Prezident Zeman v Senátu. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Pozvánku na oslavy 100 let republiky na Pražském hradě nedostali ani někteří senátoři. Jak Aktuálně.cz zjistilo, patří mezi ně Zdeněk Papoušek (za KDU-ČSL) a Václav Chaloupek (hnutí Občané Patrioti). Tato dvojice doplňuje Jiřího Čunka (KUD-ČSL), který už o tom, že pozván nebyl, veřejně promluvil. 

Zdeněk Papoušek je přitom předsedou senátního Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice, a podle slov hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka by tedy měl dostat pozvánku nejen na recepci ve Španělském sále, ale i na vlastní ceremoniál předávání státních vyznamenání. "Každé pravidlo má své výjimky," okomentoval to Ovčáček. 

"Mě už to opravdu nezajímá, v minulosti jsem to komentoval, teď už ne. Pan prezident si svévolně dělá, co chce, není v tom žádná logika. Nechce se mi to ani komentovat, protože na to on čeká," řekl Papoušek Aktuálně.cz. Senátor se v poslední době angažoval například v iniciativě europoslankyně Michaely Šojdrové za přijetí 50 syrských sirotků, která vyústila v otevřený konflikt s premiérem Babišem. 

Dalším z nepozvaných senátorů je Václav Chaloupek. Ten v březnu letošního roku předčasně opustil inaugurační projev prezidenta. "Nepřekvapilo mě to," řekl k tomu, že si ho prezident na oslavách 28. října na Hradě nepřeje. Chaloupek se tehdy zvedl jako druhý v pořadí. 

Poslední nepozvaný, lidovec Jiří Čunek, se u prezidenta Zemana špatně zapsal, když mu vloni odmítl financovat chystanou návštěvu Zlínského kraje, kde je hejtmanem, a nabídl, že zaplatí jen oběd a večeři do 30 tisíc korun. 

Senát podle své tiskové mluvčí Evy Davidové nepřipravuje žádnou stížnost podobnou té, se kterou se na Pražský hrad obrátili nepozvaní poslanci.

Pozvánky Hrad rozesílal 20. října. Politiky, zvolené v posledních senátních volbách na začátku měsíce, ze seznamu možných účastníků oslav vyloučil automaticky. Pozváni tedy nebyli například Jiří Drahoš, Pavel Fischer nebo Marek Hilšer, Zemanovi oponenti z prezidentské volby. Řada dalších senátorů, kteří pozvání obdrželi, si ceremoniál přesto nechá ujít. Patří mezi ně například Jiří Dienstbier (ČSSD) nebo Václav Láska (v klubu SEN21). 

Video: Vyznamenání od Zemana přijmu, říká Ledecká. 

Státní vyznamenání je pro mě čest, ale osobně ho nepřijdu převzít, budu na soustředí, říká Ester Ledecká, dvojnásobná olympijská vítězka | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 16 minutami

Mugabeho zabila rakovina, lékaři krátce před jeho smrtí zastavili chemoterapii

Příčinou úmrtí bývalého prezidenta Zimbabwe Roberta Mugabeho, který zemřel 6. září ve věku 95 let, byla rakovina. Lékaři v Singapuru, kde se dlouhodobě léčil, krátce před jeho smrtí zastavili chemoterapii. Důvodem byl Mugabeho vysoký věk, rozšíření nádorů a nízká účinnost léčby. O přesné příčině smrti zimbabwského exprezidenta poprvé promluvil současný prezident této jihoafrické země Emmerson Mnangagwa, informoval server BBC.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Velšští ragbisté zahájili MS pohodlnou výhrou nad Gruzií

Velšští ragbisté vstoupili do mistrovství světa v Japonsku pohodlnou výhrou nad Gruzií 43:14. Vítězové Turnaje šesti národů vedli po první půli díky čtyřem položeným pětkám 29:0 a po změně stran si náskok bezpečně pohlídali. Velšský kapitán Alun Wyn Jones vyrovnal 129. startem národní rekord.

Spolufavorité skupiny D Velšané vlétli do utkání ve velkém stylu a už po dvou minutách otevřeli skóre. Gruzínci, kterým chybí zraněný kapitán Merab Šarikadze, postupně vyrovnali hru, ale bodů se dočkali až ve druhém poločase.

V neděli čeká Wales ostrý test v podobě obhájců stříbra Australanů, kteří si na úvod poradili s Fidži. Gruzie narazí na Uruguay.

Další zprávy