Pouze půlka Čechů pravidelně obědvá, méně než na Západě

Petr Kučera Petr Kučera
25. 6. 2011 8:52
Nejdůležitější jsou vzdálenost restaurace od pracoviště a velikost porce, kterou dostanou

Praha - Pouze každý druhý obyvatel České republiky (53,3 procenta) v pracovní dny pravidelně obědvá teplé jídlo.

Ukázal to průzkum, který je součástí mezinárodního projektu FOOD, jehož zadavatelem je Evropská komise.

Dalších 40,7 procenta Čechů v pracovní dny obědvá teplé jídlo "někdy nebo často", zbývajících šest procent nikdy.

Obyvatelé dalších pěti zemí, na něž se průzkum zaměřil, obědvají teplé jídlo mnohem častěji než Češi. Pravidelně tak činí 88 procent Švédů, 83 procent Španělů, 81 procent Italů, 79 procent Francouzů a 77 procent Belgičanů.

Průzkum se zaměřil i na to, kde Češi nečastěji v pracovní dny obědvají. Přes dvě třetiny (72 procent) tak činí v restauraci (včetně závodních jídelen), 12 procent ve fastfoodu, sedm procent v pekárně či bufetu.

"Nejdůležitější pro Čechy jsou vzdálenost restaurace od pracoviště a velikost porce, kterou dostanou," říká Daniela Pedret, marketingová ředitelka "stravenkové" společnosti Edenred.

Ostatních pět zkoumaných států se od Česka liší i tím, že více než 40 procent lidí se pravidelně stravuje přímo na pracovišti v odpočinkových místnostech nebo kancelářích. Další čtvrtina lidí pak chodí obědvat domů.

Pokud jde o skladbu jídla, Češi jako jediní z uvedených zemí ve velkém jedí polévky a drůbež. Mnohem častěji také pijí slazené limonády, více si v poledne dopřávají i alkoholické nápoje, zejména pivo.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Policisté večírek v Teplicích možná ignorovali záměrně, Švejdar to nechá prošetřit

Policejní prezident Jan Švejdar nechá prošetřit skutečnost, proč tepličtí policisté nezasáhli proti nelegální oslavě v Teplicích, upozornil na to Deník N.

"Objevily se i takové informace, že si policie teplického hotelu záměrně nevšímala. I toto jsem nechal prošetřit a budu ptát se i vedení Ústeckého krajského ředitelství. Toto nařčení musí být vysvětleno," napsal Deníku N Švejdar. Podle informací serveru už začaly probíhat výslechy ve vedení ústecké policie.

Kvůli své účasti na večírku již byl policejním prezidentem odvolán krajský šéf liberecké policie Vladislav Husák, poslanecký mandát složil také další z účastníků poslanec Milan Hnilička. V teplickém hotelu slavil narozeniny expolitik a podnikatel Petr Benda. Mezi hosty se objevil také bývalý premiér Jiří Paroubek.

Celou událost již prověřuje policie. Pokud zjistí porušení nařízení, předá věc k dořešení správním orgánům. V Česku nyní musejí být zavřené vnitřní prostory restaurací, na veřejných místech jsou povinné roušky a rozestupy, na vnitřních i venkovních akcích se mohou setkat maximálně dva lidé, od 21:00 platí až na výjimky zákaz nočního vycházení.

Zdroj: Domácí
Další zprávy