Developer žádá miliardy za byty, které nemohl postavit. Posudky Praha nezveřejní

Marek Pokorný Jiří Pšenička, Marek Pokorný
20. 2. 2019 17:19
Na okraji Prahy v Benicích chtěl pražský developer se švýcarským pasem Sebastian Pawlowski vystavět satelitní městečko pro zhruba 3500 lidí. Podle něj mu však úředníci investici zmařili, kvůli čemuž nyní vede s Českem mezinárodní arbitráž o částku, která už s úroky přesáhla pět miliard korun. Nová pražská politická reprezentace nyní uvedla, že nemá v plánu zveřejnit posudky k případu uložené v trezoru, jak to po ní developer žádá.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Pawlowski si ve sporu stěžuje na údajné chyby i nečinnost místních úřadů při projednávání změn územního plánu. Dnes mají Pawlowského pozemky, kde chtěl postavit 800 bytů, charakter nezastavitelné zeleně.   

"Jedná se o arbitráž za několik miliard korun a ministerstvo financí, které v této arbitráži zastupuje stát, si dle mých informací nepřeje, aby do sporu Praha jakkoliv zasahovala. Zveřejnění posudků by právě takovým zásahem být mohlo," zdůvodnil radní Adam Zábranský (piráti) na dotaz Aktuálně.cz, proč město odmítá expertní posudky odtajnit.

Jiný úřad - ministerstvo vnitra - přitom na konci loňského roku v odvolacím řízení rozhodl, že utajování je neodůvodněné. Pawlowski předtím žádal pražský magistrát o publikaci podle zákona o svobodném přístupu k informacím (ještě v éře primátorky Adriany Krnáčové), dostalo se mu ale zamítavého stanoviska. Mimo jiné z důvodů údajné ochrany autorských práv.

Pawlowski může v arbitráži uspět, uvádí údajně posudek

Předmětem sporu jsou dva posudky, které si Praha nechala zpracovat u dvou externích odborníků a o jejichž existenci v dopise z loňského března informovala exprimátorka Krnáčová. První se má týkat postupu státní správy a samosprávy v případu Benice, druhý záležitostí spojených s mezinárodní arbitráží. Z druhého má podle neoficiálních informací údajně vyplývat, že Pawlowski má v arbitráži šanci uspět.

Švýcarský byznysmen tvrdí, že městská rada zmíněné posudky tají protiprávně, a poukazuje na to, že se s nimi nemají možnost seznámit ani zastupitelé. "Tyto posudky mohou napovídat, jak lze mimo arbitráž a v rámci arbitráže řešit minimalizaci škody a umožnit výstavbu bytů," napsal Pawlowského advokát Jan Havlíček členům kontrolního výboru pražského zastupitelstva, kteří se celou věcí zabývali na středečním zasedání. Ti jeho dopis sice projednali, ale rozhodli, že celou věc předloží pražským zastupitelům na jednání příští čtvrtek.

Nejdřív podpora úřadů, potom otočka

Developer Pawlowski, jehož jméno je v Praze spojeno s projekty, jako je Slovanský dům, Hergetova cihelna, Kounický palác, či s kontroverzním pronájmem Škodova paláce pražskému magistrátu, tvrdí, že byl českým státem nepřímo vyvlastněn. Místní úřady prý svévolně změnily charakter jeho pozemků v Benicích, do nichž v dobré víře investoval s úmyslem vybudovat novou rezidenční čtvrť s osmi stovkami bytů. Pozemky původně určené k zástavbě se po změně názoru politiků a po zásahu soudu staly nezastavitelnou zelení.

Developer mimo jiné poukazuje na to, že to byla městská část Praha-Benice, která už v roce 2002 začala iniciovat změnu územního plánu, aby se na příslušných pozemcích stavět mohlo, on sám byl k projektu místními orgány "přizván" a začal nemovitosti nakupovat v roce 2007. Hlavní město v roce 2011 žádost Benic o změnu územního plánu odsouhlasilo.

Posléze ale místní samospráva v Benicích původní postoj zcela změnila. Došla k názoru, že projekt je pro obec nevýhodný, a vše vyústilo v žalobu na pražský magistrát kvůli chybně provedené změně územního plánu. A soud část změněného plánu v roce 2013 skutečně zrušil. A Pawlowski neuspěl ani se stížností u Nejvyššího správního soudu.

Pawlowskému vadí, že město už neusilovalo o nápravu chyb v územním plánu. A to vyčítá hlavně někdejšímu primátorovi Tomáši Hudečkovi. Vedení Prahy ale od počátku oponuje tím, že i změny postojů místních samospráv patří k riziku podnikání, přičemž Pawlowski může i nadále o zastavitelnost svých pozemků usilovat (což Pawlowski také činí).

Byty na polích nechceme

Dnes vše už řeší arbitrážní tribunál při Světové bance ve Washingtonu. Verdikt by měl padnout v lednu příštího roku. Za Českou republiku se sporem zabývá ministerstvo financí, které už loni avizovalo, že nechce, aby se metropole v případu angažovala a narušovala jeho strategii. Pawlowski ale tvrdí, že je stále ochoten hledat s hlavním městem dohodu ohledně povolení výstavby.

"Snažil jsem se najít řešení problému, které by mělo minimální dopady na záměrné chyby zástupců hlavního města nebo státu a zároveň mohlo vést k rychlé výstavbě 800 nových bytů. Ze strany politiků jsem v posledních letech ale žádný konstruktivní návrh řešení neviděl," napsal nyní deníku Aktuálně.cz Pawlowski. Argumentuje i tím, že by jeho byty mohly pomoci řešit současnou bytovou krizi v hlavním městě.

Vedle toho ale stále žádá ale i zveřejnění zmíněných posudků. "Zatím se mi to ani přes líbivá prohlášení nové politické reprezentace o otevřeném přístupu k informacím nepodařilo," dodal.

Vedení Prahy nechce, aby se město dále rozpínalo 

Nicméně nový pražský radní pro oblast bydlení, transparentnost a protikorupční opatření Adam Zábranský nevidí důvod, proč by Praha v celé věci měla postupovat jinak než za předešlého vedení. Nepodporuje zveřejnění posudků ani bytovou výstavbu na Pawlowského pozemcích v Benicích.

"Nové městečko rodinných domků na okraji Prahy je dle mého názoru naprosto v rozporu se všemi územněplánovacími koncepcemi města," soudí Zábranský.

Piráti v čele s primátorem Zdeňkem Hřibem v rámci svého programu dlouhodobě podporují výstavbu v zásadě jen na "brownfieldech", v širším okruhu centra metropole. I kvůli nákladné dopravní obslužnosti nechtějí, aby se město dále rozpínalo a zabíralo ornou půdu za svými současnými hranicemi.

Pawlowského advokát se navíc na výboru snažil přesvědčit město, aby začalo znovu projednávat změnu územního plánu, která by jeho klientovi umožnila pozemky zhodnotit. Město by tak prý mohlo vyřešit problém s nedostatkem bytů. Podotkl současně, že by to mohlo zmírnit škodu, kterou jako újmu za rozhodování úředníků Pawlowski požaduje po státu.

Podle radního pro územní rozvoj Petra Hlaváčka se to dá považovat za zastrašování a snahu, aby město zvrátilo své předchozí rozhodnutí. "Ale jakmile to uděláme, tak se ozvou všichni, kterým jsme změny už dříve zamítli," poukázal Hlaváček.

"Vzhledem k tomu, že probíhá arbitrážní řízení, nebude město činit žádné kroky vedoucí k revokaci rozhodnutí zastupitelstva," předložil Hlaváček koncept odpovědi Pawlowskému. Kontrolní výbor se pak usnesl, že by s jejím odesláním měl počkat, až se s tím seznámí všichni zastupitelé. Většina z nich byla totiž zvolena až loni v říjnu a o sporu o pozemky v Benicích nevědí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

PSG bez Messiho vyhrál opět v nastavení

Fotbalisté Paris Saint-Germain v 7. kole francouzské ligy porazili poslední Mety 2:1. O výhře suverénního lídra tabulky rozhodl v páté minutě nastavení svou druhou trefou v zápase Ašraf Hakimí. Lyon, soupeř pražské Sparty ve skupině Evropské ligy, otočil zásluhou letních posil duel s Troyes a zvítězil 3:1.

Pařížský celek z aktivního vstupu do zápasu vytěžil brzký gól. Zakončení Maura Icardiho z 5. minuty vykopl z brankové čáry Matthieu Udol přímo k noze Hakimího, který trefil odkrytou branku a poslal PSG do vedení. Mety srovnaly v 39. minutě, kdy se po rohovém kopu trefil Boubakar Kouyaté.

Favorizovaný celek, v jehož sestavě chyběl zraněný Lionel Messi, dlouho nemohl vstřelit rozhodující gól a zdálo se, že poprvé v ročníku ztratí. V nastaveném čase však kapitán Met Dylan Bronn dostal druhou žlutou kartu a PSG nabídnuté výhody využil. Hakimí si navedl balon na střed a střelou na zadní tyč rozhodl o těsné výhře.

Lyon výborně zvládl druhý poločas zápasu s Troyes a díky trefám letních posil z Premier League otočil z 0:1 na 3:1. Vyrovnání svým prvním gólem v novém působišti zařídil Xherdan Shaqiri a vítěznou branku vstřelil v 72. minutě obránce Emerson. Definitivní podobu výsledku dal tři minuty před koncem Lucas Paquetá.

Francouzská fotbalová liga - 7. kolo:

Lille - Remeš 2:1 (31. David, 43. André - 74. Flips z pen.), Monako - St. Etienne 3:1 (62. z pen. a 86. Ben Yedder, 28. Volland - 41. Bouanga), Montpellier - Bordeaux 3:3 (11. a 50. Germain, 71. Mollet - 19. Hwang I-čo, 30. J. E. Onana, 85. Kalu), Nantes - Brest 3:1 (27. Blas, 55. Chirivella, 58. K. Coulibaly - 67. Le Douaron), Rennes - Clermont 6:0 (55. a 57. Sulemana, 32. Martin, 36. Terrier, 64. Laborde, 77. Tait), Angers - Marseille 0:0, Lens - Štrasburk 0:1 (67. Ajorque), Lorient - Nice 1:0 (23. Monconduit), Lyon - Troyes 3:1 (48. Shaqiri, 72. Emerson, 89. Paquetá - 45. Chavalerin), Mety - Paris St. Germain 1:2 (39. Kouyaté - 5. a 90.+5 Hakimí).

Tabulka:

1. Paris St. Germain 7 7 0 0 20:7 21
2. Marseille 6 4 2 0 12:5 14
3. Angers 7 3 3 1 10:6 12
4. Lens 7 3 3 1 11:8 12
5. Lorient 7 3 3 1 8:7 12
6. Lyon 7 3 2 2 12:11 11
7. Nice 6 3 2 1 12:3 10
8. Nantes 7 3 1 3 10:7 10
9. Štrasburk 7 3 1 3 11:11 10
10. Montpellier 7 2 3 2 15:13 9
11. Clermont 7 2 3 2 10:16 9
12. Rennes 7 2 2 3 9:8 8
13. Monako 7 2 2 3 8:10 8
14. Lille 7 2 2 3 9:13 8
15. Remeš 7 1 4 2 7:8 7
16. Bordeaux 7 1 3 3 10:16 6
17. Troyes 7 1 2 4 7:11 5
18. Brest 7 0 4 3 8:14 4
19. St. Etienne 7 0 3 4 7:14 3
20. Mety 7 0 3 4 7:15 3

Poznámka: Nice byl z disciplinárních důvodů odečten 1 bod.

Aktualizováno před 5 hodinami

Libyjský maršál Haftar odstoupil dočasně z funkce, může si tím připravovat půdu pro prezidentské volby

Polní maršál Libyjské národní armády (LNA) Chalífa Haftar oznámil, že na tři měsíce odstoupí ze své funkce. Podle agentury Reuters si tak připravil půdu k možné kandidatuře v prezidentských volbách, které se mají konat v prosinci.

Haftarovy oddíly ovládají východ Libye a velkou část jižních oblastí. LNA v prohlášení uvedla, že Haftar pověřil svého náčelníka štábu, aby na tři měsíce převzal jeho povinnosti.

Vojsko maršála Haftara v minulosti bojovalo proti jednotkám libyjské armády, která stála za vládou v Tripolisu. Samotný Haftar podporoval paralelní vládu na východě země. Loni čtrnáctiměsíční boje ukončilo příměří, které také umožnilo ustavení přechodné vlády, jež má připravit prosincové volby.

Parlamentní a prezidentské volby se mají konat 24. prosince, ale jak napsala agentura AP, jejich osud je nejistý. Volební zákon, který stanoví že kandidáti na prezidenta se musejí vzdát úřadu po dobu 90 dní před volbami, vyvolal značné neshody mezi libyjskými politiky. Jeho ratifikace vedla až k odhlasování nedůvěry vládě premiéra Muhammada Dbaíby, která bude zemi do voleb řídit jako úřadující.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Fed patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu

Americká centrální banka (Fed) patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu. Banka to oznámila po dvoudenním zasedání svého měnového výboru. Je to dříve, než prognózovala před třemi měsíci, což agentura AP interpretuje jako známku toho, že Fed znepokojují přetrvávající vysoké inflační tlaky.

Svou klíčovou úrokovou sazbu Fed ponechal v rozpětí nula až čtvrt procenta. Šéf Fedu Jerome Powell na tiskové konferenci uvedl, že banka by mohla dokončit omezování nákupu dluhopisů do poloviny příštího roku.

Pokud se bude ekonomice dařit, začne Fed omezovat nákup dluhopisů tento rok, uvedla banka v prohlášení. Cílem nákupů dluhopisů bylo snížit úrokové sazby dlouhodobých úvěrů, aby se podpořilo půjčování a utrácení. Powell dále na tiskové konferenci uvedl, že centrální banka by mohla oznámit omezení nákupu dluhopisů už na příštím zasedání v listopadu.

Plány Fedu odrážejí přesvědčení, že se ekonomika zotavila z recese vyvolané pandemií covidu-19 natolik, že banka může brzy začít omezovat svou mimořádnou podporu. S postupným posilováním ekonomiky se také zrychlila inflace na tříleté maximum, což zvyšuje tlak na Fed, aby se měnová politika zpřísnila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy