Mimořádná zpráva

Firma Pawlowski zahájila s Českem arbitráž. Za neuskutečněný projekt v Benicích chce 2,6 miliardy

ČTK ČTK
Aktualizováno 26. 5. 2017 20:27
Švýcarská společnost Pawlowski AG zahájila arbitráž s Českou republikou kvůli zmařené investici do výstavby obytného projektu Benice na okraji Prahy. Developer mimosoudně požadoval po státu přes 2,6 miliardy korun, ministerstvo financí ale jeho nárok odmítlo. V Benicích chtěl švýcarský developer Sebastian Pawlowski postavit řadové rodinné domy, viladomy a bytové domy včetně infrastruktury a občanské vybavenosti. Proti se ale postavila radnice v Benicích a městský soud následně rozhodl, že změna územního plánu je neplatná. Pozemky byly určeny pro zeleň, nikoliv pro výstavbu.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Švýcarská společnost Pawlowski AG začátkem května zahájila s Českou republikou u Mezinárodního rozhodčího soudu ve Washingtonu arbitráž kvůli zmařené investici do výstavby obytného projektu Benice na okraji Prahy. Informoval o tom v pátek server Seznam Zprávy.

Firma mimosoudně požadovala po státu přes 2,6 miliardy korun, ministerstvo financí ale její nárok odmítlo. Společnost proto na konci loňského roku oznámila, že se rozhodla řešit spor prostřednictvím arbitráže.

V Benicích chtěl švýcarský developer Sebastian Pawlowski postavit řadové rodinné domy, viladomy a bytové domy včetně infrastruktury a občanské vybavenosti. Změna územního plánu, která by výstavbu povolila, byla projednávána od roku 2006 a schválena byla o čtyři roky později.

Proti se ale postavila radnice v Benicích a městský soud následně rozhodl, že změna je neplatná. Důvodem byla pochybení při projednávání změny. To potvrdil i Nejvyšší správní soud. Pozemky tak byly opět určeny pro zeleň, nikoliv pro výstavbu.

Zpravodajský web připomněl, že Pawlowski, který třeba stál za pronájmem Škodova paláce pražskému magistrátu a v minulosti například vydával časopis Týden, v roce 2015 vyčíslil svůj požadavek na 2,605 miliardy korun. Od té doby ovšem už částka narostla o desítky milionů kvůli úrokům.

 

Právě se děje

Další zprávy