reklama
 
 

Pospíšil: Žalujte, snad vám důkazy projdou

9. 11. 2010 19:17
Ministr spravedlnosti věří, že mafiánské a korupční kauzy kvůli Ústavnímu soudu nevyšumí

Praha - Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil doporučuje státním zástupcům, aby nekompromisně posílali k soudům i případy opřené o důkazy, které Ústavní soud nedávno označil za protiústavní.

Jde o důkazy z prohlídek kanceláří a firemních prostor, které nařídil státní zástupce. Ústavní soud nedávno několika nálezy v nenápadných kauzách konstatoval, že takové materiály jsou protiústavní, protože prohlídky nebytových prostor musí podle jeho názoru povolovat soud. A podle jednoho z ústavních nálezů to platí i zpětně.

Stovky kauz v ohrožení

Deník Aktuálně.cz už napsal, že kvůli tomu jsou ohroženy stovky kauz. Včetně těch nejzávažnějších ekonomických případů. Jen na vrchním státním zastupitelství v Praze se to týká 80 procent všech věcí, v nichž stát celkem přišel o sedm a půl miliardy korun.

Ve hře je tak očištění například uprchlíka Radovana Krejčíře či někdejšího Rathova spolupracovníka Filipa Bušiny nebo obviněných z obří kauzy armádní korupce.

"Nechci vyvolávat paniku. Ale doporučil bych státním zástupcům: žalujte ty věci, nevytahujte ze spisů důkazy dřív než to projedná soud. A bude záležet na obecních soudech, jestli k nálezům Ústavního soudu přihlédnou či nikoli. Ministerstvo s tím nemůže dělat nic jiného, než doufat, že to státní zástupci budou normálně žalovat," uvedl ministr Pospíšil (ODS).

První verdikt už je tu

První verdikt, v němž soud s odvoláním na ústavní nález vyškrtnul podstatnou část důkazů, už přitom podle zjištění Aktuálně.cz padl.

Jde o případ z Plzně, kde byl zrušen rozsudek nad prodejcem padělaného oblečení. Soud musí nyní věc znovu projednat, ale už nesmí použít důkazy - zabavení zboží - shromážděné během prohlídky prodejcova stánku.

Ministr Pospíšil přiznává, že nedokáže odhadnout, jak se obecné soudy zachovají.

"Je to složitý právní poblém, kterým se zabýváme už od srpna. A můžu říci, že spolu s Vrchním státním zastupitelstvím v Praze, s kterým to řešíme, máme jiný právní názor než Ústavní soud," dodal ministr.

autor: Sabina Slonková | 9. 11. 2010 19:17

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama