Pospíšil: Žalujte, snad vám důkazy projdou

Sabina Slonková
9. 11. 2010 19:17
Ministr spravedlnosti věří, že mafiánské a korupční kauzy kvůli Ústavnímu soudu nevyšumí

Praha - Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil doporučuje státním zástupcům, aby nekompromisně posílali k soudům i případy opřené o důkazy, které Ústavní soud nedávno označil za protiústavní.

Jde o důkazy z prohlídek kanceláří a firemních prostor, které nařídil státní zástupce. Ústavní soud nedávno několika nálezy v nenápadných kauzách konstatoval, že takové materiály jsou protiústavní, protože prohlídky nebytových prostor musí podle jeho názoru povolovat soud. A podle jednoho z ústavních nálezů to platí i zpětně.

Stovky kauz v ohrožení

Deník Aktuálně.cz už napsal, že kvůli tomu jsou ohroženy stovky kauz. Včetně těch nejzávažnějších ekonomických případů. Jen na vrchním státním zastupitelství v Praze se to týká 80 procent všech věcí, v nichž stát celkem přišel o sedm a půl miliardy korun.

Ve hře je tak očištění například uprchlíka Radovana Krejčíře či někdejšího Rathova spolupracovníka Filipa Bušiny nebo obviněných z obří kauzy armádní korupce.

"Nechci vyvolávat paniku. Ale doporučil bych státním zástupcům: žalujte ty věci, nevytahujte ze spisů důkazy dřív než to projedná soud. A bude záležet na obecních soudech, jestli k nálezům Ústavního soudu přihlédnou či nikoli. Ministerstvo s tím nemůže dělat nic jiného, než doufat, že to státní zástupci budou normálně žalovat," uvedl ministr Pospíšil (ODS).

První verdikt už je tu

První verdikt, v němž soud s odvoláním na ústavní nález vyškrtnul podstatnou část důkazů, už přitom podle zjištění Aktuálně.cz padl.

Jde o případ z Plzně, kde byl zrušen rozsudek nad prodejcem padělaného oblečení. Soud musí nyní věc znovu projednat, ale už nesmí použít důkazy - zabavení zboží - shromážděné během prohlídky prodejcova stánku.

Ministr Pospíšil přiznává, že nedokáže odhadnout, jak se obecné soudy zachovají.

"Je to složitý právní poblém, kterým se zabýváme už od srpna. A můžu říci, že spolu s Vrchním státním zastupitelstvím v Praze, s kterým to řešíme, máme jiný právní názor než Ústavní soud," dodal ministr.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy