Pospíšil podal na soudce kárnou žalobu. Kvůli fotbalu

Luděk Mádl Luděk Mádl
24. 5. 2012 15:47
Stanislav Bernard, místopředseda Vrchního soudu v Praze, je ve sporu s ministrem
Ministr Pospíšil sáhl ke kárné žalobě.
Ministr Pospíšil sáhl ke kárné žalobě. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Soudci by měli rozhodovat jen v soudních síních, nikoli v orgánech právnických osob. Alespoň tak si zákon o soudech a soudcích vykládá ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

Stanislav Bernard, místopředseda Vrchního soudu v Praze, to vidí jinak. A navzdory stanovisku ministerstva již několik měsíců tvrdošíjně odmítá opustit pozici předsedy Arbitrážní komise Fotbalové asociace ČR.

Pospíšilovi již došla trpělivost, a proto v této věci podal 17. května návrh na zahájení kárného řízení, takzvanou kárnou žalobu.

"Rozhodovat o ní bude kárný senát Nejvyššího správního soudu. Ten také posoudí navržené kárné opatření, tedy uložení důtky," informoval deník Aktuálně.cz Jiří Hovorka, ředitel tiskového odboru ministerstva spravedlnosti.

Soudce Bernard: Neustoupím

"Já na svém stanovisku nic neměním," reagoval na tuto informaci soudce Stanislav Bernard. Ten je přesvědčen, že jeho dlouholeté působení v orgánech fotbalového svazu není v rozporu se zákonnou normou.

Ministr Pospíšil je jiného názoru.

"Aktivity soudce pro občanské sdružení, tedy zejména jeho aktivní působení v orgánech sdružení, se vylučují s požadavkem nezávislosti a nestrannosti. A soudce by proto takové aktivity neměl provozovat. Naopak, soudce by se měl vyvarovat takového jednání, v jehož důsledku by mohly oprávněně vzniknout byť jen pochybnosti o plnění a důsledném naplňování či respektování zákonem chráněných hodnot spojených s výkonem soudnictví," napsal Pospíšil do odůvodnění svého návrhu.

Kauzu rozdmýchaly Vejsadovy stížnosti

Celou kauzu rozpoutaly stížnosti, jež Pospíšilově ministerstvu adresoval podnikatel Michal Vejsada. Ten je majitelem fotbalového klubu Bohemians Praha, který v roce 2005 skončil v konkurzu.

Od té doby vede řadu pří, a to jak na půdě fotbalového svazu, tak před soudy. A vadí mu, že v orgánech fotbalové asociace se to soudci jen hemží. Tedy hemžilo.

Čtyři soudci ustoupili, Bernard nikoli

Od října 2011, kdy Pospíšil zveřejnil své negativní stanovisko k tomu, aby soudci rozhodovali i mimo justici, totiž své funkce v komisích fotbalového svazu opustili nebo jejich výkon pozastavili Karel Podolka a Lubomír Klimáček z Vrchního soudu v Praze a Pavol Pikna z Městského soudu v Praze.

Jen Stanislav Bernard stále odolává.

"Stejná kauza se nejdřív řeší na fotbalovém svazu na Strahově a pak u soudu. A i když ji třeba neřeší stejní lidé, tak soudci působící ve fotbale sedávají ve stejných kancelářích s těmi, co to pak řeší u soudu, takže je mohou ovlivňovat," vysvětluje Vejsada motivaci svých stížností.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nymburk v osmifinále basketbalové LM narazí na Bandirmu

Nymburští basketbalisté v osmifinále Ligy mistrů nastoupí proti tureckému celku Bandirma. Středočeši sérii hranou na dvě vítězství odstartují doma a hrát se bude 3., nebo 4. března. V případě postupu narazí výběr trenéra Orena Amiela na lepšího z dvojice AEK Atény - Bonn.

Nymburk se v play off Ligy mistrů představil zatím dvakrát a vždy vypadl v prvním kole. Při premiéře soutěže v ročníku 2016/17 o jediný bod nestačil na italské Sassari, o rok později podlehl pozdějšímu vítězi AEK Atény. V minulé sezoně středočeský celek skončil už v základní skupině.

Další zprávy