Pospíšil podal na soudce kárnou žalobu. Kvůli fotbalu

Luděk Mádl Luděk Mádl
24. 5. 2012 15:47
Stanislav Bernard, místopředseda Vrchního soudu v Praze, je ve sporu s ministrem
Ministr Pospíšil sáhl ke kárné žalobě.
Ministr Pospíšil sáhl ke kárné žalobě. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Soudci by měli rozhodovat jen v soudních síních, nikoli v orgánech právnických osob. Alespoň tak si zákon o soudech a soudcích vykládá ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

Stanislav Bernard, místopředseda Vrchního soudu v Praze, to vidí jinak. A navzdory stanovisku ministerstva již několik měsíců tvrdošíjně odmítá opustit pozici předsedy Arbitrážní komise Fotbalové asociace ČR.

Pospíšilovi již došla trpělivost, a proto v této věci podal 17. května návrh na zahájení kárného řízení, takzvanou kárnou žalobu.

"Rozhodovat o ní bude kárný senát Nejvyššího správního soudu. Ten také posoudí navržené kárné opatření, tedy uložení důtky," informoval deník Aktuálně.cz Jiří Hovorka, ředitel tiskového odboru ministerstva spravedlnosti.

Soudce Bernard: Neustoupím

"Já na svém stanovisku nic neměním," reagoval na tuto informaci soudce Stanislav Bernard. Ten je přesvědčen, že jeho dlouholeté působení v orgánech fotbalového svazu není v rozporu se zákonnou normou.

Ministr Pospíšil je jiného názoru.

"Aktivity soudce pro občanské sdružení, tedy zejména jeho aktivní působení v orgánech sdružení, se vylučují s požadavkem nezávislosti a nestrannosti. A soudce by proto takové aktivity neměl provozovat. Naopak, soudce by se měl vyvarovat takového jednání, v jehož důsledku by mohly oprávněně vzniknout byť jen pochybnosti o plnění a důsledném naplňování či respektování zákonem chráněných hodnot spojených s výkonem soudnictví," napsal Pospíšil do odůvodnění svého návrhu.

Kauzu rozdmýchaly Vejsadovy stížnosti

Celou kauzu rozpoutaly stížnosti, jež Pospíšilově ministerstvu adresoval podnikatel Michal Vejsada. Ten je majitelem fotbalového klubu Bohemians Praha, který v roce 2005 skončil v konkurzu.

Od té doby vede řadu pří, a to jak na půdě fotbalového svazu, tak před soudy. A vadí mu, že v orgánech fotbalové asociace se to soudci jen hemží. Tedy hemžilo.

Čtyři soudci ustoupili, Bernard nikoli

Od října 2011, kdy Pospíšil zveřejnil své negativní stanovisko k tomu, aby soudci rozhodovali i mimo justici, totiž své funkce v komisích fotbalového svazu opustili nebo jejich výkon pozastavili Karel Podolka a Lubomír Klimáček z Vrchního soudu v Praze a Pavol Pikna z Městského soudu v Praze.

Jen Stanislav Bernard stále odolává.

"Stejná kauza se nejdřív řeší na fotbalovém svazu na Strahově a pak u soudu. A i když ji třeba neřeší stejní lidé, tak soudci působící ve fotbale sedávají ve stejných kancelářích s těmi, co to pak řeší u soudu, takže je mohou ovlivňovat," vysvětluje Vejsada motivaci svých stížností.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Výbuch plynu zničil rodinný dům v Tursku u Prahy. Tři lidé jsou zranění

V Tursku u Prahy vybuchl v rodinném domě plyn. Na místě jsou zatím tři zranění, jeden z toho těžce, další středně těžce. Nejméně jeden člověk je zavalený, dům je částečně zdemolován. Hasiči povolali speciální vyhledávácí tým, řekly ČTK mluvčí záchranné služby Petra Effenbergerová a hasičů Vladimíra Kereková.

Záchranáři mají na místě čtyři pozemní posádky, na místo letí také vrtulník. Hasiči na místo povolali speciální vyhledávací tým a sací bagr, který bude pomáhat s odstraňováním trosek domu.

před 1 hodinou

Ronaldo je na covid stále pozitivní, proti Messimu nenastoupí

Pětinásobný nejlepší fotbalista světa Cristiano Ronaldo chybí kvůli nákaze koronavirem v nominaci Juventusu na večerní zápas Ligy mistrů proti Barceloně. Na jeho očekávané souboje s hvězdou Katalánců Lionelem Messim tak tentokrát nedojde.

Pětatřicetiletý Ronaldo byl pozitivně testován na koronavirus před dvěma týdny v portugalské reprezentaci. Od té doby je v karanténě a nemá příznaky covidu-19, k návratu na trávník ale potřebuje negativní výsledek testu. Ten podle úterní informace televizní stanice Sky Sport Italia nepřinesly ani nejnovější odběry.

Hráč na sociálních sítích uvedl, že se cítí zdravotně zcela v pořádku, a přidal ostrou kritiku věrohodnosti PCR testů. Kvůli nákaze Ronaldo vynechal zatím tři zápasy Juventusu a turínský tým bez něj vyhrál pouze jednou.

před 1 hodinou

Strany v Libereckém kraji dnes podepsaly koaliční smlouvu.

Zástupci vítězných Starostů pro Liberecký kraj, Pirátů a ODS dnes v Oblastní galerii v Liberci podepsali koaliční smlouvu pro Liberecký kraj. Klíčovým úkolem pro nejbližší období je zvládnutí koronavirové krize, řekl po podpisu smlouvy novinářům lídr Starostů a současný hejtman Martin Půta. Koalice má 32 hlasů ze 45 v krajském zastupitelstvu. Ustavující zasedání, které zvolí nové vedení kraje, se uskuteční v úterý 3. listopadu.

"Dohodli jsme se na spolupráci, která bude navazovat na práci v minulých osmi letech a zároveň má ambice věnovat se výzvám, které před Libereckým krajem stojí. Shodli jsme se na tom, že koncem března příštího roku projednáme úpravu programového prohlášení. To už bychom měli znát dopady pandemie koronaviru do rozpočtu kraje," doplnil hejtman.

Starostové v Libereckém kraji vyhráli volby potřetí v řadě.

Další zprávy