Pospíšil o toskánské anabázi: Byla to jen náhoda

Eliška Bártová Eliška Bártová
6. 8. 2009 23:15
Bývalý ministr osvětluje důvody setkání s šéfem ČEZ Martinem Romanem

Praha - Bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) během své dovolené v Toskánsku navštívil ředitele energetického gigantu ČEZ Martina Romana.

Společně s ním se také setkal s majitelem firmy Neutrics, která spravuje centrální evidenci exekucí a má blízko k finanční skupině Appian Group.

Na rozdíl od většiny svých politických kolegů bývalý ministr Pospíšil poskytl k těmto kontroverzním setkáním obsáhlý rozhovor, ve kterém osvětluje motivace svého počínání.

Zjistil jsem to z médií

Byl jste v Toskánsku v době kolem 17 července?
Ano, byl jsem, jako každý rok většinu července v Itálii. Převážnou část jsem byl ve středním Toskánsku, dva dny v Římě, a také čtyři dny na poloostrově Monte Argentario. V místě, o kterém hovoří média, jsem nebydlel. Byl jsem ubytovaný 20 kilometrů daleko.

Věděl jste, že tam v té době jsou lidé jako pan Johanes či pan Roman?
Pana Johanese jsem nepotkal, v zásadě ho neznám. Zjistil jsem to z médií, že tam byl. Potkal jsem tam pana premiéra Topolánka, prohodili jsme pár slov. To nevidím jako problém.

Pana Romana, pana Janouška jste nepotkal?
Pana Janouška jsem také nepotkal. Pan Roman hrál golf na hřišti u hotelu, kde jsme se potkali. Pozdravili jsme se a pak jsme se potkali velmi krátce u jeho zahrady, když jsem byl jeden večer, jedno odpoledne v přístavu. Nebyl jsem v jeho domě, zastavil jsem se v jeho zahradě.
Byla to krátká náhodná setkání. Řekl mi, že bydlí v tom přístavu, a že kdybychom se tam objevili, tak je můžeme navštívit. Takže jsme je navštívili, ale pouze chvilku na zahradě. Ani dovnitř jsme nešli, jen do zahrady a na výhled na moře jsme se podívali.

S dalšími lidmi, kteří figurují na zveřejněných fotkách, jste se nesetkal?
Neorganizoval jsem s nimi žádnou akci, nejel jsem s nimi na lodi, nedělal jsem s nimi žádné společné výlety. Měl jsem tam vlastní program.
Byla to soukromá dovolená a jsem schopen předložit a dát na stůl všechny účty. S tím, že jsem tam byl s kolegou Jurečkou, jenž je aktivní politik ODS, žádný lobbista, a byl jsem s ním v Itálii už potřetí. Setkal jsem se jen se svým náměstkem Bočkem, se kterým jsem strávil celý den. Byla tam se mnou také bývalý radní.

Nevinná zastavení si odpustím

Proč jste přijal nabídku od pana Romana, přeci jenom pro politika je nešťastné scházet se s šéfem tak vlivné společnosti, která politiky potřebuje, bokem?
Možná máte pravdu, mě to ale v tu chvíli nenapadlo, vnímal jsem to jako nevinné zastavení na zahradě. Samozřejmě je to možno vnímat i takto. Ale já jsem neměl působnost, do které on spadá, dnes jsem řadový poslanec. Do budoucna pojedu-li na dovolenou, budu tyto aspekty ještě více zvažovat.
Vždy jsem si dával pozor, aby všechny účty byly v pořádku, ale tohle mě nenapadlo.

O čem jste se tedy bavili, co může být téma vašeho hovoru?
S těmito lidmi se občas potkávám, například na kulturních akcích typu přednáškách v Národní galerii o umění, takže jsme se bavili o těchto věcech. Dal jsem jim tip na tarokové zahrady, což je významná kulturní památka, kam pravidelně jezdím.
Opravdu to byl tento společenský hovor, v duchu toho, co jsme v Itálii viděli, doporučoval jsem jim Saturnii… Garantuji vám, že to nebyl hovor o tématech, která souvisí se správou země.

Odkud se znáte s panem Romanem?
Potkal jsem ho několikrát na přednáškách v Národní galerii, to bylo i to téma, když jsme se potkali, bavili jsme se o památkách v Toskánsku.
Je to obtížné vyhnout se takovým lidem v Česku, kde je jen malá část lidí, kteří nějak fungují. Já Martina Romana znám ne z ČEZu, ale protože podporuje Národní galerii a to je oblast mého zájmu. Je to platforma mimo byznys. Já jsem rád, že ČEZ financuje Národní galerii, že dal peníze plzeňské galerii. To mě zajímá. Když chci podpořit veřejný projekt tak musí politik komunikovat s lidmi z oblasti byznysu.

Ale je to fakt, že jste se sešli a je ve veřejném zájmu vědět, s kým se politici schází...
To ano, také vám to otevřeně říkám. Nechci to zapírat, je to tak.
Ale nerad bych, aby bylo Toskánsko zdiskreditováno a mohl jsem tam jezdit dál. Vše jsem schopen doložit, jezdil jsem tam privátním autem svých přátel, pronajali jsme si pak nejmenší auto Fiat Panda.

Šikoše jsem viděl

S panem Šikošem jste se potkali?
Znám ho okrajově. Mluvil jsem s ním jednou v životě na kolektivním jednání, když se probírala otázka spuštění exekucí. Znám ho velmi málo. Je to přítel pana Romana, já osobně jsem ho nevyhledával.

A potkali jste se v Toskánsku?
Byl v přítomnosti pana Romana, ale já sám jsem s ním nejednal.

Byl na té zahradě, kam jste přišel za panem Romanem?
Ano. Pokud jsem to pochopil správně, tak měli společně ten dům pronajatý. Byli jsme jeden večer v tom přístavu, a protože jsme se shodou okolností potkali v tom hotelu, tak když jsme šli kolem jejich vily, tak jsme se pozdravili a chvilku jsme se zdrželi na té zahradě. Společensky.

S panem Šikošem jste se nebavili?
Byl na té zahradě, ale primární bylo setkání s panem Romanem. Nezapírám to.

Jak dlouho jste tam byli?
Neumím to odhadnout, zda to bylo půl nebo třičtvrtě hodiny. Ukázali nám zahradu, protože se přiznám, že jsem takovou zahradu nikdy neviděl, protože bydlím v hotelích a ne ve vilách. Vypili jsme skleničku a pak jsme šli.

S Šikošem jste se tedy nebavili?
Pan Šikoš byl u toho přítomen, ale já jsem se s ním většinu času nebavil. Byla to krátká seance na zahradě. Pan Šikoš tam stál, prohodili jsme pár vět, ale já ho vůbec neznám. Viděl jsem ho podruhé, nebo potřetí. Já golf nehraju, na golfy k němu do Plzně nejezdím, nikdy jsem s ním neměl žádný vztah.

Tlaku jsem nepodlehl

Ale jeho firma získala zakázku od Exekutorské komory, která je velmi lukrativní a podařilo se ji udržet i přes kritiku v době, kdy jste byl ministrem…?
Komora je jiný subjekt, než ministerstvo, a jeho firma byla vybrána ještě před mým působením na ministerstvu. Nemohl jsem zrušit výběrové řízení.
Jsem řadový poslanec, nemám žádná oprávnění, ministerstvo není pod mým vlivem. Mám rozdílný názor na současné vedení ministerstva, pana Šikoše znám minimálně. Kolektivně jsme se sešli s náměstky, když jsme řešili spuštění centrální evidence exekucí.

Tehdy po vás někteří členové komory chtěli, abyste tu zakázku zrušil… Vy jste to neudělal.
To by se musel změnit zákon. Ten seznam musel být spuštěn na základě zákona. Byl obrovský tlak od věřitelů to spustit. A to byl ten důvod, proč ministerstvo usilovalo, aby to bylo spuštěno. S tím pánem jsme jednali jednou, transparentně za účasti náměstků. Nikdy jsem s ním bokem nejednal.

 

Právě se děje

Další zprávy