Křičel, že ho zabijí. A pak ho přivezli v rakvi. Drama na Valašsku zažila jako dítě

Luděk Navara Luděk Navara
6. 10. 2019 18:10
„Když ho zatýkali, tak on utíkal takovým chodníčkem mezi domy a křičel: Lidičky zachraňte mňa, oni ma zabijú…“ Jako kdyby obchodník Alois Pohůnek ze Střelné věděl, co ho čeká. Odvezli ho do Uherského Hradiště do věznice. A pak už se vrátila jen jeho mrtvola. Z pamětníků, kteří mohou vzpomínat na dramatické Pohůnkovo zatýkání, je Ladislava Guričová dnes už poslední.
Ladislava Guričová vzpomíná na okamžik, kdy se stala svědkem dramatického zatýkání Aloise Pohůnka | Video: Jakub Zuzánek, Blahoslav Baťa

Ladislava Guričová pochází ze Střelné na Valašsku a její tatínek tam byl soukromým zemědělcem. Po komunistickém převratu se bývalí partyzáni v okolí začali organizovat, ale odbojovou skupinu Světlana hned od začátku monitorovala tajná policie.

Ve spojení s odbojáři byl i Pohůnek, který se vzápětí stal první obětí akce tajné policie proti členům Světlany. Přišli si pro něj 10. března 1949.

"Pohůnek byl ve Střelné obchodníkem. A požádal mého tatínka o klíče od chaty," vypráví Ladislava Guričová. V chatě se pak ukrýval agent chodec Antonín Janošík, který se pohyboval v ilegalitě. "Janošík byl mladý kluk a bral to jako dobrodružství," říká Guričová.

Když pak začali zatýkat, přišli si nejdříve pro Pohůnka. "Přijeli večer, byla ještě tma. Slyšeli jsme auta a hlasy. Bylo jasné, že se něco děje, aut tehdy moc nejezdilo," popisuje Guričová. Následovala domovní prohlídka. Vzpomíná si, že se její otec tehdy obával, že zatknou i jeho. Nezatkli, zatím.

Dramatická situace však nastala, když chtěli Pohůnka odvézt. Bylo jen slyšet, jak Pohůnek křičí a pokouší se zoufale uniknout. "On vyběhl a chtěl jim utéct. Asi si myslel, že jim uteče." Jenže neměl šanci. Odvezli ho hned do věznice v Uherském Hradišti.

A pak už jen přivezli rakev.

"Když přivezli tělo v rakvi z Hradiště, hned se to po dědině rozneslo. Já tělo neviděla, ale příbuzní ano. Otevřeli rakev a viděli, že byl umlácený," popisuje Guričová.

Vezli ho na vozíku přikrytého prostěradlem

Co se za zdmi věznice dělo, popisuje vězeň z Uherského Hradiště Bohumil Zhof. "Když ho vyšetřovali, psací stroje třískaly, to jsme slyšeli. Jedna verze byla taková, že estébáci odešli na oběd a on se prý oběsil. Každopádně se s ním nemazlili. Já jsem viděl, jak ho odnášeli… Jak ho vezou na vozíku přikrytého prostěradlem," vzpomíná Zhof.

V roce 1968, když se uvolnily poměry, začala policie Pohůnkovu smrt znovu vyšetřovat. "Jako příčina úmrtí je v knize úmrtí uvedeno udušení z oběšení - sebevražda z pomatení smyslů. Ze soustředěných poznatků vyplývá vážné podezření, že uvedená příčina smrti neodpovídá skutečnosti," píše se v dokumentu krajské prokuratury Brno.

Každopádně krátce po zatčení Pohůnka si tajní policisté přišli i pro tatínka Ladislavy Guričové Josefa Ptáčka. Bylo to v květnu. Navíc chtěli, aby je on sám zavedl k chatě, protože nevěděli, zda se tam neskrývá Janošík. "Tatínek s nimi musel jít a musel jít jako první, kdyby tam někdo byl a střílel. My jsme se doma modlili růženec a čekali, jak to dopadne. Chata byla naštěstí prázdná. Ale tatínka odvezli," popisuje Guričová.

Skončil samozřejmě také v obávané věznici v Uherském Hradišti. "Já si pamatuji na návštěvy tam, bylo mi dvanáct, přijela jsem zpátky vždy celá ustrašená, nevěděla jsem, jestli ho příště vůbec uvidím. Bylo to smutné. Horší to ale bylo později na Mírově, to měl takové stavy, kdy psal v dopisech, že neví, zda se ještě setkáme," vypráví Guričová.

Vzpomíná si na to, že rozhlas přenášel záznam ze soudního procesu do ulic v Uherském Hradišti. Její otec byl odsouzen na šestnáct let za to, že byl prý "zrádcem republiky".

Nakonec se vrátil domů v roce 1956 s podlomeným zdravím. Na totalitní režim doplatila celá rodina. Sama Ladislava Guričová měla jít studovat na gymnázium, velmi o to stála, ale nesměla. Přitom se výborně učila, jenže přihláška na gymnázium byla odmítnuta. "Myslím, že jsem i tak prožila krásný a smysluplný život," říká dnes.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Mönchengladbach podlehl Schalke a může přijít o druhé místo

Na úvod jarní části německé fotbalové ligy zvítězilo Schalke 04 nad Mönchengladbachem 2:0. Poražená Borussia promarnila šanci na posun do čela tabulky a může přijít o druhé místo, pokud Bayern Mnichov porazí v neděli v Berlíně Herthu.

Schalke vyhrálo díky brankám z úvodu druhého poločasu. V 48. minutě se posedmé v sezoně trefil německý reprezentant Suat Serdar, který je nejlepším střelcem týmu. O deset minut později zvýšil Michael Gregoritsch, který přišel v zimě na hostování z Augsburgu. Svěřenci trenéra Davida Wagnera se dostali na čtvrté místo před rivaly z Dortmundu.

Německá fotbalová liga - 18. kolo:

Schalke - Mönchengladbach 2:0 (48. Serdar, 58. Gregoritsch).

Zdroj: ČTK
před 11 minutami

Johnson & Johnson má vyplatit 6,8 milionu dolarů muži, jemuž po léku vyrostla prsa

Muži, který tvrdí, že nebyl varován, že používání antipsychotického léku Risperdal může způsobit růst prsou, zaplatí americká farmaceutická a kosmetická společnost Johnson & Johnson (J&J) 6,8 milionu dolarů (přes 154 milionů Kč), a ne osm miliard dolarů. O dnešním rozhodnutí odvolacího soudu ve Filadelfii informovala agentura Reuters. Důvod snížení náhrady škody soud ve zveřejněných dokumentech neuvádí.

O odškodnění ve výši osm miliard dolarů soud rozhodl loni 8. října. Agentura Reuters tehdy napsala, že výsledná suma bude po odvolání výrazně nižší a první soudní rozhodnutí je varovným signálem pro firmu.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Slovinští házenkáři na ME porazili i Island a mají čtvrtou výhru

Překvapivě úspěšné tažení slovinských házenkářů evropským šampionátem nepřerušil ani Island, který jim na úvod druhé čtvrtfinálové skupiny podlehl 27:30. Osmý tým předloňského mistrovství Evropy vyhrál i čtvrtý zápas na turnaji a míří za postupem do semifinále. V něm byli Slovinci na Euru zatím jen jednou, když v roce 2004 na domácí půdě vybojovali stříbrné medaile.

Stoprocentní bilanci si drží také jeden z favoritů Norsko. Vicemistři světa porazili Maďarsko 36:29 a vedou tabulky před Slovinskem. Norové vedli po 18 minutách už 15:5. Sedmi góly se podílela na jasné výhře jejich hvězda Sander Sagosen.

Kromě Slovinců překvapují dál také portugalští házenkáři, kteří hrají na mistrovství Evropy po 14 letech. Spolupořadatele turnaje Švédy deklasovali 35:25 a obhájci stříbrných medailí jsou na pokraji vyřazení. Portugalci jsou v tabulce třetí.

Slovinské reprezentanty vede od úspěchu k úspěchu švédský trenér Ljubomir Vranjes, který mužstvo převzal teprve před měsícem. Šestačtyřicetiletý rodák z Göteborgu jako hráč získal tři evropské tituly a jedno světové zlato. V minulosti už trénoval srbskou a maďarskou reprezentaci. Nyní vede souběžně se slovinským výběrem švédský IFK Kristianstad. V základní skupině se svými svěřenci vyzrál i na národní tým své rodné země.

Mistrovství Evropy házenkářů:

Čtvrtfinálová skupina II (Malmö):

Slovinsko - Island 30:27 (15:14), Norsko - Maďarsko 36:29 (20:12), Portugalsko - Švédsko 35:25 (15:12).

Tabulka:

1. Norsko 2 2 0 0 70:57 4
2. Slovinsko 2 2 0 0 51:46 4
3. Portugalsko 2 1 0 1 63:59 2
4. Maďarsko 2 1 0 1 53:54 2
5. Island 2 0 0 2 45:54 0
6. Švédsko 2 0 0 2 44:56 0
Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zemřel herec Derek Fowlds, tajemník ze série Jistě, pane ministře

Ve věku 82 let zemřel dnes britský herec Derek Fowlds, jehož v Čechách znali diváci zejména z televizních sitcomů Jistě, pane ministře a Jistě, pane premiére. Podle serveru BBC zemřel dnes ráno v nemocnici v jihoanglickém městě Bath na zápal plic.

"Dnes odešel drahý kolega… Derek Fowlds byl opravdu milý člověk a fantastický herec… soustrast jeho rodině i přátelům, byl skutečná legenda," komentoval úmrtí na twitteru herec Larry Lamb.

Fowlds se narodil 2. září 1937 v Londýně. Hercem podle svých slov ani být nechtěl. "Chtěl jsem být fotbalista," vzpomněl ve své autobiografii z roku 2015. Když ale v jedné školní hře z jeviště uslyšel smích publika, rozhodl se pro herectví.

Fowlds začínal na divadle ve West Endu, od 60. let se objevil i v několika filmech, ale více se proslavil až rolí ministerského tajemníka Bernarda Woolleyho z kultovní satiry z osmdesátých let nazvané Jistě, pane ministře a další série Jistě, pane premiére.

Zdroj: ČTK
Další zprávy