Poslední rozloučení s kardinálem Vlkem bude bez pompy a květin. Tak by si to přál, tvrdí jeho blízcí

Michal Polák Michal Polák
25. 3. 2017 7:10
V sobotu bude pro českou veřejnost poslední příležitost rozloučit se s kardinálem Miloslavem Vlkem, který v minulém týdnu zemřel. Zádušní mše se koná od 11 hodin v katedrále svatého Víta a povede ji kardinál Dominik Duka. Smuteční hosté by měli na Pražský hrad přijít s dostatečným předstihem, protože budou muset projít bezpečnostní kontrolou. Na Hradě jsou vybrány dva vchody, které budou odbavovat pouze návštěvníky mše. Hosté nemají nosit květiny, protože zesnulý kardinál si nepotrpěl na pompu a okázalost.
Kardinál Vlk.
Kardinál Vlk. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - V sobotu proběhne v katedrále svatého Víta poslední rozloučení s kardinálem Miloslavem Vlkem. Rekviem a pohřební obřady začnou v sobotu od 11 hodin a zádušní mši povede kardinál Dominik Duka. Poslední rozloučení, kdy rakev s tělem kardinála Vlka poputuje do arcibiskupské hrobky, pak povede arcibiskup Jan Graubner. Kázání (homilii) přednese biskup František Radkovský. Pohřeb bude v přímém přenosu přenášet také Česká televize.

Pohřeb Miloslava Vlka bude provázet mimořádné smuteční zvonění. "Zahájí ho v deset hodin zvon Josef v roli umíráčku. V 10:26 jej na 19 minut vystřídá zvon Jan Křtitel v roli zádušního zvonu. Tento zvon bude zvonit samostatně 19 minut na paměť 19 let kardinálova působení v úřadu arcibiskupa. Ve tři čtvrtě na jedenáct se z velké jižní věže katedrály sv. Víta rozezní i další zvony horní zvonice katedrály a všechny umlknou přesně v 11 hodin," popsal plán hlavní zvoník katedrály Tomáš Stařecký. Největší zvon Zikmund, který má průměr přes 3 metry, se rozezní, když ostatky kardinála poputují do arcibiskupské hrobky.

Přístup ke katedrále bude podle pražského arcibiskupství ze všech veřejných přístupů na Pražský hrad. Každý návštěvník by si měl vyhradit dostatek času, protože bude muset projít bezpečnostní kontrolou.

Jelikož je Pražský hrad přes víkend cílem velkého množství turistů, budou u vstupu přes Prašný most a u vstupu vedle Brány gigantů speciální stanoviště, která budou přednostně odbavovat smuteční hosty. Stanoviště, která budou označena jako "vstup na bohoslužbu", budou otevřena od devíti hodin do tři čtvrtě na jedenáct.

Omezte květiny, dejte peníze raději na charitu

Arcibiskupství prosí hosty, aby omezili velikost svých zavazadel a nebrali si s sebou nebezpečné předměty jako nože, obranné spreje, paralyzéry a další zbraně.

Hosté jsou také žádáni, aby nenosili květiny. "Pan kardinál neměl rád okázalost a pompu, takže pohřeb trochu upravujeme jeho vkusu. Kardinál Vlk aktivně podporoval Domácí hospic Duha v Hořicích. Jistě by mu udělalo radost, kdyby lidé, kteří ho měli rádi, toto velmi smysluplné dílo také podpořili," řekl Aktuálně.cz mluvčí arcibiskupství Stanislav Zeman.

Účast na pohřbu již přislíbily některé osobnosti českého veřejného života. Na poslední rozloučení dorazí místopředsedkyně Senátu Miluše Horská, místopředseda sněmovny Jan Bartošek a náčelník generálního štábu Josef Bečvář. Dorazí také kardinálové z Německa, Polska, Rakouska nebo Thajska.

Kardinál Miloslav Vlk zemřel na konci minulého týdne ve věku 84 let. V posledních měsících trpěl rakovinou plic s metastázemi do kostí.

Sestra zesnulého kardinála: Miloslav Vlk neměl dětství jednoduché, maminka byla přísná | Video: Aktuálně.cz, Radek Bartoníček
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy