Poslední rozloučení s kardinálem Vlkem bude bez pompy a květin. Tak by si to přál, tvrdí jeho blízcí

Michal Polák Michal Polák
25. 3. 2017 7:10
V sobotu bude pro českou veřejnost poslední příležitost rozloučit se s kardinálem Miloslavem Vlkem, který v minulém týdnu zemřel. Zádušní mše se koná od 11 hodin v katedrále svatého Víta a povede ji kardinál Dominik Duka. Smuteční hosté by měli na Pražský hrad přijít s dostatečným předstihem, protože budou muset projít bezpečnostní kontrolou. Na Hradě jsou vybrány dva vchody, které budou odbavovat pouze návštěvníky mše. Hosté nemají nosit květiny, protože zesnulý kardinál si nepotrpěl na pompu a okázalost.
Kardinál Vlk.
Kardinál Vlk. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - V sobotu proběhne v katedrále svatého Víta poslední rozloučení s kardinálem Miloslavem Vlkem. Rekviem a pohřební obřady začnou v sobotu od 11 hodin a zádušní mši povede kardinál Dominik Duka. Poslední rozloučení, kdy rakev s tělem kardinála Vlka poputuje do arcibiskupské hrobky, pak povede arcibiskup Jan Graubner. Kázání (homilii) přednese biskup František Radkovský. Pohřeb bude v přímém přenosu přenášet také Česká televize.

Pohřeb Miloslava Vlka bude provázet mimořádné smuteční zvonění. "Zahájí ho v deset hodin zvon Josef v roli umíráčku. V 10:26 jej na 19 minut vystřídá zvon Jan Křtitel v roli zádušního zvonu. Tento zvon bude zvonit samostatně 19 minut na paměť 19 let kardinálova působení v úřadu arcibiskupa. Ve tři čtvrtě na jedenáct se z velké jižní věže katedrály sv. Víta rozezní i další zvony horní zvonice katedrály a všechny umlknou přesně v 11 hodin," popsal plán hlavní zvoník katedrály Tomáš Stařecký. Největší zvon Zikmund, který má průměr přes 3 metry, se rozezní, když ostatky kardinála poputují do arcibiskupské hrobky.

Přístup ke katedrále bude podle pražského arcibiskupství ze všech veřejných přístupů na Pražský hrad. Každý návštěvník by si měl vyhradit dostatek času, protože bude muset projít bezpečnostní kontrolou.

Jelikož je Pražský hrad přes víkend cílem velkého množství turistů, budou u vstupu přes Prašný most a u vstupu vedle Brány gigantů speciální stanoviště, která budou přednostně odbavovat smuteční hosty. Stanoviště, která budou označena jako "vstup na bohoslužbu", budou otevřena od devíti hodin do tři čtvrtě na jedenáct.

Omezte květiny, dejte peníze raději na charitu

Arcibiskupství prosí hosty, aby omezili velikost svých zavazadel a nebrali si s sebou nebezpečné předměty jako nože, obranné spreje, paralyzéry a další zbraně.

Hosté jsou také žádáni, aby nenosili květiny. "Pan kardinál neměl rád okázalost a pompu, takže pohřeb trochu upravujeme jeho vkusu. Kardinál Vlk aktivně podporoval Domácí hospic Duha v Hořicích. Jistě by mu udělalo radost, kdyby lidé, kteří ho měli rádi, toto velmi smysluplné dílo také podpořili," řekl Aktuálně.cz mluvčí arcibiskupství Stanislav Zeman.

Účast na pohřbu již přislíbily některé osobnosti českého veřejného života. Na poslední rozloučení dorazí místopředsedkyně Senátu Miluše Horská, místopředseda sněmovny Jan Bartošek a náčelník generálního štábu Josef Bečvář. Dorazí také kardinálové z Německa, Polska, Rakouska nebo Thajska.

Kardinál Miloslav Vlk zemřel na konci minulého týdne ve věku 84 let. V posledních měsících trpěl rakovinou plic s metastázemi do kostí.

Sestra zesnulého kardinála: Miloslav Vlk neměl dětství jednoduché, maminka byla přísná | Video: Aktuálně.cz, Radek Bartoníček
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Obyvatelé San Marina se v referendu vyslovili pro legalizaci potratů

Obyvatelé San Marina se v nedělním referendu velkou většinou hlasů vyslovili pro legalizaci potratů. Na základě konečných výsledků o tom s odvoláním na místní média informovala agentura AP. Interrupce zde budou povoleny během prvních 12 týdnů těhotenství, v případě ohrožení života či psychického zdraví ženy i po tomto období. Maličký, převážně katolický stát obklopený Itálií byl jedním z posledních v Evropě, který potraty zcela zakazoval.

Podle konečných výsledků hlasovalo pro legalizaci interrupcí 77 procent voličů. Účast podle agentury APA činila 41 procent z více než 35 tisíc oprávněných voličů.

Zákaz interrupcí v San Marinu platil už od roku 1865. Tamní ženy proto cestovaly kvůli tomuto zákroku do Itálie, kde jsou potraty legální od roku 1978. Pokud obyvatelé San Marina podstoupí v Itálii jiné lékařské zákroky, které v jejich vlasti nejsou dostupné - jako kupříkladu transplantace - veřejný zdravotnický systém náklady proplatí. To však neplatí pro potraty, jelikož je stát považuje za nelegální.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy