Poslední hosté Houskovy vily. Nedlouho poté přišla smrt

Radek Nohl Eliška Bártová Martina Machová Radek Nohl, Eliška Bártová, Martina Machová
23. 11. 2013 11:15
Vila zastřeleného Romana Housky byla místem schůzek s politiky i podnikateli.
Zavražděný Roman Houska.
Zavražděný Roman Houska. | Foto: Ludvík Hradilek

Chomutov - Ve vile Romana Housky, u níž byl tento zákulisní boss sociální demokracie v pondělí zastřelen, se jen několik hodin před vraždou odehrálo několik zajímavých schůzek.

Těsně před tím, než byl čtyřmi ranami zastřelen, se podle zjištění deníku Insideru viděl Roman Houska především s řadou špiček sociální demokracie na Ústecku a byli tu i místní podnikatelé.

V domě v prominentní chomutovské čtvrti, v němž Houska žil s ústeckou vicehejtmankou Janou Vaňhovou, jednal například i člen litvínovské ČSSD Kamil Havelka, krajský zastupitel Jan Szántó nebo lounský advokát Jan Růžek.

Nic zvláštního, Houskova vila často sloužila pro svého majitele jako místo pracovních schůzek. Místní členové sociální demokracie potvrzují, že na kávu do vily v ulici Kamenný vrch jezdili nejen čelní představitelé zdejší ČSSD, ale i krajští zastupitelé, jejichž vliv není v regionu tak velký.

Poslední host vypovídal

Do vily, jejíž cena podle smlouvy převyšuje pět milionů korun, měl v pondělí večer namířeno i další sociální demokrat, spolumajitel chomutovské stavební firmy RRR Vlastimil Rindoš. Ten se ale už s Houskou nesešel. Našel ho totiž mrtvého a přikrytého celtou před garáží.

Vila Romana Housky v Chomutově.
Vila Romana Housky v Chomutově. | Foto: Radek Nohl

Rindoš den po vraždě jenom potvrdil, že tělo našel, ale nic dalšího komentovat nechtěl. Ani to, proč se měl s bossem ČSSD sejít. „Řekl jsem vše policii," sdělil Insideru podobně jako dalším novinářům.

Firma RRR, v níž je společníkem, dostala od roku 2008, kdy krajskou vládu převzali sociální demokraté, od Ústeckého kraje zakázky za více než 213 milionů. Více než 59 milionů získala od stejného roku RRR za stavební zakázky od města Chomutov.

Boss z Litvínova neodpoví

Další sociální demokraté ještě s Romanem Houskou těsně před jeho smrtí mluvili. Jeden z nich, litvínovský Kamil Havelka, Insideru schůzku nevyloučil.

„Není to nic tajného, ale neodpovím vám na to," řekl člen krajského vedení ČSSD. „Je to ve vyšetřování, nechte tomu volný průběh, věřím, že policie udělá svoji práci výborně," dodal.

Advokát a lounský sociální demokrat Jan Růžek, mezi jehož klienty patří například odsouzený exsenátor Alexandr Novák, pak potvrdil, že byl v Houskově vile v neděli kolem šesté večer.

Roman Houska s Janou Vaňhovou přijeli do pražské centrály ČSSD sledovat výsledky posledních voleb do Sněmovny..
Roman Houska s Janou Vaňhovou přijeli do pražské centrály ČSSD sledovat výsledky posledních voleb do Sněmovny.. | Foto: Ludvík Hradilek

Insideru řekl, že nejednal s Romanem Houskou, ale jeho partnerkou, jinak náměstkyní ústeckého hejtmana. Co spolu řešili, už sdělit nechtěl. Jenom uvedl, že šlo o věci osobního rázu. „Roman Houska nám jen donesl kávu a pak mne doprovodil ke vstupní bráně jejich domu," řekl Růžek.

Policie hledá motiv

Vyšetřovatelé případu nyní zpracovávají první motivy toho, proč byl boss ČSSD zastřelen. V počátku nevylučují ani to, že za smrtí Housky bylo jeho politické angažmá.

„V současné době jsou vypracovávány vyšetřovací verze, které pak budeme prověřovat," řekl žalobce Vladimír Jan, který kauzu dozoruje.

Vyšetřovatelé si už také k výslechu pozvali i první svědky. Vedle už zmíněného majitele firmy RRR byl k výslechu pozván také litoměřický člen ČSSD Jan Piegl, který se s Houskou v minulosti soudil.

Mezi dalšími důvody, proč Houska zemřel, může být podle policejních i politických zdrojů Insideru i byznys v hazardu. V Chomutově bylo k 30. červnu letošního roku bezmála 50 heren, které dostaly licenci od ministerstva financí. Další pak měly povolení od magistrátu.

Chomutov ale v posledních měsících začal hazard ve městě omezovat. A to po rozhodnutí rady, v níž sedí i Jana Vaňhová.

 

Právě se děje

Další zprávy