Chlebodárce, trockista, bolševik. Poslanci výboru se hádali, Lex Babiš nakonec do Sněmovny poslali

Martin Ťopek Martin Ťopek
Aktualizováno 2. 9. 2016 14:27
V přestřelku osobních výpadů se změnila věcná debata, když poslanci ústavněprávního výboru při projednávání zákona o střetu zájmů probírali omezení podnikatelských aktivit členů vlády. Ačkoliv jeho jméno nepadlo, řeč byla o ministru financí a šéfovi hnutí ANO Andreji Babišovi. Při následné hádce vzduchem létala označení jako trockista, bolševik nebo soudruh Stalin.
Foto: Ludvík Hradilek

PrahaPoslanci ústavněprávního výboru poslali do Sněmovny k projednání zákon o střetu zájmů. Když došla řeč na omezení podnikání členů vlády, bylo zřejmé, proč se zákonu říká Lex Babiš.

Andrej Babiš coby ministr financí je zároveň majitelem obřího holdingu Agrofert, do kterého tečou státní dotace po miliardách. Stejně tak některým poslancům vadí to, že je coby politik majitelem mediálního domu Mafra

Babišovy barvy hájil na jednání výboru poslanec z jeho hnutí ANO Martin Komárek. "Omezování podnikání je nemravné. Nemůžeme politikům říkat, aby se buď drželi podnikání, nebo aby se věnovali veřejné službě. Právníkům, které lidi nemají moc rádi, také nikdo neříká, aby přestali pobírat palmáre, pokud se dají na politiku," uvedl Komárek. 

Tím se ale do té doby odborná debata zvrhla. "Když jste byl v MF Dnes, tak jste kritizoval u Víta Bárty z Věcí veřejných propojení politiky s byznysem. A teď, když se to týká vašeho chlebodárce, tak vám to nevadí," řekl mu poslanec TOP 09 Martin Plíšek. 

"Co je to chlebodárce? Můžu také říkat, že je Kalousek váš chlebodárce? Je to nemravné používat na půdě Sněmovny taková slova," bránil se Komárek.

Bohužel, od bývalého bolševika a člena SSM nevím, zda je to pocta nebo urážka," uvedl poslanec Jan Chvojka (ČSSD), kterého Komárek nazval právě trockistou. "Soudruh Stalin by se divil, že dnes nevíme, zda je označení trockista pocta, nebo urážka," doplnil ho poslanec Pavel Blažek.

Předsedovi schůze Jeronýmu Tejcovi (ČSSD) nakonec došla trpělivost. "Nechal jsme chvíli debatu být, aby si i přítomní novináři přišli na své, ale pojďme k věci," uťal debatu Tejc.

Návrh prošel těsnou většinou

Poslanci tak po hlasování poslali do Sněmovny návrh, aby navrhovaný zákon schválila. Těsnou většinou hlasů výbor poslal do pléna ke schválení návrh Chvojky, aby člen vlády, který má ve firmě více jak čtyřicetiprocentní podíl, do dvou měsíců po nástupu do kabinetu v podnikání skončil.

"Netýká se to však přímo ministra Babiše, ale členů vlády, kteří přijdou po příštích volbách," dodal Chvojka. 

Stejně tak prošel návrh Martina Plíška, aby společnosti, v nichž mají členové vlády nejméně čtvrtinový podíl, nesměly dostávat státní dotace ani investiční pobídky, případně se nemohly ucházet o veřejné zakázky. 

Součástí návrhu jsou i takové změny, aby se majetková přiznání týkala i soudců a státních zástupců a aby na tato přiznání vznikl jediný registr pod ministerstvem spravedlnosti. Vládní předloha také předpokládá, že politici budou předkládat svá majetková přiznání hned při vstupu do politiky. 

Na všech úrovních v této zemi vládne levice, je to pro demokracii mimořádně nezdravé, chceme to prolomit, říká předseda ODS Petr Fiala. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 9 hodinami

Auto se u Hluboké nad Vltavou srazilo s vlakem, řidička nepřežila

Na železničním přejezdu nedaleko Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku se dnes v podvečer srazil vlak a osobní auto, sdělil mluvčí policie Milan Bajcura. Osmačtyřicetiletá řidička osobního auta zemřela, zřejmě přehlédla výstražná světla. Nehoda se podle webu Českých drah stala na trati spojující Strakonice a České Budějovice, provoz na ní byl na čtyři hodiny přerušen. Ve vlaku cestovalo 75 lidí, nikdo z nich se nezranil.

Vozidlo značky BMW zůstalo po nehodě rozdrcené. "Řidička na přejezd vjížděla ve směru od obce Dasný směrem k Hluboké nad Vltavou, pravděpodobně přehlédla světelné a zvukové výstražné zařízení," řekl Bajcura. Přejezd byl bez závor, auto srazil rychlík přijíždějící od Českých Budějovic.

Zdroj: ČTK
před 10 hodinami

Požár v jaderném provozu v Íránu způsobil velké škody

Požár, který propukl ve čtvrtek v jaderném provozu v íránském Natanzu, způsobil rozsáhlé škody, jež by mohly zpomalit vývoj pokročilých odstředivek na obohacování uranu. Dnes to podle íránských médií uvedl íránský jaderný činitel. Velitel námořnictva íránských revolučních gard Alírezá Tangsírí mezitím podle agentury Reuters prohlásil, že Írán má podzemní "raketová města" na moři i pevnině podél pobřeží Perského zálivu a Ománského zálivu, které by mohly být "noční můrou" pro nepřátele Íránu.

Íránská nejvyšší bezpečnostní rada v pátek uvedla, že příčinu požáru zná, ale podrobnosti oznámí později. Někteří íránští představitelé poznamenali, že za požárem mohl stát kybernetický útok a jeden varoval, že Teherán proti zemím, které budou takové útoky páchat, podnikne odvetná opatření.

Zdroj: ČTK
Další zprávy