Chlebodárce, trockista, bolševik. Poslanci výboru se hádali, Lex Babiš nakonec do Sněmovny poslali

Martin Ťopek Martin Ťopek
Aktualizováno 2. 9. 2016 14:27
V přestřelku osobních výpadů se změnila věcná debata, když poslanci ústavněprávního výboru při projednávání zákona o střetu zájmů probírali omezení podnikatelských aktivit členů vlády. Ačkoliv jeho jméno nepadlo, řeč byla o ministru financí a šéfovi hnutí ANO Andreji Babišovi. Při následné hádce vzduchem létala označení jako trockista, bolševik nebo soudruh Stalin.
Foto: Ludvík Hradilek

PrahaPoslanci ústavněprávního výboru poslali do Sněmovny k projednání zákon o střetu zájmů. Když došla řeč na omezení podnikání členů vlády, bylo zřejmé, proč se zákonu říká Lex Babiš.

Andrej Babiš coby ministr financí je zároveň majitelem obřího holdingu Agrofert, do kterého tečou státní dotace po miliardách. Stejně tak některým poslancům vadí to, že je coby politik majitelem mediálního domu Mafra

Babišovy barvy hájil na jednání výboru poslanec z jeho hnutí ANO Martin Komárek. "Omezování podnikání je nemravné. Nemůžeme politikům říkat, aby se buď drželi podnikání, nebo aby se věnovali veřejné službě. Právníkům, které lidi nemají moc rádi, také nikdo neříká, aby přestali pobírat palmáre, pokud se dají na politiku," uvedl Komárek. 

Tím se ale do té doby odborná debata zvrhla. "Když jste byl v MF Dnes, tak jste kritizoval u Víta Bárty z Věcí veřejných propojení politiky s byznysem. A teď, když se to týká vašeho chlebodárce, tak vám to nevadí," řekl mu poslanec TOP 09 Martin Plíšek. 

"Co je to chlebodárce? Můžu také říkat, že je Kalousek váš chlebodárce? Je to nemravné používat na půdě Sněmovny taková slova," bránil se Komárek.

Bohužel, od bývalého bolševika a člena SSM nevím, zda je to pocta nebo urážka," uvedl poslanec Jan Chvojka (ČSSD), kterého Komárek nazval právě trockistou. "Soudruh Stalin by se divil, že dnes nevíme, zda je označení trockista pocta, nebo urážka," doplnil ho poslanec Pavel Blažek.

Předsedovi schůze Jeronýmu Tejcovi (ČSSD) nakonec došla trpělivost. "Nechal jsme chvíli debatu být, aby si i přítomní novináři přišli na své, ale pojďme k věci," uťal debatu Tejc.

Návrh prošel těsnou většinou

Poslanci tak po hlasování poslali do Sněmovny návrh, aby navrhovaný zákon schválila. Těsnou většinou hlasů výbor poslal do pléna ke schválení návrh Chvojky, aby člen vlády, který má ve firmě více jak čtyřicetiprocentní podíl, do dvou měsíců po nástupu do kabinetu v podnikání skončil.

"Netýká se to však přímo ministra Babiše, ale členů vlády, kteří přijdou po příštích volbách," dodal Chvojka. 

Stejně tak prošel návrh Martina Plíška, aby společnosti, v nichž mají členové vlády nejméně čtvrtinový podíl, nesměly dostávat státní dotace ani investiční pobídky, případně se nemohly ucházet o veřejné zakázky. 

Součástí návrhu jsou i takové změny, aby se majetková přiznání týkala i soudců a státních zástupců a aby na tato přiznání vznikl jediný registr pod ministerstvem spravedlnosti. Vládní předloha také předpokládá, že politici budou předkládat svá majetková přiznání hned při vstupu do politiky. 

Na všech úrovních v této zemi vládne levice, je to pro demokracii mimořádně nezdravé, chceme to prolomit, říká předseda ODS Petr Fiala. | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 5 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy