ČSSD a lidovci chtějí omezit Babišovo podnikání zákonem, ANO koalici neopustí

ČTK ČTK
31. 8. 2016 21:01
Sociální demokraté a lidovci budou ve Sněmovně podporovat návrhy, které omezí podnikání členů vlády. Tento krok mířený na předsedu hnutí ANO Babiše prý ale neohrozí pokračování současné vládní koalice. "Ekonomice se daří, daně se vybírají, takže já věřím tomu, že toto volební období dotáhneme úspěšně do konce," řekl Jaroslav Faltýnek. tzv. 'lex Babiš' je podle něj nástroj jak omezit vstup do politiky pro lidi, kteří v životě něco dokázali.
Andrej Babiš
Andrej Babiš | Foto: DVTV

Praha - ČSSD a KDU-ČSL podpoří ve Sněmovně přes nesouhlas hnutí ANO návrhy, které omezí podnikání členů vlády. Informoval o tom místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek. Postoj koaličních partnerů podle něj ale není důvodem pro zánik současné vládní koalice.

ANO s navrženými úpravami nesouhlasí, neboť zjevně míří na jeho předsedu a ministra financí Andreje Babiše, který vlastní skupinu Agrofert.

"Bylo řečeno jasně ze strany našich koaličních partnerů, že podporují ty návrhy pana (Miroslava) Kalouska (TOP 09) a (Jana) Chvojky (ČSSD). Takzvaný 'lex Babiš' podle nás by měl omezit vstup do politiky lidem, kteří něco vlastní, kteří něco dosáhli v životě," uvedl Faltýnek.

Předpokládá, že koalice se kvůli tomu nerozpadne. "Ekonomice se daří, daně se vybírají, takže já věřím tomu, že toto volební období dotáhneme úspěšně do konce," dodal.

Chvojkův návrh předpokládá, že budoucí člen vlády, který by měl ve firmě aspoň dvě pětiny hlasovacích práv, by musel do dvou měsíců po nástupu do kabinetu ve společnosti skončit.

Ztráta hlasovacího práva ve firmě

V případě porušení zákona by takový člen vlády ztratil ve firmě hlasovací práva a společnost by nemohla dostat žádnou státní pomoc. Obdobný návrh podal i Martin Plíšek z TOP 09 vedené Kalouskem, předpokládá ovšem finanční postihy za porušení.

Část Chvojkova návrhu by pod podobnými sankcemi zamezila členům vlády vlastnit média, konkrétně televizní a rozhlasové stanice a periodický tisk. Pod Agrofert patří i mediální skupina Mafra.

Plíškův návrh má zabránit tomu, aby společnosti, v nichž by drželi členové vlády nejméně čtvrtinový podíl, dostávaly nenárokové dotace a investiční pobídky. Firmy, v nichž by měli členové vlády nejméně čtvrtinový podíl, by se podle Plíškova návrhu nesměly hlásit o veřejné zakázky.

Vládní předloha předpokládá mimo jiné to, že politici by dávali majetková přiznání i při vstupu do politiky. Oznámení by se podávala na do centrálního registru, které by mělo vést ministerstvo spravedlnosti. Sněmovna by mohla novelu schvalovat na zářijové schůzi.

 

Právě se děje

Další zprávy