Šlachta žádá o zbavení mlčenlivosti, aby mohl promluvit před poslanci. Schválit to ale musí Chovanec

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
22. 6. 2016 9:42
Odcházející šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta požádal o zbaveni mlčenlivosti, aby mohl ve čtvrtek na jednání Bezpečnostního výboru vystoupit před poslanci. Šlachtu ovšem musí mlčenlivosti zbavit ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), a to na doporučení policejního prezidia. Šlachta bude navíc požadovat, aby bylo jednání výboru neveřejné. Šlachta v pondělí uvedl, že chce výbor informovat o možném propojení policie na lidi z kriminálního prostředí.
Robert Šlachta
Robert Šlachta | Foto: Vojtěch Marek

Praha – Odcházející šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta požádal o zbavení mlčenlivosti, aby mohl vystoupit na čtvrtečním jednání Bezpečnostního výboru. A bude požadovat, aby jednání bylo neveřejné.

„Požádal jsem s panem Komárkem (Jiří Komárek je šéf ostravské expozitury ÚOOZ, pozn. red.) o zbavení mlčenlivosti, abychom mohli před poslanci vystoupit,“ vysvětlil Aktuálně.cz Robert Šlachta, který v úterý v odpoledních hodinách dostal pozvánku na výbor.

„Pozvání jsme obdrželi a hodláme přijít,“ doplnil Šlachta. Dále se ke čtvrtečnímu zasedání nechtěl vyjadřovat hlavně kvůli vyostřené atmosféře.

Celé jednání bezpečnostního výboru může být ale k ničemu. Šlachtu a Komárka musí mlčenlivosti zbavit ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). A to na doporučení policejního prezidia, které na žádost Šlachty a Komárka o zbavení mlčenlivosti zažádá. Reakci ministerstva vnitra Aktuálně.cz shání.

Šlachta bude navíc požadovat, aby bylo jednání výboru neveřejné. Nechtěl se ale vyjadřovat k tomu, z jakého důvodu. Dá se však očekávat, že Šlachta chce spolu s Jiřím Komárkem a Ivo Ištvanem poslancům sdělit závažné informace z "živých", tedy probíhajících kauz.

Únik informací

Šlachta v pondělí uvedl, že chce výbor informovat o možném propojení policie na lidi z kriminálního prostředí. Komárek posléze řekl, že je policejní prezident Tomáš Tuhý podezřelý z "brutálního úniku informací".

Podle serveru Neovlivní.cz má v úniku informací jít o IT zakázky spojené s firmou bratra sociálnědemokratického senátora Martina Tesaříka. Vyšetřování zakázek je spojené s takzvanou kauzou Vidkun. Šlachta chce podezření o vynášení informací v tomto případě přednést právě na bezpečnostním výboru. Podle Neovlivní.cz však důkazy Tuhého jednoznačně z „brutálního úniku informací“ neusvědčují.

Bezpečnostní výbor svolal na čtvrtek poslanec za ANO Bronislav Schwarz i přes to, že předseda výboru Roman Váňa z ČSSD je až do pátku v zahraničí. Tím se také ukazuje pokračující nevraživost mezi sociálními demokraty a hnutí ANO kvůli sporu o reorganizaci policie a sloučení dvou elitních policejních útvarů ÚOOZ a protikorupční ÚOKFK.

Podobně jako Schwarz i koaliční KDU-ČSL podle svého předsedy Pavla Bělobrádka považuje za nezbytné, aby se k situaci v policii výbor sešel.

 

Právě se děje

Další zprávy