Poslanci svolali kvůli možnému odvolání Koudelky z čela BIS mimořádnou schůzi

ČTK ČTK
Aktualizováno 6. 8. 2021 18:58
Ke jmenování ředitele Bezpečnostní informační služby se mají poslanci sejít v pátek 13. srpna. Mimořádnou schůzi v pátek svolal předseda sněmovny Radek Vondráček. Svolání schůze požaduje opoziční koalice Spolu, pokud premiér Andrej Babiš (ANO) nenavrhne do čela civilní kontrarozvědky Michala Koudelku na další funkční období. Sesbírala k tomu potřebné podpisy.
Zda bude ve funkci pokračovat Michal Koudelka, by mě premiér rozhodnout v pondělí.
Zda bude ve funkci pokračovat Michal Koudelka, by mě premiér rozhodnout v pondělí. | Foto: Jakub Plíhal

Premiér Andrej Babiš (ANO) oznámil, že v pondělí bude o obsazení místa šéfa BIS jednat s předsedou koaličních sociálních demokratů a vicepremiérem Janem Hamáčkem. Předtím ministerský předseda neuspěl s návrhem, aby téma probral bez vládního návrhu na postup při výběru ředitele kontrarozvědky sněmovní bezpečnostní výbor. Koudelkovi vyprší mandát v polovině srpna. Pokud vláda do té doby nerozhodne, ředitel kontrarozvědky ve funkci skončí a řízení BIS se ujme jeho náměstek.

Vondráček potvrdil, že mimořádnou schůzi svolal na základě žádosti koalice Spolu. "Žádost podala s podpisy poslanců místopředsedkyně klubu ODS Jana Černochová," napsal Vondráček v textové zprávě. Předseda Sněmovny podle jejího jednacího řádu svolává schůzi dolní komory nejpozději do deseti dnů od doručení žádosti alespoň pětiny všech poslanců.

"Budeme se snažit situaci odblokovat krokem, který považujeme za krajní, a to je, že jsme shromáždili podpisy ke svolání mimořádné schůze sněmovny, která by se touto věcí zabývala," řekl Fiala.

Jde podle něj o krok mimořádný. "Jsme připraveni ho nepoužít, pokud pan premiér Babiš udělá to, co by bylo logické, a v příštích dnech navrhne jméno pana plukovníka Koudelky a vyřeší záležitost tak, aby kontinuálně pokračovala práce BIS," doplnil šéf občanských demokratů.

Fiala míní, že se Koudelka ve funkci osvědčil, proto by měl pokračovat. BIS se podle něj těší důvěře partnerů a služba i ředitel mají podporu napříč politickým spektrem. Připomněl, že Babišova vláda několikrát navrhla ředitele BIS na povýšení do generálské hodnosti. Tomu ale nevyhověl prezident Miloš Zeman.

Podle předsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky je důležité, aby si Česko uchovalo vysoký bezpečnostní standard z posledních let. "Je důležité, aby BIS nebyla znejišťována, měla dobré personální vedení a byla předvídatelná i pro své zahraniční partnery," řekl.

Šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová v souvislosti s BIS připomněla kauzu Vrbětice. České bezpečnostní složky mají důvodné podezření, že do ničivého výbuchu muničního areálu byli zapojeni příslušníci ruské tajné služby, což na jaře vyvolalo diplomatickou roztržku s Ruskem.

"Moc dobře víme, kdo sehrál klíčovou úlohu k tomu, aby se podařilo pachatele identifikovat," řekla. Z destabilizace situace v BIS by bylo podle ní nadšené právě Rusko.

Video: Zeman není ten, kdo má rozhodovat o řediteli BIS. Je za tím velká hra, tvrdí Žáček

Ředitel BIS má po všech úspěších takovou míru důvěry, že není důvod, abychom ho měnili, říká poslanec ODS Pavel Žáček. | Video: Michael Rozsypal
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 34 minutami

Prodeje léků na předpis stouply meziročně o desetinu

Prodeje léků na předpis v Česku v období od začátku července 2020 do konce června 2021 vzrostly meziročně o desetinu na 75 miliard korun, volně prodejných léků a doplňků stravy o pět procent na 27 miliard korun. Vyplývá to z dat analytické společnosti IQVIA. Hodnoty prodejů léků na předpis jsou uvedeny v cenách výrobce bez DPH, hodnoty prodejů v kategorii volně prodejných léků a produktů pro zdravotní péči jsou naopak měřeny v koncových cenách včetně DPH.

Zdroj: ČTK
Další zprávy