Poslanci proti zákazu kouření. Nebudu jako papež, tvrdí

Tak poslanci zdůvodňují, proč zákon nepodpoří. Zákaz odporuje demokracii, říkají
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Praha - Nový zákon, kterým chce ministr zdravotnictví Leoš Heger zakázat kouření v hospodách, si našel nejvíce odpůrců v řadách vládní ODS.

Užší vedení strany svým poslanců doporučilo, ať pro návrh nehlasují. A až na výjimky se zákonodárci této rady drží.

Deník Aktuálně.cz během vlastní ankety mezi poslanci zjistil, že mezi největšími odpůrci zákazu patří členové rozpočtového a hospodářského výboru, kteří při svých jednání také o regulaci kouření nebo spotřební daně pro tabák rozhodují.

"Úplný zákaz kouření je za hranicí pravidel demokratické společnosti," vysvětlil poslanec Igor Svoják (ODS), proč nemůže pro zákon hlasovat.

Kde budou otcové od rodin kouřit?

Svoják stejně jako Pavel Drobil (ODS), Pavel Bém (ODS) či František Laudát (TOP 09) jsou členy rozpočtového výboru a budou mezi těmi, kdo Hegerův zákon určitě nepodpoří.

Pavel Bém zákon nepodpoří. Mám k němu řadu výhrad, říká.
Pavel Bém zákon nepodpoří. Mám k němu řadu výhrad, říká. | Foto: Ludvík Hradilek

Zatímco Drobil řekl, že nebude papežštější než papež, Laudát argumentuje tím, že když si otcové od rodin z malých měst a vesnic nebudou moc zapálit v hospodě, tak budou pít a kouřit doma.

A Bém uvedl, že proti návrhu ministerstva má řadu odborných výhrad. "Podporuji rozumná opatření, jejichž smyslem je omezit negativní dopady kouření," řekl Bém.

Další poslanec ODS Miroslav Jeník pak nechce pro zákaz kouření v hospodách hlasovat, protože podle něj není účelné, když by lidé místo toho kouřili na ulicích. "Známe ten obraz ze zemí, kde bylo kouření plošně zakázáno," dodal.

Poslanec ČSSD: Řešení? Zákaz prodeje tabáku

Odpůrce má zákaz kouření v restauracích i mezi členy dalších sněmovních stran, i když ne v takové míře jako mezi členy ODS.

"Nejsem příznivcem přístupu, že stát má donekonečna chránit občany před jejich vlastní hloupostí," zdůvodnil poslanec TOP 09 Daniel Korte, proč návrh svého stranického kolegy nepodpoří.

A například poslanec ČSSD Jiří Koskuba řekl, že jediným opravdovým řešením pro ochranu zdraví je naprostý zákaz prodeje tabáku.

"Mimochodem prodej ovládá stát, zdanění je obrovské a přitom ani koruna z toho nejde do systému veřejného zdravotního pojištění," argumentuje Koskuba.

Jste proti zákazu kouření v hospodách? Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde

 

Právě se děje

před 14 minutami

Stoper Jugas odchází ze Slavie do Polska

Fotbalový obránce Jakub Jugas odchází do polské ligy. Devětadvacetiletý stoper Slavie, který letos hostoval v Liberci, se po skončení smlouvy s českým mistrem dohodl na tříleté smlouvě s týmem Cracovia Krakov. Uvedla to agentura Chovanec Sport Agency, která hráče zastupuje.

"Zahraničí pro mě byla priorita. Cracovia mi udělala konkrétní nabídku, která mi po všech stránkách vyhovuje," uvedl v tiskové zprávě Jugas. "Navíc pokud vás chce trenér, je to vždycky nejvíc. Přesně z těch důvodu jsem se před lety rozhodl pro Slavii, protože o mě měl zájem trenér Šilhavý a pan Tvrdík. Potom došlo ke změně trenéra, ale to přináší fotbal. Slavii bych chtěl poděkovat za to, jak se celou dobu chovala. A i trenérovi Hoftychovi, jenž mě vedl nyní v Liberci a výborně se mi s ním spolupracovalo," uvedl obránce s reprezentační zkušeností a stříbrný medailista z ME do 19 let.

Rodák z Otrokovic přišel do Slavie v roce 2017 ze Zlína za více jak 20 milionů korun. V pražském týmu pak sice v následující sezoně vyhrál domácí pohár, ale v dalších hostoval postupně v Mladé Boleslavi, Jablonci a naposledy tento rok i v Liberci. Zde v této sezoně odehrál 23 zápasů.

"Měl jsem i nějaké další nabídky. Z Česka se ozvaly tři týmy a ještě další dva z ciziny. Rychlost jednání, kvalita tamní ligy a lokalita ale rozhodly pro Polsko," řekl Jugas.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Životopis Philipa Rotha vydá stejné nakladatelství, které publikovalo paměti Woodyho Allena

Životopis renomovaného amerického spisovatele Philipa Rotha, který sepsal Blake Bailey, vydá nakladatelství Skyhorse Publishing. Rozhodlo se tak krátce poté, co původní vydavatel W.W. Norton & Company stáhl knihu z prodeje kvůli obviněním Baileyho ze sexuálního obtěžování. Titul na pultech amerických knihkupectví vydržel jen pár týdnů. Skyhorse Publishing jej tam vrátí 15. června, elektronickou verzi a audioknihu zveřejní již tuto středu. Bailey všechna obvinění odmítá.

Jak připomíná agentura AP, kauza tak končí podobně jako ta loňská, kdy pro změnu nakladatelství Hachette Book Group odmítlo zveřejnit autobiografii filmaře Woodyho Allena, v 90. letech minulého století obviněného z obtěžování své adoptivní dcery. Také Allenovy memoáry nakonec vydalo Skyhorse Publishing.

Stejná firma nedávno uzavřela smlouvu na vydání dvou knih Garrisona Keillora, dlouholetého moderátora populárního hudebního pořadu A Prairie Home Companion, podle nějž natočil film Robert Altman. Spolupráci s Keillorem před několika lety rozvázaly rozhlas Minnesota Public Radio i deník Washington Post poté, co byl moderátor obviněn z obtěžování. K němu se vyjádří ve své autobiografii, jedné ze dvou knih, jež vydá Skyhorse.

Zdroj: AP
Další zprávy