Poslanci napodruhé schválili zákon proti kouření. Stovku pozměňovacích návrhů i přes zmatky odmítli

Veronika Neprašová Markéta Šrajbrová Veronika Neprašová, Markéta Šrajbrová
9. 12. 2016 13:06
Od června příštího roku si kuřáci nezapálí v žádné restauraci ani hospodě. Protikuřácký zákon odsouhlasili na druhý pokus poslanci. Stavebně oddělené kuřárny sněmovnou neprošly. Výjimku tak budou mít pouze elektronické cigarety a vodní dýmky. Zákon teď zamíří do Senátu, podepsat ho ještě musí prezident Miloš Zeman.
(Ilustrační foto).
(Ilustrační foto). | Foto: Thinkstock

Praha – Na druhý pokus poslanci schválili takzvaný protikuřácký zákon, který výrazně omezuje možnost kouření na veřejnosti. Zapálit si tak kuřáci nebudou smět v žádné restauraci ani hospodě. Předloha prošla prakticky v druhé vládní verzi, ze zhruba stovky poslaneckých pozměňovacích návrhů byl schválen jediný významný. Ten hospodské zprostil povinnosti prodávat jeden nealkoholický nápoj levněji než nejlevnější alkoholický.

"Jsem rád, že jsme Českou republiku zařadili mezi civilizované státy, které chrání zdraví našich občanů, a je kvůli tomu ochotná omezit komerční zájmy," neskrýval radost z výsledku hlasování premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). "Snahy regulovat kouření na veřejnosti se v Česku datují už od 90. let. Jsem rád, že konečně vyhrála ochrana zdraví před lobby," dodal čerstvý ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík, který se agendy ujal teprve od začátku prosince.

Novela zákona zakazuje kouření ve všech stravovacích zařízeních. Stavebně oddělené kuřárny, které do zákona prosazoval poslanec ODS Marek Benda a jež v květnu způsobily rozkol koalici, většina poslanců tentokrát odmítla. Benda navrhoval, aby v restauracích mohla být uzavřená místnost, kde by se kouřit smělo. Jídlo a pití by si tam ale lidé museli z nekuřácké části odnést sami. Možnost kuřáren podporovali jak poslanci ODS, tak někteří komunisté. Nakonec ale pozměňovací návrh většinu hlasů nezískal.

"Normálně bych protikuřácký zákon podpořil. Tato vláda už ale zatížila podnikatele tak moc, že další komplikaci jsem prostě podpořit nemohl," vysvětlil předseda TOP 09 Miroslav Kalousek, proč zákon nepodpořil. I tak pro něj ale v konečném hlasování zvedlo ruku 118 poslanců z celkem 163 přítomných v sále. Proti bylo pouze 23 zákonodárců.

Výjimka se tak bude týkat pouze elektronických cigaret a také vodních dýmek. Naopak na restauračních zahrádkách se kouřit bude smět bez omezení. Zákon dále zapovídá kuřákům zapálit si na dětských hřištích nebo sportovištích.

Schvalování zákona v Poslanecké sněmovně provázely zmatky a zdržení. Zdravotně indisponovaný zpravodaj návrhu, poslanec ČSSD Jaroslav Krákora, se několikrát spletl v tom, čeho se hlasovaný pozměňovací návrh týká. Kvůli tomu, aby se v návrzích zorientoval, dokonce vyhlásila předsedající schůze přestávku.

Kritiku sklidil Krákorův výkon hlavně od šéfa poslaneckého klubu ODS Zbyňka Stanjury. "Pan zpravodaj buď neví, o čem ty návrhy jsou, nebo nám to nechce říct. Nevím, co je horší," glosoval během jednání Stanjura. Ministr Ludvík ale jeho omyly omlouval tím, že byl Krákora nemocný a bylo od něj obětavé, že i tak funkci zpravodaje nevzdal.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Hodnota veřejných zakázek loni stoupla na 715 miliard korun

Hodnota veřejných zakázek loni meziročně vzrostla o 5,5 procenta na 715 miliard korun. Její podíl na HDP meziročně vzrostl o 0,87 procentního bodu na 12,65 procenta. Vyplývá to z výroční zprávy ministerstva pro místní rozvoj (MMR), kterou v pondělí projedná vláda.

"Ačkoliv byl ekonomický vývoj České republiky v roce 2020 negativně poznamenán epidemií covidu-19, samotný rozsah trhu veřejných zakázek významně zasažen nebyl. Jde zřejmě o důsledek faktu, že výdaje na nákupy od externích subjektů byly ve veřejných rozpočtech naplánovány na podzim 2019. Tedy ještě v situaci, kdy žádná epidemie v České republice nebyla a ani nebyla předpokládána," uvádí MMR ve své zprávě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy