Poslanci mají prostor k odpočinku, meditaci i modlení. Sněmovna otevřela vlastní kapli

ČTK ČTK
29. 3. 2016 13:00
V Poslanecké sněmovně byla slavnostně otevřena kaple. Místnost, která má sloužit pro meditaci, odpočinek i modlení, se nachází v jednom ze sněmovních paláců. Kaple vznikla podle návrhu architekta Josefa Pleskota a stála zhruba 1,5 milionu korun. Slavnostní akce se zúčastnili i zástupci církví - vrchní zemský rabín Karol Efraim Sidon nebo kardinál Dominik Duka.
Slavnostní akce se zúčastnili i zástupci církví - vrchní zemský rabín Karol Efraim Sidon nebo Kardinál Dominik Duka.
Slavnostní akce se zúčastnili i zástupci církví - vrchní zemský rabín Karol Efraim Sidon nebo Kardinál Dominik Duka. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Poslancům začala sloužit nově otevřená kaple v jednom ze sněmovních paláců. Slavnostně ji otevřelo vedení Sněmovny za účasti zástupců církví. Vznikla podle návrhu architekta Josefa Pleskota a náklady na její vznik se pohybovaly kolem 1,5 milionu korun. Podle místopředsedy Sněmovny Jana Bartoška (KDU-ČSL) byla poptávka po kapli dlouhodobá. Předpokládá, že kaple bude sloužit všem.

"Je to prostor pro ztišení, meditaci, modlitbu. A já jsem přesvědčen, že ke všem důležitým rozhodnutím je potřeba, aby to bylo promodlené," řekl novinářům Bartošek. "Je to úžasné dílo a velmi si cením spolupráce všech zástupců církví, kteří přispěli k tomu, aby se tento prostor mohl otevřít," dodal.

Slavnostní akce se zúčastnili zástupci církví, například vrchní zemský rabín Karol Efraim Sidon. Kardinál Dominik Duka připomněl Ježíšovo přikázání "co chceš, aby jiní činili tobě, to čiň ty jim." "Nebojte se do tohoto prostoru vstoupit, abyste těmito zásadami poměřovali zákony, o kterých vedete rozpravy, při kterých se někdy vytrácí úcta k druhému a pýcha a sobectví vylézají na povrch," řekl. Poslancům popřál, ať neztrácejí odvahu ani sílu a zmíněných zásad se drží.

Vstup do kaple vede kolem toalet

Na plánu se podíleli konzultacemi zástupci katolické církve, Ekumenické rady církví i židovské obce. Prostor má symbolizovat, že evropská civilizace stojí na judaisticko-křesťanských základech. Kaple vznikla ve Šternberském paláci z bývalé šatny naproti prostorám takzvané konírny, v nichž se scházejí poslanci zdravotnického a sociálního výboru. Hlavní objekty kaple tvoří velký kruhový stůl s výsečí a kříž. Vstup tvoří světelný koridor, jenž představuje přechod z civilního do duchovního prostředí.

Architekt Pleskot řekl novinářům, že nejtěžší bylo nalézt ve Sněmovně vhodný prostor. "Pochopitelně že všechny prostory jsou využívány, a ty nejlepší jsou obsazeny," poznamenal. Poukázal na to, že i zvolené místo má svoji závadu, protože vstup do něj vede kolem toalet. "Proto jsme předsunuli do vstupního předprostoru ten světelný tunel, aby do očí šlo první světlo, které přichází z té kaple," popsal.

Podle zadání by se do kaple mělo vejít 15 až 25 osob. Ve dvou oknech je vyobrazeno deset hebrejských písmen, která představují počáteční písmena desatera božích přikázaní.

Pleskot je jedním z nejvýznamnějších českých architektů současnosti. Je například autorem revitalizace průmyslového areálu Vítkovických železáren v Ostravě. Obdržel řadu ocenění, například v roce 2014 získal cenu Architekt roku za návrh centra Svět techniky v Ostravě.

 

Právě se děje

Další zprávy