Poslanci chtějí víc zdanit hazard. Kam peníze pošlou, nevědí

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
7. 7. 2015 20:11
Poslanci v prvním čtení schválili návrh na zvýšení loterijní daně na pětadvacet procent. Opatření má od příštího roku vynést kolem dvou miliard.
ilustrační foto.
ilustrační foto. | Foto: Karel Toman

Praha - Poslanci v úterý v prvním čtení schválili návrh na zvýšení loterijní daně z dvaceti na pětadvacet procent. Autor normy poslanec Jan Volný předpokládá, že od příštího roku přinese do státního rozpočtu až dvě miliardy navíc.

Zásadní otázka - kam "extra" peníze půjdou - ale zatím zůstává bez odpovědi. Koalice se na ní chce dohodnout teprve před druhým čtením. "Dohoda zatím hotová není. Určitě by něco mělo být směrováno do prevence patologického hráčství, další peníze se rozdělí podle priorit rozpočtu," uvedl Volný.

Někteří poslanci včetně Volného už se nechali slyšet, že by rádi část peněz poslali do sportu. "Půjde to do rozpočtu, pak se uvidí. Odtamtud to může jít třeba do sportu," nevyloučil tuto možnost ministr financí Andrej Babiš.

Sociálnědemokratický poslanec Ladislav Šincl ale upozorňuje na to, že slibované dvě miliardy jsou pouhý odhad. "Nevycházejí z analýzy aktuálního trhu s výherními hracími přístroji a jinými technickými herními zařízeními, na který navrhované zvýšení odvodové povinnosti dopadá nejcitlivěji," uvedl Šincl s tím, že podobnou výtku měla k návrhu i vláda.

Že se na číslo nelze spolehnout - a to zejména proto, že se trh rychle mění -, potvrzuje i Babišův náměstek pro hazard Ondřej Závodský. "Je otázka, zda to vůbec budou dvě miliardy, když obce masivně ruší povolení pro automaty. Také máme schodek okolo 100 miliard, takže je to podle mě spíš otázka, které dluhy z toho poplatíme," uvedl Závodský.

Části poslanců se také nelíbí, že hnutí ANO předkládá pouze dílčí novelu, ačkoli původně již od příštího ledna slibovalo zcela nový zákon. "Hazard nelze redukovat na výši daní. Potřebujeme komplexní řešení, které hlavně potlačí patologické hráčství. Začínat daněmi je špatné," uvedl místopředseda dolní komory, lidovec Jan Bartošek. Jako nesystémovou odmítá Volného novelu i Hospodářská komora.

Opozice: Je to bezradnost

Jenže Babišův loterijní zákon se zasekl už ve vládě a s jeho zavedením se dnes počítá až na začátku roku 2017. "Je to bezradnost, protože velký zákon je u ledu. Je to jen mlha, která má zastřít, že ministerstvo financí nezvládlo předložit komplexní řešení situace v hazardu," řekl poslanec Jan Farský (TOP 09).

Autor návrhu Volný přiznává, že se změnou daní přišel kvůli nejistému osudu Babišovy velké novely. "Navrhl jsem to, abychom získali čas a mohli do konce roku v klidu projednat nový loterijní zákon," řekl Volný poslancům.

Jeho návrh zároveň počítá se zvýšením místního poplatku za každý hrací přístroj - nově by mělo jít o 110 korun za den. Norma také mění podíl obcí a státu na výnosu z odvodu u hracích přístrojů. Zatímco nyní stát dostává pětinu, nově by to měly být dvě pětiny. Přesto by si měly polepšit o 250 až 307 milionů korun.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Po protestech na Kubě poslalo Rusko do Karibiku humanitární pomoc

Rusko po masivních protestech na Kubě poslalo do karibské země více než 88 tun humanitární pomoci. Dva letouny Antonov An-124 dopravily do země potraviny a zboží pro ochranu obyvatel, včetně milionu roušek. Oznámilo to dnes ruské ministerstvo obrany.

Kvůli koronavirové krizi se na Kubě v poslední době výrazně zhoršila hospodářská situace. To vyvolalo tento měsíc masivní protesty, největší za 30 let.

Další zprávy