Poslanci chtějí víc zdanit hazard. Kam peníze pošlou, nevědí

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
7. 7. 2015 20:11
Poslanci v prvním čtení schválili návrh na zvýšení loterijní daně na pětadvacet procent. Opatření má od příštího roku vynést kolem dvou miliard.
ilustrační foto.
ilustrační foto. | Foto: Karel Toman

Praha - Poslanci v úterý v prvním čtení schválili návrh na zvýšení loterijní daně z dvaceti na pětadvacet procent. Autor normy poslanec Jan Volný předpokládá, že od příštího roku přinese do státního rozpočtu až dvě miliardy navíc.

Zásadní otázka - kam "extra" peníze půjdou - ale zatím zůstává bez odpovědi. Koalice se na ní chce dohodnout teprve před druhým čtením. "Dohoda zatím hotová není. Určitě by něco mělo být směrováno do prevence patologického hráčství, další peníze se rozdělí podle priorit rozpočtu," uvedl Volný.

Někteří poslanci včetně Volného už se nechali slyšet, že by rádi část peněz poslali do sportu. "Půjde to do rozpočtu, pak se uvidí. Odtamtud to může jít třeba do sportu," nevyloučil tuto možnost ministr financí Andrej Babiš.

Sociálnědemokratický poslanec Ladislav Šincl ale upozorňuje na to, že slibované dvě miliardy jsou pouhý odhad. "Nevycházejí z analýzy aktuálního trhu s výherními hracími přístroji a jinými technickými herními zařízeními, na který navrhované zvýšení odvodové povinnosti dopadá nejcitlivěji," uvedl Šincl s tím, že podobnou výtku měla k návrhu i vláda.

Že se na číslo nelze spolehnout - a to zejména proto, že se trh rychle mění -, potvrzuje i Babišův náměstek pro hazard Ondřej Závodský. "Je otázka, zda to vůbec budou dvě miliardy, když obce masivně ruší povolení pro automaty. Také máme schodek okolo 100 miliard, takže je to podle mě spíš otázka, které dluhy z toho poplatíme," uvedl Závodský.

Části poslanců se také nelíbí, že hnutí ANO předkládá pouze dílčí novelu, ačkoli původně již od příštího ledna slibovalo zcela nový zákon. "Hazard nelze redukovat na výši daní. Potřebujeme komplexní řešení, které hlavně potlačí patologické hráčství. Začínat daněmi je špatné," uvedl místopředseda dolní komory, lidovec Jan Bartošek. Jako nesystémovou odmítá Volného novelu i Hospodářská komora.

Opozice: Je to bezradnost

Jenže Babišův loterijní zákon se zasekl už ve vládě a s jeho zavedením se dnes počítá až na začátku roku 2017. "Je to bezradnost, protože velký zákon je u ledu. Je to jen mlha, která má zastřít, že ministerstvo financí nezvládlo předložit komplexní řešení situace v hazardu," řekl poslanec Jan Farský (TOP 09).

Autor návrhu Volný přiznává, že se změnou daní přišel kvůli nejistému osudu Babišovy velké novely. "Navrhl jsem to, abychom získali čas a mohli do konce roku v klidu projednat nový loterijní zákon," řekl Volný poslancům.

Jeho návrh zároveň počítá se zvýšením místního poplatku za každý hrací přístroj - nově by mělo jít o 110 korun za den. Norma také mění podíl obcí a státu na výnosu z odvodu u hracích přístrojů. Zatímco nyní stát dostává pětinu, nově by to měly být dvě pětiny. Přesto by si měly polepšit o 250 až 307 milionů korun.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 11 minutami

Inspekce obvinila tři policejní důstojníky z vynášení informací podnikatelům

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinila tři policejní důstojníky kvůli rozsáhlému úniku informací. Podle inspekce movitým podnikatelům poskytovali informace o tom, zda jsou tyto osoby, případně jimi ovládané společnosti, prověřované. Kromě tří policejních důstojníků v činné službě byli obviněni i dva bývalí policisté, jeden civilista a jedna firma. Na webu GIBS o tom v pátek informovala její mluvčí Ivana Nguyenová. Dozor nad vyšetřováním případu má Vrchní státní zastupitelství v Olomouci.

V případě získání informací o policejním prověřování z neveřejných evidencí mohli podnikatelé ovlivnit trestní řízení ve svůj prospěch nebo dosáhnout zmaření jednotlivých úkonů. "Podnikatelé za poskytování této 'ochrany' zaplatili minimálně jeden milion Kč," uvedla Nguyenová.

Dva ze tří obviněných důstojníků slouží v ostravské expozituře Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ). Třetí u hospodářské kriminální policie na krajském policejním ředitelství Moravskoslezského kraje. Obviněny byly i čtyři další osoby, z toho dva bývalí policisté a jedna právnická osoba. Všichni jsou stíháni na svobodě.

Stíhání proti nim je vedeno kvůli neoprávněnému přístupu k počítačovému systému a nosičům informací, zneužití pravomoci úřední osoby, přijetí úplatku a podplacení. V případě pravomocného rozsudku hrozí obviněným tři roky až deset let vězení.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Skupina Miton investuje 15 milionů do digitálního antikvariátu Knihobot.cz

Do českého digitálního antikvariátu Knihobot.cz, který funguje dva roky, vstupuje investiční skupina Miton. Za 15 milionů korun získá ve firmě třicetiprocentní podíl. "Všichni si rádi kupujeme knížky, ale ne všechny potřebujeme nastálo v knihovně. Některé ani nedočteme, jiné potřebujeme jen na krátkou chvíli. Málo z nás pak takové knihy vrací do oběhu," popisuje zakladatel Knihobotu Dominik Gazdoš. "Pak to připomíná začarovaný kruh, kdy by si čtenář rád pravidelně kupoval knihy z druhé ruky, ale často nemá kde," líčí, co se Knihobot snaží změnit.

Společnost už pomohla najít nového majitele více než 113 tisíci knihám, v přístím roce si dal za cíl vyplatit majitelům použitých knih 100 milionů korun. Knihy lze donášet na pobočky Knihobota nebo Zásilkovny, případně si po celém Česku objednat kurýra. Knihobot nyní dokáže přijmout do prodeje tisícovku knih denně, do konce roku by to mohl být trojnásobek. Peníze z prodeje vyplácí majitelům na základě skutečné prodejní ceny hned poté, co titul najde nového majitele. Výhledově chce Knihobot expandovat do Evropy. "Začneme nejspíš ještě letos na Slovensku," doplňuje zakladatel.

Skupin Miton vznikla roku 2000, jejím portfoliem prošly portály Stahuj, Heureka.cz, Dáme jídlo nebo Slevomat. V současnosti do skupiny patří on-line supermarket Rohlík.cz, obchod s nábytkem Bonami, e-shop s módou Glami nebo prodejce lístků GoOut. "Tým Knihobotu na koleně vybudoval fungující firmu. Když jsme viděli, co všechno dokázali sami postavit, museli jsme smeknout. Naše peníze a know-how z e-commerce mohou pomoci k dalšímu růstu," komentuje dohodu partner Mitonu Michal Jirák.

před 37 minutami

Z mysu Canaveral odstartovali k vesmírné stanici čtyři astronauti v lodi firmy SpaceX

Z floridského Mysu Canaveral v pátek po denním odkladu vynuceném nepřízní počasí odstartovala loď Crew Dragon Endeavour se čtyřmi novými obyvateli Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) včetně Thomas Pesqueta, astronauta Evropské kosmické agentury (ESA). Loď s lidskou posádkou poprvé nese na oběžnou dráhu již jednou použitý stupeň nosné rakety Falcon 9 společnosti SpaceX. Samotná loď má za sebou již také jednu cestu k ISS, loni v květnu tam vynesla testovací dvoučlennou posádku.

Cesta k ISS bude trvat necelých 24 hodin. Posádka má podle plánu dorazit ke stanici v sobotu v 11:10 SELČ.

Zdroj: ČTK
Další zprávy