Poslanci chtějí víc zdanit hazard. Kam peníze pošlou, nevědí

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
7. 7. 2015 20:11
Poslanci v prvním čtení schválili návrh na zvýšení loterijní daně na pětadvacet procent. Opatření má od příštího roku vynést kolem dvou miliard.
ilustrační foto.
ilustrační foto. | Foto: Karel Toman

Praha - Poslanci v úterý v prvním čtení schválili návrh na zvýšení loterijní daně z dvaceti na pětadvacet procent. Autor normy poslanec Jan Volný předpokládá, že od příštího roku přinese do státního rozpočtu až dvě miliardy navíc.

Zásadní otázka - kam "extra" peníze půjdou - ale zatím zůstává bez odpovědi. Koalice se na ní chce dohodnout teprve před druhým čtením. "Dohoda zatím hotová není. Určitě by něco mělo být směrováno do prevence patologického hráčství, další peníze se rozdělí podle priorit rozpočtu," uvedl Volný.

Někteří poslanci včetně Volného už se nechali slyšet, že by rádi část peněz poslali do sportu. "Půjde to do rozpočtu, pak se uvidí. Odtamtud to může jít třeba do sportu," nevyloučil tuto možnost ministr financí Andrej Babiš.

Sociálnědemokratický poslanec Ladislav Šincl ale upozorňuje na to, že slibované dvě miliardy jsou pouhý odhad. "Nevycházejí z analýzy aktuálního trhu s výherními hracími přístroji a jinými technickými herními zařízeními, na který navrhované zvýšení odvodové povinnosti dopadá nejcitlivěji," uvedl Šincl s tím, že podobnou výtku měla k návrhu i vláda.

Že se na číslo nelze spolehnout - a to zejména proto, že se trh rychle mění -, potvrzuje i Babišův náměstek pro hazard Ondřej Závodský. "Je otázka, zda to vůbec budou dvě miliardy, když obce masivně ruší povolení pro automaty. Také máme schodek okolo 100 miliard, takže je to podle mě spíš otázka, které dluhy z toho poplatíme," uvedl Závodský.

Části poslanců se také nelíbí, že hnutí ANO předkládá pouze dílčí novelu, ačkoli původně již od příštího ledna slibovalo zcela nový zákon. "Hazard nelze redukovat na výši daní. Potřebujeme komplexní řešení, které hlavně potlačí patologické hráčství. Začínat daněmi je špatné," uvedl místopředseda dolní komory, lidovec Jan Bartošek. Jako nesystémovou odmítá Volného novelu i Hospodářská komora.

Opozice: Je to bezradnost

Jenže Babišův loterijní zákon se zasekl už ve vládě a s jeho zavedením se dnes počítá až na začátku roku 2017. "Je to bezradnost, protože velký zákon je u ledu. Je to jen mlha, která má zastřít, že ministerstvo financí nezvládlo předložit komplexní řešení situace v hazardu," řekl poslanec Jan Farský (TOP 09).

Autor návrhu Volný přiznává, že se změnou daní přišel kvůli nejistému osudu Babišovy velké novely. "Navrhl jsem to, abychom získali čas a mohli do konce roku v klidu projednat nový loterijní zákon," řekl Volný poslancům.

Jeho návrh zároveň počítá se zvýšením místního poplatku za každý hrací přístroj - nově by mělo jít o 110 korun za den. Norma také mění podíl obcí a státu na výnosu z odvodu u hracích přístrojů. Zatímco nyní stát dostává pětinu, nově by to měly být dvě pětiny. Přesto by si měly polepšit o 250 až 307 milionů korun.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Evropská unie jmenovala svého prvního velvyslance v Británii. Je jím Portugalec

Historicky prvním velvyslancem EU ve Spojeném království se stane Portugalec Joao Vale de Almeida. Podle agentury AFP to oznámil šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Vale de Almeida bude stát v čele diplomatické delegace EU v Londýně od 1. února, tedy od prvního dne po nyní plánovaném datu brexitu, kdy se Británie stane vůči EU takzvanou třetí zemí.

Dvaašedesátiletý Portugalec působil mezi lety 2015 a 2019 jako velvyslanec EU při OSN a od roku 2010 do roku 2014 zastupoval unii ve Spojených státech. Účastnil se tak například vyjednávání o rozsáhlé obchodní smlouvě známé jako Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP) mezi USA a EU, která nakonec nebyla uzavřena.

Vale de Almeida působil rovněž jako šéf kabinetu bývalého předsedy Evropské komise (EK) José Manuela Barrosa. Zastával ale také funkci mluvčího EK v době, kdy evropskou exekutivu často napadal nynější britský premiér Boris Johnson, tehdy v roli bruselského zpravodaje protiunijně orientovaného listu The Daily Telegraph.

Británie by měla EU opustit za týden. Po nedávném schválení takzvané brexitové dohody britským parlamentem dnes dohodu o vystoupení Británie z Evropské unie podepsala předsedkyně EK Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. O ratifikaci dohody bude ještě příští středu hlasovat Evropský parlament.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Baník posílil Svozil z konkurenční Opavy

Fotbalisté Ostravy přivedli z Opavy Jaroslava Svozila. Šestadvacetiletý stoper, který je první zimní posilou Baníku, podepsal se Slezany podle klubového webu víceletou smlouvu.

"Jaroslava Svozila jsme dlouhodobě sledovali. Je to stoper v ideálním fotbalovém věku, s kvalitní rozehrávkou a jsme si jisti, že tímto transferem dochází k dalšímu zkvalitnění hráčského kádru. Jednání nebyla úplně jednoduchá, protože jsme nebyli jediní, kdo o něj měl zájem," řekl sportovní ředitel Baníku Marek Jankulovski pro klubový web.

Svozil dnes odcestoval na Maltu, kde se připojí k týmu. "Pokud cesta proběhne bez problémů a trenér se hned rozhodne ho poslat do hry, může už v sobotu nastoupit na Maltě v utkání proti Brnu. Povolení máme," uvedl Jankulovski.

Olomoucký odchovanec Svozil odehrál v první lize za Sigmu a Opavu 56 zápasů, v nichž vstřelil jeden gól.

před 48 minutami

USA hlásí druhý případ člověka nakaženého čínským koronavirem

Spojené státy oznámily, že v zemi je druhý pacient nakažený koronavirem z čínského města Wu-chan. Muž je hospitalizován ve státě Illinois. Virus, který se rozšířil zřejmě z netopýrů a dál se šíří i z člověka na člověka, zatím zabil v Číně 26 lidí. Dalších téměř tisíc osob je nakaženo. Čínské úřady izolovaly od okolního světa 37 milionů lidí v provincii Chu-pej, kde nákaza propukla. Nelétají tam letadla a nejezdí automobily, autobusy ani vlaky.

Zdroj: Reuters
před 49 minutami

Irsko povolilo vydání muže, kterého Britové viní ze smrti 39 Vietnamců v kamionu

Irský soud v pátek souhlasil s vydáním 23letého muže, který v Británii čelí obvinění kvůli loňské smrti 39 migrantů z Vietnamu. Oběti se z kontinentální Evropy do Británie dostaly v chladírenském kontejneru, který do Belgie podle vyšetřovatelů dopravil právě obviněný Eamon Harrison. Informovala o tom agentura Reuters.

Mladý muž čelí obvinění z neúmyslného zabití 39 lidí, obchodování s lidmi, z nápomoci k nelegální migraci a z praní špinavých peněz.

Zdroj: ČTK
Další zprávy