Poslanci vytvořili Evropskou platformu, má bojovat proti populistickým útokům na unii

ČTK Domácí ČTK, Domácí
1. 11. 2018 12:43
Zástupci ANO, ODS, pirátů, ČSSD, KDU-ČSL, TOP 09 a Starostů a nezávislých vytvořili ve sněmovně Evropskou platformu. Chtějí skrze ni objektivně informovat o evropské politice a aktivně se na ní podílet. Mají tak v úmyslu vytvořit alternativu k dezinformacím, které se v Česku podle nich v současnosti v evropské tématice objevují.
Markéta Pekarová Adamová.
Markéta Pekarová Adamová. | Foto: ČTK

Praha - Platforma vznikla již začátkem roku a ve čtvrtek se sešla popáté, uvedla na tiskové konferenci poslankyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. V současnosti sdružuje šestnáct poslanců. "Chystáme se vyzvat další kolegy, aby se připojili," dodala poslankyně.

Nabízíme pozitivní přístup k informování o našem životě v Evropě. Nesouhlasíme s tím, že se dnes pro svůj vlastní prospěch snaží cizí zájmy manipulovat s českou veřejností. Proto chceme posílit otevřenost naší společnosti k vnímání Evropské unie takové, jaká je - na cestě k důležitým reformám a nepostradatelná. Budeme usilovat o to, aby zaznívala rozumná a realistická řešení problémů, se kterými se Evropská unie potýká," popsala smysl platformy Pekarová Adamová.

Česká republika je podle ní v porovnání se sousedy velice euroskeptická a platforma vznikla kvůli tomu, aby ve veřejné debatě řádně zaznívaly také pozitivní hlasy o členství v Unii.

EU přináší Česku nebývalou prosperitu

Platforma chce být kritická vůči tomu, s čím v Unii nesouhlasí, celkově však podle ní převažují pozitiva členství. Předseda poslaneckého klubu STAN Jan Farský v té souvislosti označil za paradox, že unie přináší Česku nebývalou prosperitu, ale k EU zde panuje skeptická nálada spojená s nejistotou nepodloženou daty.

Poslanec ČSSD Ondřej Veselý uvedl, že platforma chce propojovat podobně smýšlející lidi, protože téma pozitivních přínosů unie leží vstupu ČR do EU v roce 2004 ladem. "Porazit se můžeme jen sami. Přijde mi škoda, abychom si nepomohli v tom, že se nepokusíme vyvážit dezinformační kampaň, která tady mnohdy probíhá," řekl Farský.

Platforma podle Adamové nemá ambici vytvořit alternativu ke sněmovnímu evropskému výboru. Chce sdružovat podobně smýšlející lidi, kteří si budou předávat informace a sdílet argumenty, které pak mohou používat v dalších debatách s veřejností. Spolupracovat má Evropská platforma v plánu se všemi, koho unijní problematika zajímá.

Zakladatelé platformy, mezi které patří také Marek Výborný (KDU-ČSL), Mikuláš Peksa (Piráti), Adam Kalous (ANO) či Martin Baxa (ODS), zveřejnili její logo a deklaraci. Konstatují v ní, že EU vnímají jako záruku stability, míru a bezpečí kontinentu. Členství v unii považují za základní zájem ČR. "Tento zájem budeme chránit před lživými a populistickými útoky každého, kdo si přeje slabou EU a slabou ČR," stojí mimo jiné v dokumentu.

Není pravda, že bychom nebyli proevropští, říká Babiš:

Není pravda, že bychom nebyli proevropští. Potřebujeme reformu Evropské unie, premiér Andrej Babiš. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 13 minutami

Salač zajel v trénincích Moto3 v Aragónu šestý nejlepší čas

Český motocyklový závodník Filip Salač si v pátek v rámci Velké cenu Aragónu třídy Moto3 zapsal v kombinovaném pořadí obou měřených tréninků šestý nejlepší čas. Výkonem 1:59,103 minuty zaostal o půl vteřiny za nejrychlejším mužem dne, jímž se stal Ital Andrea Migno. Salačův týmový kolega Jakub Kornfeil obsadil dvanáctou příčku se ztrátou tři čtvrtě vteřiny na lídra.

Další zprávy