reklama
 
 

Známe poradce premiéra Nečase, tým řídí Říman

6. 8. 2010 6:15
Poradní tým premiéra Petra Nečase zatím tvoří devět jmen, přibudou ale další

Praha - Nejprve to chvíli vypadalo, že se exministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) přeci jen vrátí na svůj úřad a dokončí reformu, kterou začal v době vlády Mirka Topolánka.

Do křesla ministra zdravotnictví ale nakonec usedl Leoš Heger, jehož nominovala TOP 09. Brněnský lékař a senátor Julínek se ale svému oboru bude věnovat i nadále.

Stal se totiž - stejně jako dalších osm mužů - jedním z poradců, které si vybral premiér a předseda ODS Petr Nečas. O reformu zdravotnictví se s Julínkem "podělí" exhejtman Plzeňského kraje Petr Zimmerman.

Všichni Římanovi muži

Ve čtvrtek začal naplno pracovat NERV (Národní ekonomická rada vlády), poradní sbor, který má kabinetu radit v ekonomických otázkách.

Téměř kompletní je i další tým, který bude spadat přímo pod premiéra. Řídí jej bývalý ministr průmyslu a obchodu Martin Říman a prozatím má devět členů. "Odhaduji, že přibudou ještě dvě nebo tři jména," řekl Aktuálně.cz Říman.

Samosprávu, ale také životní prostředí, dostal na starost někdejší jihočeský poslanec ODS Tom Zajíček. V ekonomických otázkách bude premiérovi radit docent katedry veřejných financí Vysoké školy ekonomické Jan Pavel.

V týmu se uplatní také další z bývalých poslanců Jan Klas. Bezpečnostní expert strany a někdejší člen výboru pro bezpečnost a obranu patřil mezi ty zákonodárce, kteří často kritizovali Topolánkovu vládu a v některých případech hlasovali s opozicí.

Nečasův poradní sbor

 • Martin Říman - šéf týmu poradců
 • Tom Zajíček - samospráva, životní prostředí
 • Jan Pavel - ekonomika, veřejné zakázky
 • Tomáš Julínek - zdravotnictví
 • Jan Klas - vnitřní věci
 • Libor Lukáš - doprava
 • Petr Zimmerman - zdravotnictví
 • Roman Joch - zahraničí, lidská práva
 • Miroslav Tyl - zemědělství

V Poslanecké sněmovně zasedal i Miroslav Tyl, přesněji v letech 1996 až 1998, předtím ještě ve Federálním shromáždění. Pražský poslanec byl členem zemědělského výboru a v roce 1990 mluvčím Charty 77. Petru Nečasovi má radit právě v oblasti zemědělské politiky. Lidská práva a zahraniční politiku bude mít v poradním sboru na starost ředitel Občanského institutu Roman Joch.

Radit budou i exhejtmani

Petr Nečas si do svého týmu vybral i dva bývalé hejtmany - Libora Lukáše ze Zlínského kraje a Petra Zimmermana z Plzeňského kraje. Ten se před třemi lety rozhodl, že v krajských volbách nebude znovu kandidovat a vrátil se ke své profesi lékaře.

Lukáš na krajském úřadě stále působí, a to v roli statutárního náměstka sociálnědemokratického hejtmana Stanislava Mišáka. V týmu se má věnovat oblasti dopravy.

"Pro premiéra budeme připravovat hlavně stanoviska k vládním materiálům. S tím, že lidé v týmu - a proto si možná Nečas vybral i mě - by s premiérem měli být myšlenkově na jedné vlně," vysvětlil Říman už dříve Lidovým novinám.

Mimo tým, nicméně v Nečasově blízkosti, budou působit i další poradci.

Například média bude mít vedle mluvčího vlády Martina Kupky na starost i někdejší někdejší Nečasův mluvčí Jiří Sezemský.

Neformálními poradci budou i zaměstnanci Úřadu vlády (v sekci EU) Vojtěch Belling či Lenka Kohoutová. S přípravou na interpelace pomůže pro změnu bývalá poslankyně Kateřina Dostálová.

autor: Kateřina Eliášová | 6. 8. 2010 6:15

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama