Žena, jež mění vyslance mezi USA a Českem, opět v Praze

Tereza Šídlová
5. 4. 2011 21:36
Soukromá návštěva Madeleine Albrightové v ČR: atom, Gandalovič, rodina

Praha - Mým úkolem je posílat americké velvyslance sem do Prahy a vítat české ambasadory ve Washingtonu, zahájila v úterý svou řeč k českému publiku s nadsázkou bývalá ministryně zahraničí USA s československými kořeny Madeleine Albrightová.

Po její levici seděl jak americký velvyslanec v Praze Norman Eisen, tak český adept na post ambasadora v USA Petr Gandalovič, poprvé ve své očekávané roli na veřejnosti.

Bývalá politička je sice v Česku na soukromé návštěvě, nicméně v úterý se v Americkém centru v Praze zúčastnila panelové diskuze věnované převážně obamovské vizi světa bez jaderných zbraní, při níž ale Češi, zastoupeni také náměstkem ministra zahraničí Jiřím Schneiderem, chtěli mluvit spíš o obavách z atomu po jaderné havárii v japonské Fukušimě.

Gandalovič do Washingtonu brzy

"Druhé jméno prezidenta Obamy je partnerství. Není náhodou, že do Prahy vyslal svého blízkého přítele," ubezpečovala o dobrých česko-amerických vztazích v Praze Albrightová. Do Prahy mimo jiné zamířila proto, aby si prohlédla historické dokumenty spojené s jejím otcem, československým diplomatem Josefem Korbelem.

Nakonec jejich kopie dostala od české diplomacie darem.

"Netrpělivě očekáváme příjezd Petra Gandaloviče do Washingtonu," předznamenal poprvé vstřícné přijetí nového českého vyslance v USA Eisen. Gandaloviče označil za "význačného člověka české státní správy".

V minulosti se přitom spekulovalo o tom, že český exministr měl při nominaci potíže se svou bezpečnostní prověrkou.

Podle informací Aktuálně.cz by se Gandalovič mohl oficiálně v USA představit v květnu, kdy má do zámoří odcestovat společně se svým šéfem, ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem.

Albrightová: Ano jádru

Návštěva Albrightové připadá na dvojité výročí česko-amerických vztahů. Před dvěma lety v dubnu americký prezident Barack Obama na Pražském hradě pronesl svůj protijaderný proslov, o rok později už tu se svým ruským protějškem Dmitrijem Medveděvem podepsal dohodu o jaderném odzbrojování.

Na příští týden chystá ministerstvo zahraničí konferenci připomínající toto téma: Pražská Agenda - Cesta kupředu.

"Pražskou agendu jsme dostali v podstatě zadarmo. Kolik metropolí by za ni bylo vděčnějších? Rozhodli jsme se ukázat naše 'vlastnictví' agendy, také to, že ji bereme vážně a jsme připraveni přispět prací," řekl náměstek Schneider.  

Češi nicméně do Pražské agendy chtějí hlavně prosadit téma, které Prahu skutečně pálí - otázku jaderné bezpečnosti, která se po havárii ve Fukušimě znovu dostala do středu zájmu. A s ním i česká atomová elektrárna Temelín.

Z USA se českým politikům potýkajícím se s protijadernými postoji v EU dostalo podpory. "Je těžké si představit, že se řekne 'ne' jaderné energii," řekla ministryně. Dodala však, že je po havárii v Japonsku třeba dávat větší důraz na dodržování a průhlednost pravidel a bezpečnostních opatření.

Československé vzpomínky

V panelu se v úterý sešla velmi specifická sestava, dva představitelé české politiky a dvě výrazné osobnosti amerického veřejného života s československými kořeny. Eisenova maminka pocházela z Československa, stejně jako oba rodiče Albrightové.

Čtveřice diskutovala o možném kontrastu amerického idealismu a českého skepticismu.

"Naše heslo je 'Svět bez jaderných zbraní'. Vaše je 'Svět bez jaderných zbraní v nepovolaných rukou'," řekl velvyslanec.

Diskuze se i přes téma české role v NATO vracela také k současnému klíčovému bodu česko-amerických vztahů. Tím je zřejmě zakázka na dostavbu Temelína, o niž má neskrývaný zájem americká společnost Westinghouse.

"Temelín vidím snad i ve tvaru této konvice na čaj," žertoval na účet svých otevřených lobbistických snah americký velvyslanec.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

USA mají možná druhý případ koronaviru, Japonsko už jej potvrdilo

U texaského studenta, který navštívil čínské velkoměsto Wu-chan, je podezření na napadení novým koronavirem. Pokud se podezření potvrdí, půjde od druhý případ napadení virem způsobujícím zápal plic ve Spojených státech. Druhý potvrzený případ hlásí podle agentury Kjódó Japonsko.

Univerzitní student je v Texasu léčen s onemocněním dýchacích cest a je izolován doma. Zároveň jsou u něj prováděny testy na nově objevený koronavirus, který už v Číně zabil 18 lidí, z toho 17 ve Wu-chanu, který je ohniskem epidemie. První případ nákazy v USA byl oznámen ve středu ve státě Washington.

Japonské ministerstvo zdravotnictví mezitím potvrdilo druhý případ nákazy. Jde o čtyřicátníka, který v neděli do Japonska přicestoval z Wu-chanu. Nyní je muž hospitalizován.

Zdroj: ČTK
Další zprávy