Online přenos z Prahy: V patách Obamovi a Medveděvovi

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
8. 4. 2010 22:10
Návštěvu Baracka Obamy a Dmitrije Medveděva jsme celý den sledovali online
Podepsáno jest.
Podepsáno jest. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Česká republika se zapsala do dějin jako místo, kde vůdci nejmocnějších států udělali krok ke světu bez jaderných zbraní.

Ve středu večer do Prahy přicestoval ruský prezident Dmitrij Medveděv, ve čtvrtek ráno se k němu připojila i hlava USA Barack Obama. Ve Španělském sále Pražského hradu podepsali 35 minut po poledni smlouvu START o snížení počtu strategických nukleárních zbraní.

"V tomto sále došlo před několika minutami k dějinné události. Podepsali jsme novou smlouvu o omezení strategických zbraní," uvedl krátce po podpisu ruský prezident.

A jeho americký protějšek připomněl, že se naplnila část snu, o kterém hovořil před rokem právě při návštěvě Prahy: o světě bez jaderných zbraní.

Medveděv, který přiletěl ve středu po osmé večer ze Slovenska, se už setkal s českým prezidentem Václavem Klausem. Oba řekli, že čekají posílení hospodářské spolupráce Ruska s Českou republikou. Přílet Dmitrije Medveděva jsme sledovali online.


Projev

Důležité

Omezení

Zajímavost

22:10 - První den pražského summitu skončil. Projděte si klíčové okamžiky v přehledném souhrnu (detailní online pokračuje pod grafikou)

21:55 - Hillary Clintonová při úvodních jednáních přislíbila českému ministru zahraničí Janu Kohoutovi, že USA v řádu týdnů opět obsadí post velvyslance USA v Praze. Místo je prázdné už rok, zájem americké diplomacie o pozice v Česku podle pozorovatelů mírně ochabl poté, co padl plán vybudovat v Brdských lesích strategický protiraketový radar USA.

21:43 - Fischer zároveň potvrdil hlavní motiv večerního setkání: "Americký prezident nás ujišťoval, že stále patříme do euroatlantického prostoru, že jsme členy NATO nebo zeměmi, které o vstup do NATO usilují. Sdílíme hodnoty, jde i o jejich naplňování a ochranu." Podle českého premiéra byly vedle debaty o novém strategickém konceptu Aliance silným tématem i Afghánistán a energetická bezpečnost, zejména kvůli vlivu Ruska na dodávky strategických surovin do Evropy. "Otázku energetické bezpečnosti měla řada účastníků za velmi naléhavou, řešila se diverzifikace zdrojů. Myslím, že tuto otázku vnímal americký prezident pečlivě," řekl český předseda vlády.

21:35 - Před novináře předstoupil premiér Jan Fischer, jeden z účastníků večeře státníků. "Jsem velice rád, že se tato událost odehrála zde, v hlavním městě České republiky. Považuji to za poctu, která se dostala této zemi. Viděno optikou toho jednoho a půl dne, všichni, kteří se podíleli na organizaci - bezpečnostní složky - obstáli a sluší se, abych jim poděkoval. Praha se toho úkolu obstála se ctí. Myslím si, že to bylo dobré a přispívalo to k dobré atmosféře dnešního dne," prohlásil.

Původně chtěl Andrius Kubilius večeři - státníci měli salát jako předkrm, mušle, pak dle výběru rybu nebo kuře a jako desert jahodový krém - vstřebat při noční procházce Prahou. Nakonec ale ušel jen pár metrů, v Kolkovně už ho čekala litevská delegace.
Původně chtěl Andrius Kubilius večeři - státníci měli salát jako předkrm, mušle, pak dle výběru rybu nebo kuře a jako desert jahodový krém - vstřebat při noční procházce Prahou. Nakonec ale ušel jen pár metrů, v Kolkovně už ho čekala litevská delegace. | Foto: Jan Langer

21:31 - Kolona amerického prezidenta, doprovázená skupinou vrtulníků, zakotvila u hotelu Hilton. První den Baracka Obamy v Praze skončil. Kvůli cestě konvoje z Bubenče na těšnovské nábřeží musela být uzavřena magistrála - cesta do Hiltonu totiž vede tunelem, americký prezident však podobnými uzavřenými prostory cestovat nesmí, tudíž jeho vůz projel část trasy z Letné v protisměru.

21:05 - Skončila večeře, na níž Barack Obama ujišťoval premiéry a prezidenty jedenácti postkomunistických zemí, že pražská odzbrojovací smlouva USA-Rusko neznamená, že by Američané zapomínali na menší středo a východoevropské státy. Život v pražské Bubenči, sídle americké rezidence, se ve čtvrtek po deváté pomalu začal vracet do normálních kolejí.

Litevský premiér Andrius Kubilius si po večeři a návratu do Intercontinentalu udělal pět minut na reportéry Aktuálně.cz. Jaký dojem na něj Obama udělal?
Litevský premiér Andrius Kubilius si po večeři a návratu do Intercontinentalu udělal pět minut na reportéry Aktuálně.cz. Jaký dojem na něj Obama udělal? | Foto: Jan Langer

20:07 - Kolem bubenečských zátarasů bylo ve čtvrtek vpodvečer poměrně rušno. Davy lidí proudily z frekventované stanice metra Hradčanská po chodnících kolem americké rezidence. Večeře státníků ve večerní špičce zastavila například linku autobusu 131, jehož trasa vede právě Bubenčí.

19:11 - Český prezident byl posledním z hostů, po průjezdu jeho auta se brána americké rezidence zavřela a policie před ní přistavila obrněný transportér. Večeře Baracka Obamy s prezidenty a premiéry jedenácti zemí střední a východní Evropy může začít.

19:06 - S mírným zpožděním právě dorazil do Bubenče i prezident Václav Klaus.

19:01 - Minutu po sedmé dorazila delegace Rumunska, chvíli před ní projela bránou limuzína se slovenskou vlaječkou, přivážející premiéra Fica. Je jasné, že v plánovaných sedm hodin večeře nezačne.

18:56 - Problém kvůli večeři lídrů mají lidé, kteří bydlí přímo u americké rezidence v ulici Bubenečská. Krátce před sedmou večer se nemohou dostat do bytů. "Zlato, nezlob se, nechtějí mě pustit domů," volá mobilem mladík ve světlém obleku.

18:42 - Obama bude během večeře se státníky přísně střežen i shora, nad pražskou Bubenčí v této chvíli krouží hned tři vrtulníky. Vedle desítek policistů jsou na místě i hasiči. "Ulice budou pro pěší uzavřeny do 21. hodiny," vysvětluje lidem z Prahy 6 jeden z policistů.

18:32 - Kolona amerického prezidenta právě dorazila do rezidence. Mediální zájem o reprezentativní večeři je viditelně chabější. Světové štáby, které do Prahy přijely kvůli podpisu strategické smlouvy o jaderném odzbrojení, Obamova večerní schůzka s lídry 11 zemí "nové Evropy" zjevně tolik nezaujala. Na místě jsou desítky policistů.

18:18 - Cadillac One i kolona se dávají do pohybu a opouštějí hotel Hilton. Míří do rezidence amerického velvyslance v Praze v Bubenči, kde se Obama setká s 11 zástupci zemí střední a východní Evropy. Další slavnostní bod programu summitu - večeře - má začít v sedm večer.

18:05 - Ministr zahraničí Jan Kohout se sešel s americkou kolegyní Hillary Clintonovou na prvním z plánované série jednání. Podle Kohouta udělali rychlou "inventuru" česko-amerických vztahů. Clintonová nás údajně pochválila za účast v afghánské vojenské operaci. "Zaznělo ocenění, že jsme v Afghánistánu jednoznačně angažováni, a to nejen vojáky, ale i provinčním rekonstrukčním týmem," cituje Kohouta ČTK. Ministři se prý bavili o možném rozšíření českého kontingentu o 55 lidí, jak to navrhuje úřednická vláda. Kohout rovněž Clintonové potvrdil, že Češi se chtějí podílet na protiraketovém štítu USA - ale až po volbách. "Předpokládám, že Ruská federace se zapojí do tohoto procesu, do této protiraketové obrany v nějaké formě. Já doufám, že bude chtít, že bude vůle na její straně," uvedl Kohout.

17:33 - Jaký je program státníků z deseti zemích po vínu s Fischerem a večeří s Obamou? Někteří politici zůstanou přes noc, někteří odletí ještě ve čtvrtek večer.

V Praze zůstane například estonský prezident Toomas Hendrik Ilves, bulharský premiér Bojko Borisov nebo litevský premiér Andrius Kubilius. "Pan premiér odlétá ráno. Přijede běžnou linkou a po večeři už mu nic neletí, takže zůstane do rána," řekla Aktuálně.cz zaměstnankyně z litevského velvyslanectví v Česku.

17:20 - Dnešní podpis nové rusko-americké odzbrojovací smlouvy na Pražském hradu se v Rusku vzápětí stal událostí dne, která v televizním zpravodajství zatlačila na druhé místo i státní převrat Kyrgyzstánu. Oficiální ohlasy na pražskou smlouvu jsou zatím výlučně kladné, experti však upozorňují, že s výjimkou strategického odzbrojování spolupráce mezi Moskvou a Washingtonem dosud pokulhává.

17:10 - V Hrzánském paláci v Praze už se připravuje velká recepce. Premiér Jan Fischer se tu v 17:30 setká na číši vína s prezidenty a předsedy vlád zemí střední a východní Evropy, kteří přijeli na slavnostní večeři s americkým prezidentem Barackem Obamou. Jde o zástupce Slovenska, Bulharska, Slovinska, Chorvatska, Polska, Maďarska, Rumunska a tři pobaltských států.

Odtud v koloně odjedou spolu s českým předsedou vlády do rezidence amerického velvyslance, kde pro ně bude na sedmou večer přichystána slavnostní večeře. Pochutnávat si budou na drůbežím mase a kalifornském vínu. (podrobnosti zde)

17:00 - Pražský summit Baracka Obamy a Dmitrije Medveděva sledují média po celém světě. Podívejte se:

16:45 - Hillary Clintonová se netají tím, že má Prahu ráda. Když doprovázela svého manžela na návštěvě v roce 1994, po večeři v jedné z restaurací s výhledem na Karlův most údajně prohlásila, že si přála, aby "tento večer nikdy neskončil". Clintonová bude v Praze i dnes a setká se také s šéfem české diplomacie Janem Kohoutem.

16:10 - A co si myslí předseda ČSSD Jiří Paroubek? "Nevím, jestli je to přelom. Ale určitě je to výborná věc. Jakékoliv zmírnění napětí je výborná věc pro Evropu i pro svět," řekl Paroubek novinářům. Obamovu politiku nazval prý už před rokem "bez jakéhokoliv ostnu" idealistickou. "Myslím, že přinesla ovoce, a z druhé strany musím také ocenit realismus Rusů. To je myslím věcný přístup a ukazuje se, že současní vládcové Ruska Medveděv a (premiér Vladimir) Putin jsou realističtí politici," dodal šéf nejsilnější české opoziční strany.

16:05 - Podpisu byl přítomen i volební lídr ODS a místopředseda strany Petr Nečas. "Logika je podle mého názoru v tom, že prezident Obama v Praze před rokem vyhlásil protijadernou iniciativu, tak zřejmě chce v této logice uzavřít tuto smlouvu tady v Praze," podotkl Nečas. Praha se podle něj zviditelní jen na pár hodin. "Že by to mělo nějaký trvalejší charakter, to myslím, že ne," dodal lídr ODS. Připomněl, že i po dnes dohodnutém snížení jaderných arsenálů mají obě velmoci kapacitu několikanásobně zlikvidovat život na planetě. "Ale obecně je pozitivní zpráva, že je kusů (jaderných zbraní) méně," podotkl Nečas.

15:54 - Prezident Barack Obama opustil Pražský hrad. Jeho kolona projela ulicemi do hotelu Hilton.

15:53 - "Nevím, co si povídali tři prezidenti, ačkoliv seděli u stejného stolu. Bavili se hlavně mezi sebou. Téma afghánské mise nezaznělo v oficiálních projevech. Bavili jsme se o boji proti terorismu, o Íránu a Severní Koreji," prozradil Aktuálně.cz předseda Senátu Přemysl Sobotka, který se účastnil slavnostního oběda na Pražském hradě.

15:41 - Iljušin s prezidentem Ruské federace Dmitrijem Medvědvem právě vzlétl z ruzyňského letiště a nabral kurz Moskva.

15:38 - Na Pražském hradě se chystá k odjezdu kolona aut amerického prezidenta. Baracka Obamu čeká večeře s premiéry a prezidenty zemí střední a východní Evropy.

15:32 - Letadlo ruského prezidenta Dmitrije Medveděva na ruzyňském letišti pomalu roluje ke startu.

15:31 - Zatímco Barack Obama je v Praze podruhé, Dmitrij Medveděv navštívil Prahu jako ruský prezident poprvé. Ve funkci je přitom o rok déle než Obama. Naposledy byl v Česku ruský prezident Vladimir Putin v březnu 2006. Jeho návštěvu tehdy rámovala hádka Václava Klause a Jiřího Paroubka o to, kde a jak má být podepsána česko-ruská smlouva.

15:27 - Přečtěte si doslova, co řekl po podpisu smlouvy americký prezident Barack Obama: Podepsáno. V Praze začala nová éra jaderného odzbrojení

15:22 - Prezident Medveděv se na letišti rozloučil, svižně vyběhl po schůdcích do letadla a po nezbytném zamávání se za ním zavřela dvířka.

15:15 - Podle prezidenta Václava Klause byl podpis ruskoamerické smlouvy významnou mezinárodní událostí a Praha na ní má svou malou zásluhu. "Jsem rád, že jsem mohl hovořit s oběma prezidenty, myslím, že oceňují atmosféru, kterou u nás našli," řekl Klaus. Ve světle dnešního dne by si prezident prý odpustil i včerejší výrok o tom, že smlouva není odzbrojovací revolucí. "Je to větší smlouva, než jsme si do jisté míry mysleli," dodal Klaus.

15:10 - Prezident Dmitrij Medveděv opustil Pražský hrad a jeho kolona míří na letiště.

14:53 - Na nádvoří Hradu se seřadila kolona pro ruského prezidenta. Ten zatím setrvává uvnitř. Původně měl Iljušin IL-96-300 s Medveděvem na palubě opouštět Prahu v 15:15, nyní se počítá spíše s půl čtvrtou.

Česká televize odvysílala záběry z letiště, dokumentovaly, jak se letadlo zaváželo bagáží celé delegace. Ta si v Praze nakoupila suvenýry, zejména kartony s českým pivem.

14:47 - Prezidenti se loučí s hosty společného oběda. Odcházejí i členové jejich nejužších doprovodů. Dmitrij Medveděv bude zakrátko republiku opouštět, Barack Obama bude odpočívat v hotelu Hillton a poté ho čeká schůzka s prezidenty jedenácti státníků ze střední a východní Evropy.

14:30 - Již druhý den je v souvislosti se summitem v pohotovosti i cizinecká policie, která kontroluje cizince v ulicích a internetových kavárnách. "Ráno jsme kontrolovali prostor pražského Výstaviště. Předvedli jsme pět cizinců bez dokladů," řekla Aktuálně.cz mluvčí pražské cizinecké policie Jana Dudová.

Včera policisté zajistili 19 cizinců, z toho zatkli 5 lidí. Razie podle ní bude ještě pokračovat.

14:10 - Summit USA-Rusko se zatím obešel bez bezpečnostních problémů, uvedl policejní prezident Oldřich Martinů. Policisté podle něho pouze v Praze kolem 11:00 nalezli kufřík a prověřovali, zda neobsahuje nástražný výbušný systém. V zavazadle byl však podle Martinů počítač, který policie vrátila majiteli.

14:05 - Přicházejí první reakce českých politiků. Například premiér Jan Fischer řekl: "Smlouva o odzbrojení má velký význam. Důležité je i to, že si Obama a Medveděv vybrali k podpisu Prahu."

13:54 - Slavnostní oběd zahájil přípitkem prezident Václav Klaus. Po něm si vzal slovo Dmitrij Medveděv a pak i Barack Obama.

13:45 - Vše, co jste chtěli vědět o slavnostním obědě na Hradě (ale styděli byste se zeptat). Hosté Václava Klause obědvají výběr salátů, dýňovou polévku, roštěnou na houbách s knedlíčky. Rozlévají se jihomoravská vína: Šedý rulanda 2008 a Cabernet Sauvignon 2006. Jako dezert bude zmrzlina. A:  Hrají Dvořáka, Smetanu, Martinů a Suka.

13:33 - Ze Španělského sálu už téměř všichni odešli. Ovšem klíčové strategické smlouvy zůstaly - opuštěny - ležet na stole. A ještě drobný postřeh z Hradu: na 2. nádvoří stojí zaparkovaný velký černý opancéřovaný vůz. Po dotazu reportéra Aktuálně.cz vychází najevo, že jde o sanitní vůz pro Baracka Obamu.

13:30 - Hosté se odebírají do vedlejší místnosti - do Rudolfovy galerie, kde je připraven oběd, na který všechny zve Václav Klaus.

13:28 - Medveděv a Obama děkují všem za pozornost. Bok po boku - publikum stojí a tleská - odcházejí ze Španělského sálu.

13:25 - Poslední dotaz se týká toho, zda Obama či Medveděv očekávají nějaké problémy s ratifikací smlouvy domácími parlamenty.

"Možná tomu tak vskutku bude," směje se Medveděv. "Předpokládám, že můžeme mít více problémů s ratifikací."

Pak nastiňuje taktiku, jak dokument ratifikovat, přičemž jeho přání je, aby se smlouva v obou zemí schvalovala souběžně. Tak, aby se jedna země nemusela bát, že dokument schválí a druhá země to neudělá s tím, že už jí dikce smlouvy nebude připadat výhodná.

"Musíme zajistit synchronnost, abychom ji předložili zároveň, aby žádná strana neměla pocit, že je znevýhodněna. V nejbližší době budeme postupovat tak, aby náš parlament, naše státní Duma, začala smlouvu projednávat," říká Medveděv. A dodává: " Potřebujeme velice otevřenou diskusi a posléze schválení našimi parlamenty."

Barack Obama upozorňuje, že Senát USA má povinnost přezkoumat všechny mezinárodní smlouvy. Už zahájil konzultace. "Věřím, že až demokrati i republikáni provedou přezkoumání a zjistí, že si Spojené státy nejen zachovaly své klíčové zájmy, ale že se nám podařilo postoupit vpřed. Že jsme za sebou zanechali studenou válku."

Dodává: "Věřím, že nejen lidé z vládních kruhů, ale i veřejnost budou mít možnost si (na internetu) přečíst, na čem jsme se dohodli."

Foto: Ludvík Hradilek

13:18 - Další otázka se týká uvalení sankcí na Írán.

Odpovídá Barack Obama. "Diskuse o sankcích vůči Íránu probíhají už několik týdnů, vlastně měsíců... Věříme, že naše návrhy budou projednány v řádu týdnů a očekávám, že se nám podaří zajistit přísné silné sankce vůči Íránu už na jaře. Doufáme v takové sankce, aby se Írán distancoval od jaderných zbraní a dal se na cestu mírové jaderné energetiky."

A dále říká: "Tím, že jsem podepsali smlouvu START, jsme vyslali Íránu silný signál, že USA a Rusko plní své povinnosti."

13:15 - Dmitrij Medveděv, ruský prezident, se během odpovídání rozmluvil i o tom, co bylo obsahem dlouhého bilaterálního jednání s Obamou.

"Dnes jsme měli opravdu dobrou debatu. Ne o dokumentech, které jsme právě podepsali. Konečně, to už bylo dohodnuté.  Hovořili jsme o ekonomických vztazích, protože jsme si řekli, že tady je velká mezera. Podíval jsem se na investice USA v ruské ekonomice. Podíval jsem se na ruské investice v USA. Činí přibližně stejný poměr, což svědčí o paritě zájmů. Když si ale tato čísla porovnáme s čísly o jiných investicích, pak je tady i třicetinásobný rozdíl. Opravdu máme o čem hovořit. Jsme otevřeni spolupracovat. A řeknu rovnou, že bychom rádi využívali americké dovednosti. Navrhl jsem, abychom se vrátili ke společnému vytváření moderního nákladního letadla. Tady mají zkušenosti jenom USA a Rusko... Asi to není záležitostí pro prezidenty, aby každou jednotlivou záležitost konzultovali, ale chceme s tím začít," říká Medveděv.

13:09 - Dotaz od ruského novináře z listu Kommersant. Upozorňuje, že Rusko a USA nejsou jediné země, které vlastní jaderné zbraně, co tedy další země, přidají se ke smlouvě START?

Barack Obama odpovídá, že Rusko a USA mají coby dědictví studené války 90 procent jaderného potenciálu. "Věřím, že stále více zemí si uvědomí, že nejdůležitějšími faktory pro zajišťování bezpečnosti a míru je hospodářský růst a schopnost společenství řešit konflikty. Vsadit na existenci silné konvenční ochrany, která bude schopna bránit hranice; jaderné zbraně začnou ztrácet svůj smysl. Každá země musí ukázat své odhodlání," říká Obama. "Pro USA a Rusko je klíčové ukázat vůdčí úlohu."

Dmitrij Medveděv odpovídá v podobném duchu. I on připomíná minulost a zbrojení za studené války. "Přál bych si, aby dnešní podpis této smlouvy jiné jaderné země nepokládaly za něco, do čeho nejsou zapojeny. Naopak, musí být do toho zaangažovány, zapojit se co nejaktivněji. Nedovedeme si představit, že by Rusko a USA činily kroky k jadernému odzbrojování, zatímco svět by šel opačným směrem."

Medveděv hovoří o pozvání do Washingtonu, které už přijal, a kde by se měli sejít i další lídři jaderných mocností.

Podívejte se do grafiky: Kde jsou ve světě jaderné zbraně?

13:02 - První se ptá reportérka Chicago Tribune. Ptá se na další osud protiraketové obrany.

Odpovídá Barack Obama. Zdůrazňuje, že protiraketová obrana není namířena proti Rusku, ale primárně proti střelám vypáleným "ze třetích zemí". Zdůrazňuje právo USA chránit svou bezpečnost, na druhou stranu uznává nutnost brát ohled na další "partnery".

"Vybudujeme důvěru nejen mezi prezidenty, ale rovněž mezi vládami a národy, abychom mohli konstruktivně postupovat dál. Několikrát jsem říkal, že neučiním nic, co by omezilo moji schopnost jako vrchního velitele chránit americký lid."

O slovo si následně řekl i Dmitrij Medveděv. Znovu zdůraznil, že klíčové je pro Rusko zachování rovnováhy.

12:57 - Prostor pro novináře. Jak jste už mohli číst níže, otázky budou moci být položeny jen čtyři - 2 od ruských a 2 od amerických novinářů.

12:55 - Vážení kolegové - těmito slovy začíná ruský prezident Medveděv. "V tomto sále před několika minutami došlo k dějinné události. Podepsali jsme novou smlouvu o omezení strategických zbraní."

Medveděv děkuje Obamovi za spolupráci a "velice rozumné kompromisy, jichž se podařilo dosáhnout v rámci práce našich týmů. Zvláště bych chtěl poděkovat vedení České republiky a panu prezidentovi za to, že jsme byli pozváni, aby se akt podpisu odehrál zde v Praze, v tomto krásném městě a krásném jarním počasí. Doufám, že tento podpis zahájí novou éru spolupráce mezi našimi zeměmi."

Dále hovoří o smlouvě START, kterou označil za dokument, který v plné míře dodržuje rovnováhu zájmů Ruska a USA. "Není nikdo, kdo by vyhrál. Nebo kdo by prohrál. Obě strany zvítězily."

Medveděv upozorňuje, že ale tím to nekončí. "Hlavní úkol po podpisu představuje ratifikace. Není důležité pouze podepsat, ale i ratifikovat."

Dmitrij Medveděv se otřel i o americký program protiraketové obrany. "Domníváme se, že tato smlouva může být životaschopná pouze tehdy, jestliže tady nebude docházet k navyšování systémů protiraketové obrany."

Pokud jde o íránský jaderný program, podle Medveděva nelze před problémem zavírat oči - proto nevyloučil další jednání Rady bezpečnosti OSN. "Naše stanovisko je dobře známé. Sankce samy o sobě málokdy vedou k výsledku. Budeme jednat, budeme používat politické a diplomatické metody," naznačil, že se Moskva neodhodlá k radikálnějšímu postupu vůči režimu prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda.

Potřesení rukou obou mocnářů.
Potřesení rukou obou mocnářů. | Foto: Reuters

12:45 - Hello everybody, začíná svou řeč Barack Obama, který přišel k řečnickému pultíku jako první. Poděkoval za přijetí a ocenil dobré vztahy, které Češi a USA podle něj už dlouho mají. Zvlášť děkuje prezidentovi Klausovi za přípravu summitu.

A děkuje rovněž Dmitriji Medveděvovi, přičemž popisuje, jak dlouhým procesem byla příprava smlouvy START. "Během tohoto procesu jsme si vybudovali efektivní vztah postavený na vzájemném respektu," oceňuje Medveděva.

Litevský premiér Andrius Kubilius si po večeři a návratu do Intercontinentalu udělal pět minut na reportéry Aktuálně.cz. Jaký dojem na něj Obama udělal?
Litevský premiér Andrius Kubilius si po večeři a návratu do Intercontinentalu udělal pět minut na reportéry Aktuálně.cz. Jaký dojem na něj Obama udělal? | Foto: Jan Langer

Připomíná, že v Praze před rokem představil svůj sen o světě beze zbraní a říká, že teď se malá část jeho snu splnila. "Před rokem jsem v Praze hovořil o mé vizi o zastavení šíření jaderných zbraní. Říkal jsem to tehdy, říkám to i nyní: je to dlouhodobý proces," říká Obama. "Vím, že je to úkol na dlouhá léta a konce se možná ani nedožiju."

Vyjmenovává, jak dále chtějí USA a Rusko spolupracovat. Mezi jinými jmenuje zpřísnění politiky vůči Íránu. "Chceme, aby bezpečnostní rada OSN přijala přísnější sankce vůči Íránu - tak, abychom zajistili větší bezpečnost. Má to vysokou prioritu."

12:35 - Barack Obama (modré desky) a Dmitrij Medveděv (červené desky) právě podepisují strategickou smlouvu o odzbrojení. Stran k podpisu je v obou vydání smluv několik.

Oba prezidenti následně podepisují smlouvu pro druhou stranu. Lokty se téměř dotýkají, protože Obama je levák.

Podepsáno, podávají si ruce.

Foto: Jan Langer

12:32 - Podle domluveného protokolu začala hudba Hradní stráže hrát fanfáry. Prezident USA Barack Obama s prezidentem Ruska Dmitrijem Medveděvem přišli do Španělského sálu. Stojí před vlajkami u stolu, kde za moment podepíší smlouvu. Ceremoniář avizuje, kdo oba muži jsou a co za chvíli podepíší. Nejprve česky, následuje ruština a pak angličtina.

12:31 - Do Španělského sálu vstupuje Václav Klaus, nejprve se zdraví s ministryní Clintonovou, pak si sedá mezi premiéra Fischera a předsedu Senátu Sobotku.

12:30 - Každou chvíli se očekává příchod Obamy a Medveděva do Španělského sálu. Své místo už zaujala americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová. (Je celá v zeleném.)

12:15 - Ve výčtu těch, kteří jsou na Hradě a budou svědky podpisu, chybí zelení. "Hradní protokol pozval na oběd s prezidenty Obamou a Medveděvem šéfy všech stran a předsedů výborů kromě zelených. Já ani Kateřina Jacques - šéfka výboru pro evropské záležitosti - jsme pozvánku neobdrželi," potvrdil pro Aktuálně.cz šéf strany Ondřej Liška. Podle něj jde o důkaz, že si Hrad dělá, co chce a svévolně porušuje protokol jen pro to, že nemá v oblibě zelené. "To je na pováženou a svědčí to o malosti hradních pánů," myslí si Liška.

12:03 - Program opět nabral zpoždění, bilaterální jednání Medveděv-Obama se protahuje. Smlouva se podle původního plánu měla podepisovat o poledni, teď se odhaduje, že se tak stane ve 12:25.

Pracovník televize připravuje "dělo" s kamerou pro snímání z výšky.
Pracovník televize připravuje "dělo" s kamerou pro snímání z výšky. | Foto: Martin Novák

11:51 - První řady v publiku jsou rezervovány pro české reprezentanty, mezi jinými je tu už premiér Jan Fischer, šéf Senátu Přemysl Sobotka, lídr ODS Petr Nečas (ovšem chybí Mirek Topolánek), šéf komunistů Vojtěch Filip, předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, šéf lidovců Cyril Svoboda, guvernér ČNB Zdeněk Tůma, prakticky všichni předchozí ministři zahraničí.

11:45 - Do Prahy se akreditovalo 1100 žurnalistů, z toho na Pražský hrad 650. "Podpis smlouvy uvidí ve Španělském sále okolo 300 novinářů z celého světa," uvedl mluvčí prezidenta Radim Ochvat. O čem si zatím novináři povídají? 

Zatím o tom, že není moc o čem vysílat. "Co mám povídat?," ptá se Barnaby Phillips svého kameramana. "Nevím, něco si vymysli," odpovídá technik, za pár minut čeká Phillipse živý vstup na zpravodajské stanici Al-Džazíra a kromě prostého faktu, že prezident Obama už v Praze přistál, není známo nic dalšího. Ľubica Pilzová dorazila z Bratislavy. Zpravodajka televize Markíza byla už na několika velkých mezinárodních akcích. "Překvapil mne ten malý prostor pro tak velký počet akreditovaných novinářů," poznamenala. V Rothmayerově sále, který je prodloužením Plečnikova schodiště a kde novináři čekali, než je pustili do Španělského sálu, se skutečně nedostávalo míst.

11:40 - Americký a ruský prezident Barack Obama a Dmitrij Medveděv přijdou do Španělského sálu společně za zvuku fanfár Hradní stráže. Historický dokument podepíší u stolu na pódiu ve východní části sálu. Obama a Medveděv budou mít při podpisu dispozici i Masarykovu psací soupravu. Zda zvolí hradní či vlastní pera, ale zatím jasné není.

Místo podpisu zdobí sedm ruských a sedm amerických vlajek.

11:35 - Smlouvu START I, předchůdkyni té, co má být podepsána dnes, uzavřeli ještě v roce 1991 před rozpadem Sovětského svazu ve Washingtonu George Bush a Michail Gorbačov. Její platnost vypršela na konci loňského roku. Kromě jiného omezovala na obou stranách počet jaderných hlavic, připravených k odpálení z ponorek a bombardérů.

11:30 - "My jsme nebyli iniciátorem té myšlenky. Ale ve chvíli, kdy bylo jasné, že se jí v Bílém domě zaobírají a sám prezident Obama si přeje, aby se to stalo v Praze, postavili jsme se k tomu velmi vstřícně," komentuje v České televizi fakt, proč podpis smlouvy proběhne v Praze český velvyslanec v USA Petr Kolář. Říká, že Američané berou Čechy jako solidní partnery.

11:30 - Ve Španělském sále Pražského hradu už se scházejí hosté, kteří budou přihlížet podpisu smlouvy START. Personál připravuje na starožitný stůl smlouvy a pera, kterými Obama a Medveděv dokument podepíší.

11:05 - Americký a ruský prezident se v Praze protnou jen na několik hodin. Obama přistál dnes ráno a zůstává do zítřka, Medveděv odlétá dnes ve tři hodiny odpoledne domů do Moskvy. Medveděv tak stráví v Česku celkem 20 hodin, Obama 27 hodin.

10:50 - Na slavnostním obědě po podpisu smlouvy budou desítky hostů z české, americké a ruské strany. "Za Česko se budou oběda účastnit například představitelé vlády, Senátu, Poslanecké sněmovny a další vážení hosté," uvedl mluvčí Ochvat. (Pozn. seznam hostů při slavnostních či státních obědech nebo večeřích Kancelář prezidenta republiky taktéž nezveřejňuje).

Foto: Aktuálně.cz
Blogeři Aktuálně.cz: Obama nabízí ruku. Co za to dostane?

10:31 - Novináři se právě dozvěděli, že tisková konference (naplánována po poledni) se bude sestávat ze čtyř otázek. Dvě otázky smí položit ruští novináři, zbylé dvě američtí novináři. Češi prostor k dotazům vůbec nedostanou.

10:30 - Zatímco Barack Obama v Praze bojuje za světový mír, jeho manželka v USA bojuje proti dětské obezitě. Včera se v Bílém domě setkala s dětmi, se kterými diskutovala o tom, že by měly jíst méně sladkostí a více se hýbat. Národní kampaň proti dětské obezitě představila americká první dáma letos v únoru.

Zatímco Barack podepisuje v Praze klíčovou smlouvu START II, jeho choť Michelle rozmlouvá ve Washingtonu s mladými lidmi na téma dětská obezita.
Zatímco Barack podepisuje v Praze klíčovou smlouvu START II, jeho choť Michelle rozmlouvá ve Washingtonu s mladými lidmi na téma dětská obezita. | Foto: Reuters

10:20 - Co budou dnes státníci jíst? "Ke slavnostnímu obědu, který pořádá prezident republiky Václav Klaus po podpisu smlouvy na Pražském hradě, se bude servírovat česká kuchyně," řekl pouze mluvčí prezidenta Radim Ochvat. Hosté ochutnají také české pivo a moravská vína. Přesné menu Hrad dopředu nikdy neprozrazuje.

10:07 - Prezident Dmitrij Medveděv dorazil na Pražský hrad. Po přivítání se oba státníci spolu s Václavem Klausem odebrali ke společnému fotografování v zahradách Hradu.

10:00 - Policie po průjezdu prezidentské kolony plně obnovila dopravu v Chotkově ulici.

9:55 - Kolona s Medveděvem vyrazila. Cesta na Pražský hrad jí nebude trvat déle než několik minut. Policie už zastavila provoz včetně tramvají, které čekají ve stanicích.

9:53 - U hotelu Four Seasons čekají automobily, které mají na Pražský hrad dopravit ruského prezidenta Dmitrije Medveděva s doprovodem.

9:49 - Barack Obama vystoupil z limuzíny a právě se vítá s Václavem Klausem, bere ho kolem ramen a žertuje, oba muži se čemusi smějí.

9:47 - Cadillac One s doprovodem přijíždí před Matyášovu bránu na 1. hradním nádvoří. Záběry na Cadillac One jsou poměrně legrační - dlažba před branou je více než hrbolatá, celá limuzína se rozhoupala jak loďka.

9:44 - Clintonová už dorazila na Pražský hrad, kolona s Barackem Obamou projela Evropskou ulicí. Policie už silnici uvolňuje pro běžnou dopravu.

9:42 - Kolona Baracka Obamy prakticky zastavila provoz na Evropské, nejsou tu žádná jiná auta ani MHD. Na ulicích není "ani noha" - Pražané, už několik dní masírovaní tím, jak je bezpečnost státníka důležitá a kde všude budou ostřelovači, na Evropské zkrátka nejsou.

Foto: Aktuálně.cz

9:39 - Šéfka americké diplomacie Hillary Clintonová, která přiletěla už během noci a přespala v hotelu Hilton, vyrazila také směrem na Pražský hrad.

9:36 - Co se děje momentálně v pražské MHD? Dispečink hlásí řidičům dopravních prostředků, že po Evropské třídě pojede kolona vládních vozů. Po tuto dobu mají optimálně vozy zůstat na zastávkách. "Řiďte se policejními pokyny," říká hlas z amplionu.

9:35 - Do ulic se vydalo asi dvacet lidí z hnutí Ne základnám, kteří ráno manifestovali na náměstí Jana Palacha. Z něj vyrazili směrem na Hrad. "Nyní jsme v Jelení ulici blízko hradu, čekáme na to, až kolem pojede prezidentská kolona," řekl Aktuálně.cz mluvčí iniciativy Jan Majíček. Kolem desáté pak chtěji happening rozpustit.

9:34 - Z Ruzyně vyrazilo průzkumné vozidlo policie, které projede Obamovu trasu. Prezidentská kolona mezitím vyrazila na cestu.

9:33 - Česká televize paralelně ukazuje záběry z pražského hotelu Four Seasons, kde nocoval ruský prezident Dmitrij Medveděv. Už je přistavená limuzína, čeká se, až dostane ruský štáb signál, že má kolona vyrazit na Hrad.

9:30 - Teď právě Barack Obama vystoupil z Air Force One a svižným krokem seskákal ze schůdků. Potřásl si rukou s šéfem protokolu Jindřichem Forejtem, ministrem zahraničí Janem Kohoutem a vyslancem v USA Petrem Kolářem.

Foto: Repro ČT24

9:29 - Stále se čeká, až Obama vystoupí. Mezitím se ke schůdkům k Air Force One natáhl červený koberec, podél kterého stojí z obou stran čestná stráž Pražského hradu. Na konci koberce stojí opancéřovaná limuzína pro Obamu a za ní další vozy pro doprovod. Obamu bude vítat šéf protokolu Forejt.

9:22 - Na druhém hradním nádvoří je k vidění neobvyklý pohled: Je zcela prázdné, jen jeden příslušník hradní stráže si na něm trénuje pochod se standardou.

9:20 - Letoun Air Force One stále roluje po přistávací dráze. Amerického prezidenta na letišti přivítá mimo jiné ministr zahraničí Jan Kohout a šéf kanceláře prezidenta republiky Jiří Weigel.

Foto: Repro ČT24

9:17 - Podle původních plánů měl Obama přijet na Hrad v 9:45, nyní už je zřejmé, že se to nestihne. Air Force One roluje po letištní ploše. Vzhledem k tomu, že letadlo Baracka Obamy má mírné zpoždění, vydá se ruský prezident Dmitrij Medveděv na Hrad také o něco později, než původně plánoval. Měl totiž za Klausem dorazit až po Obamovi. Diplomatický protokol říká, že Barack Obama jako služebně mladší musí být na Hradě dřív a na "zkušenějšího" Medveděva počkat.

9:14 - Letadlo s americkým prezidentem Barackem Obamou právě přistává na letišti v Ruzyni.

9:08 - Středisko pro řízení pražské dopravy v dispečinku Dopravního podniku se připravuje na přesun obou prezidentů na Pražský hrad. "Ke koordinaci použijeme asi 24 kamer z  křižovatek," řekl Aktuálně.cz major Petr Říha, který je jedním z hlavních koordinátorů akce. Podle něj budou po dobu přesunu prezidentské kolony na silnici Evropská a v okolí Hradu přepnuty semafory na oranžovou signalizaci. "Je to nejjednodušší způsob, jak zabezpečit volný průjezd," vysvětlil.

Foto: Jan Langer

8:52 - Ruzyňské letiště očekává podle nejnovějších informací přílet Air Force One přibližně v 9:15, uvedla Česká televize. Přibližně ve stejnou dobu by měl z hotelu Four Seasons vyrazit směrem na Hrad ruský prezident Dmitrij Medveděv.

8:50 - Zpravodaj Aktuálně.cz z Hradu Martin Novák měl právě možnost nahlédnout do Španělského sálu, kde se smlouva START II. bude podepisovat. "Technici tam právě na malé stožárky montují ruskou a americkou vlajku, šoupe se se stoly a přenášejí se židle," uvedl. Novináři si tentokrát libují. Při podobných akcích musí být na místě s tříhodinovým předstihem a čekat v chodbě. Tentokrát na ně Hrad myslel a připravil lehkou snídani: kávu a koblihy.

8:45 - Na Pražský hrad se kvůli summitu nedostane až 30 tisíc turistů, tvrdí na zákadě svého odhadu viceprezident Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura. A summit státníků podle něj Praze nepřinese ani více návštěvníků v budoucnosti. Prokázalo se to už po loňské návštěvě Baracka Obamy, tvrdí Okamura. "Vloni totiž zaznamenala ČR meziroční pokles zahraničních turistů o tragických 9 procent, zatímco sousední Rakousko mělo pokles pouze o 2,7 procent a celkový světový průměr byl pokles o 4 procenta," argumentuje.

Pražský hrad je pro veřejnost zcela uzavřen
Pražský hrad je pro veřejnost zcela uzavřen | Foto: Martin Novák

8:35 - Zpravodaj Aktuálně.cz z Hradu hlásí, že u Prašného mostu už se mačkají novináři, kteří si jdou vyzvednout akreditace na setkání státníků. Zatím mezi nimi převažuje ruština. Zájem novinářů o setkání byl enormní. Tiskový odbor Hradu musel z kapacitních důvodů velký počet došlých žádostí o akreditaci odmítnout a tím také výrazně omezit počet novinářů přítomných samotnému aktu podpisu nové smlouvy START ve Španělském sále Pražského hradu. "Počet žádostí o akreditaci z celého světa možnosti tohoto místa mnohonásobně předčil," řekl pro Aktuálně.cz mluvčí prezidenta Radim Ochvat. "I když jsme se snažili vyjít vstříc co největšímu počtu médií, vyřídit kladně všechny došlé žádosti o akreditace nemohlo být v daných podmínkách reálné."

8:25 - Jelení ulice, kterou jezdí podél areálu Pražského hradu tramvaje, zatím nevykazuje žádné známky blížící se návštěvy. Je tu běžný ruch, tramvaje jezdí, hlásí z místa reportér Aktuálně.cz.

8:15 - Omezení související se summitem zatím dopravu v ranní Praze příliš neovlivnila. Hustota provozu se podle informací policie pohybuje do stupně tři. Potíže se dají po deváté hodině čekat na Evropské ulici, kterou projede kolona s Barackem Obamou. Policie bude některé úseky dočasně uzavírat podle potřeby.

Dopravní situace na Evropské ulici po 8:00. Za hodinu tudy pojede Barack Obama
Dopravní situace na Evropské ulici po 8:00. Za hodinu tudy pojede Barack Obama | Foto: Magistrát hl.m.P.

8:00 - Odpoledne do Prahy přicestuje i deset premiérů a prezidentů zemí střední a východní Evropy. V půl šesté je čeká sklenka vína s premiérem Janem Fischerem a od sedmi hodin slavnostní večeře na americké ambasádě. Čtěte více: Deset státníků povečeří s Obamou kuře. A poletí domů

7:45 - Podpisu smlouvy na Pražském hradě budou v 12:00 přihlížet také zástupci českých politických stran. Pozvánku dostali předsedové a místopředsedové obou komor parlamentu a předsedové parlamentních výborů nebo předsedové parlamentních stran. Na oběd s Obamou a Medveděvem už jsou ale zváni jen někteří z nich.

7:25 - Narozdíl od loňské návštěvy Baracka Obamy dnes neproběhnou v Praze téměř žádné demonstrace. Ráno budou manifestovat pouze příznivci hnutí Ne základnám (Palachovo náměstí od 8:00) a organizace Svět bez válek a násilí (Smetanovo nábřeží od 8:30).

7:15 - Návštěva prezidentů přinese obyvatelům Prahy dopravní omezení. Na řadě míst dnes platí zákaz zastavení, některé ulice, zejména v Praze 6, budou dnes a zítra úplně uzavřeny. Projděte si přehledný přehled dopravních omezení.

7:10 - Na ruzyňském letišti v Praze vrcholí bezpečnostní opatření před příletem Baracka Obamy. Na místě jsou připraveni odstřelovači i policisté se psy vycvičenými na vyhledávání výbušnin.

7:00 - Obama do České republiky odletěl ve dvě hodiny v noci našeho času z americké základny Andrews nedaleko Washingtonu. Do Prahy má dorazit těsně po deváté hodině ráno.

 

Právě se děje

Další zprávy