Zeman zkouší oblek i projev zpaměti, jmenování se blíží

ČTK ČTK
28. 2. 2013 18:59
Projev pronesu zpaměti. Ten, kdo je čte, tím dokazuje, že umí číst, podotkl Zeman
Miloš Zeman.
Miloš Zeman. | Foto: ZemanNaHrad.cz

Praha - Nastupující prezident Miloš Zeman pronese příští pátek při inauguraci zhruba patnáctiminutový projev.

Text projevu má již hotový, řekl při příchodu do své kanceláře. Budoucí hlava státu si ve čtvrtek také vyzkouší oblek, který na sobě bude mít při svém slavnostním uvedení do prezidentského úřadu. Po něm oznámí členy týmu, který pro něj bude pracovat na Hradě.

Podle dřívějších informací Zeman projev chystá od svého vítězství v druhém kole přímé volby prezidenta. "Budu ho pronášet zpaměti, protože ten, kdo své projevy čte, tím dokazuje, že umí číst," řekl Zeman.

Nastupující prezident téma své inaugurační řeči nesdělil. "Protože nejdříve si to musí vyslechnout ti, jimž je tento projev určen," zdůvodnil.

Zeman si ve čtvrtek ve své kanceláři také vyzkoušel nový oblek. "Je to taková tmavě šedá grafitová barva a je to vlna s hedvábím," popsal majitel zlínské oděvní firmy Jaroslav Mejta při odchodu ze sídla budoucího prezidenta.

Oblek podle něj Zemanovi sedí dobře, budou ale třeba drobné úpravy. "Žádná postava není souměrná," uvedl Mejta. Zeman podle něj v poslední době zhubl pět až šest kilogramů.

"Uvažoval jsem o variantě Woodyho Allena, který i na Pražský hrad přišel v hnědých manšestrácích," vzpomněl Zeman při odchodu z kanceláře slavného amerického režiséra a herce.

"Nad těmi manšestráky by se klenula flanelová košile. Ale dospěl jsem k názoru, že lidé nemají smysl pro humor, a proto jsem si pořídil inaugurační oblek," dodal budoucí prezident. Hnědé manšestráky jsou jeho oblíbeným kusem oblečení, řekl.

Při inauguraci bude mít doplňky k obleku v národních barvách. Ve slavnostní den obleče bílou košili a nasadí černé boty. Mejtova firma Zemana oblékala již v předvolební kampani. "Je to samozřejmě vrchol kariéry," řekl majitel oděvního podniku.

Ve čtvrtek se sejde s Klausem

Zeman si již vybral své hradní spolupracovníky. Do svého oficiálního jmenování prezidentem je ale nezveřejní. "Jako občan Miloš Zeman nemám právo nikoho jmenovat. Po inauguraci budu okamžitě jmenovat svůj základní tým," řekl novinářům při odchodu z kanceláře.

Zeman ve čtvrtek ve své pražské kanceláři absolvoval jeden z posledních úředních dní před svým nástupem do prezidentského úřadu.

Podle informací z jeho týmu bude o víkendu podobně jako v minulých případech odpočívat na Vysočině. Odpočinek si zřejmě prodlouží do pondělka. Poté již začne nácvik ceremonie pro uvedení prezidenta do úřadu.

Ve čtvrtek Zeman navštíví středočeské Lány, kam ho pozval jeho předchůdce Václav Klaus. Dosavadnímu prezidentovi vyprší druhý mandát hlavy státu právě ve čtvrtek. V pátek pak na Hradě usedne Zeman.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 41 minutami

Inspekce obvinila detektiva NCOZ kvůli spolupráci se stíhaným lobbistou Horáčkem

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinila detektiva Národní centrály proti organizovanému zločinu kvůli spolupráci se stíhaným lobbistou Tomášem Horáčkem, uvedla Česká televize. Obvinění podle ní čelí také jeden z bývalých policistů.

Severočeský podnikatel Horáček spolu s dalšími lidmi podle policie ovlivňoval přidělování zakázek v nemocnicích, za což měl žádat úplatky. Vedle Horáčka policie už dříve zahájila stíhání bývalé ředitelky Nemocnice na Bulovce Andrey Vrbovské, někdejšího ředitele nemocnice Františka Nováka nebo bývalého poslance ODS Marka Šnajdra.

Kvůli údajné manipulaci zakázek v některých pražských nemocnicích začali detektivové Horáčka stíhat v červnu 2018. Policisté v kauze prověřovali například veřejné zakázky na ostrahu objektů, dodávku hygienických potřeb nebo pořízení osobních aut.

Kromě Horáčka, kterého policisté považují za ústřední postavu kauzy, bylo v červnu 2018 obviněno ještě dalších osm lidí. Okruh obviněných se ale později ještě rozrostl. Počátkem června 2019 státní zástupce Zdeněk Matula uvedl, že ve věci je stíháno šest právnických a 14 fyzických osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy