Zeman začíná cestu na Hrad. Přejí si to jeho přátelé

Martina Macková, Markéta Chaloupská
3. 10. 2008 16:45
Sešli se v Praze, přišly stovky lidí
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Cesta bývalého expremiéra Miloše Zemana z Vysočiny zpět do politiky, snad až na Pražský hrad, začíná - možná i proti jeho vůli.

V kongresovém centru se v sobotu sešli delegáti ustavujícího shromáždění Přátel Miloše Zemana. Jeho zakladatelé, s nimiž Aktuálně.cz hovořilo, si od toho slibují a přejí právě to, aby se Miloš Zeman stal příštím prezidentem České republiky.

O tom, že "důchodce" z Vysočiny kandidaturu neodmítne, jsou přesvědčeni. "Ještě ho trochu přemlouváme," uvedl v rozhovoru pro Aktuálně.cz bývalý ministr průmyslu v Zemanově vládě Miroslav Grégr.

Kdo jsou a co dnes dělají hlavní přátelé Miloše Zemana?

Článek pokračuje pod grafikou.

Ať se vrátí

Rada zakladatelů sdružení, která, jak patrno z grafiky, z velké části připomíná složení Zemanovy vlády z let 1998 až 2002, počítá s tím, že Miloš Zeman by měl o prezidentské kandidatuře rozhodnout před volbou v roce 2013, kdy vyprší mandát Václavu Klausovi.

"Vyjádří se až před prezidentskými volbami. Až bude vědět, jestli má potřebnou podporu," řekl Aktuálně.cz například bývalý ministr zdravotnictví Bohumil Fišer.

"Do hlavy mu ale nikdo nevidí," je opatrnější bývalý poslanec socialistů František Ringo Čech.

Oproti tomu lobbista Miroslav Šlouf si je Zemanem na Hradě téměř jistý. "Vsaďte všechny své volné peníze," řekl v on line rozhovoru se čtenáři Aktuálně.cz.

Švejnar není konkurence

Přestože v roce 2013, kdy bude příští volba prezidenta, se Miloš Zeman dožije 69 let, nemusí mít podle přátel strach ze žádného soupeře.

Takový Jan Švejnar, kterého letos Paroubkovi socialisté nasadili proti Václavu Klausovi a kterého dost možná vyšlou do volby i příště, nemůže prý Zemanovi konkurovat.

"Nechci se pana Švejnara dotknout, ale nic o něm nevíme a není o něm už ani slyšet. Miloš Zeman je osobnost, která na tento post má zkušenosti i intelekt a my o tom chceme přesvědčit veřejnost. Proč už dnes? Politika je běh na dlouhou trať," říká Miroslav Grégr.

Co píší o možném Zemanově "comebacku" blogeři

Foto: Aktuálně.cz
Jiří Pehe:
Špatný vtip z podsvětí - Zeman na Hrad!
Foto: Aktuálně.cz
Jan Urban:
Miloš z Vysočiny

Bonmoty versus televize 

Přátelé Miloše Zemana si na sobotu objednali sál pro 600 lidí.  "Jsem sám zvědavý, jak to dopadne," říká exministr Grégr.

"Ale nebudu brát jako tragédii, když přijde lidí méně lidí. Podle ohlasů by sál neměl stačit, ale lidé když mají vytáhnout paty z domu, tak raději zůstanou o víkendu u televize," říká exministr Grégr.

Do Kongresového paláce by měl podle všeho přijet i expremiér, který zde má přednést projev. Jeho nejbližší političtí přátelé říkají, že bude hodnotit hlavně současnou politickou situaci.

Kromě jiného uslyšíme například to, že současná politika má konfrontační charakter a politické strany by se měly na důležitých věcech umět domluvit.

"A chybět nebudou ani tradiční Zemanovy bonmoty," slibuje Fišer. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 10 minutami

Dohledový úřad dal pokutu Milionu chvilek za kampaň v prezidentských volbách

Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí udělil pokutu 40 tisíc korun spolku Milion chvilek za vedení kampaně v prezidentských volbách bez registrace u úřadu. Novinářům to v pondělí řekl předseda úřadu František Sivera. Podle něj musejí mít subjekty zapojené do kampaně buď souhlas kandidáta s tím, že náklady promítne kandidát ve svém účetnictví, nebo se musejí registrovat u úřadu jako třetí osoby. Spolek ve chvíli vedení kampaně ani jedno neměl. Navíc jeho propagace nebyla označená zadavatelem ani zpracovatelem, což vyžaduje zákon. Spolek už jednou pokutu dostal v souvislosti s volbami do Poslanecké sněmovny.

Na sankci upozornil Deník N. Sivera novinářům řekl, že spolek vstoupil do kampaně bez vědomí kandidujícího subjektu. "K tomu se nenahlásil a nebyl registrovaný. My jsme to s ním řešili už při sněmovních volbách," uvedl Sivera. Podle něj se spolek zaregistroval až počátkem ledna, což bylo necelé dva týdny před prvním kolem prezidentských voleb. Registrace je ale potřeba ve chvíli, kdy jsou registrovaní kandidáti do voleb. Spolek už přitom loni na podzim rozjel kampaň vyzývající k volbě demokratického kandidáta.

Spolek podle Deníku N nesouhlasí a brání se tím, že činnost vychází z veřejně prospěšného účelu, pro který vznikl. Pokutu ale uhradil. "Příznivci spolku se na nás dívají, že ubližujeme jejich subjektu, který chce dlouhodobě demokracii. Tomu rozumíme, že jejich činnost směřuje k tomu, aby tady fungovaly demokratické principy. Ale volební zákon jasně říká, že když někdo vstoupí do kampaně a není to s vědomím kandidáta, musí se v té chvíli registrovat," dodal Sivera s tím, že nejsou žádné výjimky.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Akcie evropských bank prudce oslabují. Převzetí Credit Suisse trhy neuklidnilo

Akcie evropských bank na začátku dnešního obchodování prudce oslabují. Bankovní index STOXX 600 ztrácí zhruba tři procenta a je nejníže za tři měsíce. Trhy neuklidnilo ani nedělní oznámení, že švýcarská banka UBS převezme rivala Credit Suisse, který se ocitl v problémech. Dolů zamířily akcie německé Deutsche Bank, britské Standard Chartered i francouzské BNP Paribas.

Největší švýcarská banka UBS převezme v záchranné operaci zhruba za tři miliardy franků (téměř 73 miliard Kč) svého dlouholetého rivala Credit Suisse, jehož problémy začaly ohrožovat finanční systém. Banky to uvedly v neděli na společné tiskové konferenci se zástupci vlády, centrální banky a regulačních úřadů. UBS za menšího konkurenta zaplatí svými akciemi.

Obavy investorů ale vyvolala zpráva, že dodatečné dluhopisy tier-1 Credit Suisse - neboli dluhopisy AT1 - s nominální hodnotou 17 miliard dolarů (zhruba 385 miliard Kč) budou oceněny na nulu. To rozzlobilo některé jejich držitele, kteří si mysleli, že budou požívat lepší ochrany než akcionáři.

Akcie samotné Credit Suisse dnes ztrácejí více než 60 procent. Akcie UBS odepisují 13 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy