Zeman má nominaci jistou, Dryml sehnal podpisy senátorů

Domácí ČTK Domácí, ČTK
3. 5. 2012 16:02
Prezidentskou kandidaturu podepsali senátoři napříč politickým spektrem, tvrdí Dryml
Zemanovi zatím patří podle průzkumů třetí příčka.
Zemanovi zatím patří podle průzkumů třetí příčka. | Foto: Jan Langer

Praha - Senátor ČSSD Vladimír Dryml už získal mezi kolegy v horní komoře parlamentu potřebných deset podpisů pro prezidentskou nominaci někdejšího šéfa strany Miloše Zemana.

Řekl to s tím, že se pod kandidaturu podepsali senátoři napříč politických spektrem.

"Miloš Zeman je nyní jediným kandidátem na prezidenta, který má potřebnou podporu," uvedl senátor. Jména podepsaných Dryml zatím nechtěl zveřejnit, aby své stranické kolegy nevystavil tlaku od vedení ČSSD, po nerozhodnosti Jana Švejnara je ale jasné, že poroste počet zastánců právě v sociální demokracii, řekl Aktuálně.cz senátor.

To doporučilo straníkům vybrat do června prezidentského kandidáta mezi místopředsedou ČSSD Jiřím Dienstbierem a ekonomem Janem Švejnarem, který svedl boj o Hrad už před čtyřmi lety s Václavem Klausem.

Drymlovi se tento výběr ale nelíbí. Dvaačtyřicetiletý Dienstbier by si měl podle něj ještě pár let počkat a Čechoameričan Švejnar by se měl rozhodnout, zda je českým, nebo americkým občanem.

Bývalý premiér Zeman naopak podle senátora skutečným představitelem sociálnědemokratické politiky, který dokáže sjednotit odlišné proudy uvnitř strany.

Třetí nejsilnější favorit 

Zeman nicméně už dříve svou kandidaturu podmínil tím, že ji podpoří i řadoví občané formou petice. Pro občanskou nominaci je nutné shromáždit nejméně 50 000 podpisů.

Sběr podpisů už v březnu zahájila Strana práv občanů - Zemanovci (SPOZ), jejímž je Zeman čestným předsedou. Také Zeman na prezidenta kandidoval proti Klausovi, před devíti lety se v parlamentní volbě hlavy státu do finále nedostal.

V průzkumech podpory možných prezidentských kandidátů nyní patří Zemanovi třetí příčka. Vede někdejší premiér úřednické vlády Jan Fischer před Švejnarem.

Ze senátorů se podle zjištění Aktuálně.cz pod Zemanovu kandidaturu podepsal moravskoslezský hejtman Jaroslav Palas, kterého strana odmítla znovu nominovat v podzimních krajských volbách a děčínský senátor Jaroslav Sykáček (ČSSD).

Podporu potvrdila také komunistická senátorka Marta Bayerová a Jaroslav Doubrava s Alenou Dernerovou (Severočeši.cz).

 

Právě se děje

před 47 minutami

Basketbalisté Nymburka v Lize mistrů vyhráli v Nižním Novgorodu

Basketbalisté Nymburka v Lize mistrů zvládli zápas o druhé místo v tabulce skupiny C a v Nižním Novgorodu vyhráli 82:73. Středočeský celek zvítězil počtvrté z dosavadních pěti kol, jeho jedinou ztrátou je porážka s úřadujícími vicemistry z Tenerife.

Nymburk i domácí vstoupili do zápasu se shodnou bilancí tři výhry a jedna porážka, kterou oběma dnešním soupeřům připravilo Tenerife. Středočeši s vítězem Ligy mistrů z roku 2017 v minulém kole prohráli 68:78, Nižnij Novgorod španělskému celku podlehl 67:81.

před 54 minutami

Rusko vyplatilo členkám Pussy Riot odškodnění za nezákonné věznění

Rusko vyplatilo třem členkám známé punkové skupiny Pussy Riot částku 37 tisíc eur (950 tisíc korun), o které loni v prosinci rozhodl Evropský soud pro lidská práva (ESLP). Novinářům to v Moskvě oznámil člen skupiny Pjotr Verzilov. Ruské soudy podle ESLP porušily práva odsouzených a evropské úmluvy při verdiktu o skandálním koncertu v moskevském chrámu v roce 2012.

Pět členek Pussy Riot tehdy uspořádalo v moskevském chrámu Krista Spasitele punkovou modlitbu na protest proti podpoře církve Vladimiru Putinovi před prezidentskými volbami v březnu 2012. Tři účastnice moskevský soud poslal na dva roky za mříže. Jekatěrině Samucevičové později trest změnil na podmínku. Marija Aljochinová a Naděžda Tolokonnikovová vyšly na svobodu v březnu 2014 na amnestii v době, kdy jim do odpykání celého trestu zbývalo čtvrt roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy