Zabere vládní plán boje s korupcí? Expert radil online

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
6. 1. 2011 11:50
Hostem Aktuálně.cz byl Radim Bureš z Tranpsarency International

Praha - Po několikadenní mediální přestřelce se vláda ve středu překvapivě hladce shodla na své protikorupční strategii.

Ministři kývli na 53 bodů z původních 58. Dohadovat se budou například ještě o institutu spolupracujícího obviněného či na změně pravidel pro zadávání veřejných zakázek.

Čeští zástupci mezinárodní organizace Transparency International vládu tento týden za postoj ke korupci zkritizovali, vadí jim hlavně postoj kabinetu k případu ministra Drobila. Podstatu kauzy - neprůhledné financování stran - kabinet totiž neřeší.

Jak experti na potírání korupce hodnotí vládní protikorupční strategii? Je dost konkrétní? Nejde víc po soukromí občanů než po tajnostech státu a politických stran? Neskončí pod stolem jako obdobný dokument schválený za vlády Mirka Topolánka?

Na to jste se mohli ptát vedoucího projektů Transparency International Radima Bureše, který na otázky čtenářů Aktuálně.cz odpovídal ve čtvrtek dopoledne.

Vládní plán je ale podle něj jen začátek. "Jakákoli koncepce je vždy jen část řešení problému. Klíčové je odhodlání korupci netolerovat, předcházet korupci v každodenní manažerské činnosti ve veřejné správě a vytvářet společenskou atmosféru, kdy lidé budou ochotni případy korupce oznamovat," řekl Bureš v rozhovoru.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Chovateli v Ostravě utekl krokodýl, po nebezpečném zvířeti pátrá policie

Policisté v Ostravě intenzivně hledají zhruba metrové mládě krokodýla, které uteklo chovateli ze zahrady v Závodní ulici. Upozornili, že krokodýl může být nebezpečný. Je mrštný a je schopen ulovit menší psy či kočky. Sdělila policejní mluvčí Eva Michalíková.

Policie se o útěku zvířete dozvěděla dnes před 12:00, ze zahrady krokodýl utekl zřejmě v sobotu odpoledne. Jde o druh krokodýl čelnatý (Osteolaemus tetraspis).

"Vzhledem k tomu, že zvíře je už dva dny bez potravy, může být pro veřejnost nebezpečné. Dle konzultace s odborníkem by mohl začít vyhledávat vodní toky, případně se uschovat v listnatém terénu, kde je stín," uvedla Michalíková. Po krokodýlovi podle ní pátrají policisté speciální pořádkové jednotky s policisty z obvodního oddělení.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Počet obětí po záplavách a sesuvech půdy v Indii vystoupil na 160

V Indii v pondělí začaly masivní odklízecí práce po monzunovém dešti, který převážně na západě země vyvolal záplavy a sesuvy půdy. Ty podle agentury AFP nepřežilo více než 159 lidí. Údaje o obětech ale nejsou jednotné - místní úřady, na které se odvolává agentura Reuters, uvádějí přes 160 mrtvých.

V nejvíce zasažených státech Maháráštra, Góa, Telangana a Karnátaka muselo být evakuováno přes 250 000 lidí.

Vláda státu Maháráštra oznámila, že záplavy nepřežilo nejméně 149 lidí, dalších 64 se stále pohřešuje. Podle představitelů tohoto západoindického státu je nepravděpodobné, že jsou stále naživu, protože jsou v troskách uvězněni déle než tři dny. Záchranáři se nemohli rychle dostat k nejvíce zasaženým vesnicím, rozvodněné řeky a sesuvy půdy odřízly příjezdové cesty. Ve vesnici Talije, která leží asi 180 kilometrů od Bombaje, byla pozastavena pátrací akce po 17 nezvěstných.

Zdroj: ČTK
Další zprávy