Volební tahák Radka Johna, boj s korupcí, je v ohrožení

Petr Holub
23. 6. 2010 11:10
Věci veřejné narazily s akciemi na doručitele
Radek John. Jeden z hlavních předvolebních slibů zatím za ztracený nemá
Radek John. Jeden z hlavních předvolebních slibů zatím za ztracený nemá | Foto: Ludvík Hradilek

* V Česku má anonymní majitele plných 52 procent akciových společností * Jen některé z nich vlastníky přiznávají alespoň ve výroční zprávě či v zápisu z valné hromady

Praha - Další z velkých předvolebních slibů Radka Johna je v ohrožení. Vyjednavači ODS a TOP 09 nechtějí rušit anonymní akcie.

"Akcie na doručitele se budou pravděpodobně řešit na K9," připouští potíže místopředsedkyně Věcí veřejných Lenka Andrýsová.

Rozděluji sám sobě

Listinné akcie na doručitele se v posledních letech stávají českým fenoménem.

Tato forma akcií neumožňuje určit majitele firmy, protože vlastníkem je podle zákona člověk, který akcie právě drží v ruce.

V Česku se anonymní majitelé ucházejí o veřejné zakázky včetně evropských. Případy Viamontu, Navatypu, Haguessu a dalších firem přitom veřejnost varovaly, že z úkrytu anonymních firem mohou veřejné peníze čerpat ti, kdo je rozdělují.

Také Věci veřejné začaly protikorupční kapitolu větou: "Prosazujeme zákaz zadávání veřejných zakázek firmám s neznámou vlastnickou strukturou a zrušení akcie na doručitele."

Jeden z nových poslanců strany Vít Bárta ještě před volbami zapsal u své společnosti ABL dosavadní akcie na majitele na jména konkrétních vlastníků. (Bárta včera firmu prodal bratrovi - více zde)

Ve třech firmách s anonymními akciemi dosud působí další poslanec Michal Babák.

Přines akcie na úřad

Podle zjištění Aktuálně.cz ustoupily Věci veřejné ze svého požadavku při jednání koaličního týmu, který plánuje boj s korupcí.

Fakta:

Změna pro 12 tisíc firem

  • Případné zrušení akcií na doručitele by významně změnilo podmínky podnikání.
  • V Česku dnes podle agentury Čekia působí 23 599 akciových společností, z toho jich má 12 807 akcie na doručitele. Pouze 499 firem s akciemi na doručitele si nechalo svou vlastnickou strukturu zaknihovat ve veřejných databázích.
  • Plných 52 procent akciových společností tedy má anonymní majitele.
  • Některé z nich vlastníky přiznávají ve výroční zprávě případně v každoročním zápisu z valné hromady. To se týká i Viamontu a dvou ze tří společností, kde působí poslanec Babák.
  • Společnosti jako Navatyp a Haguess se ale omezují ve firemních dokumentech na obraty typu "při valné hromadě byli přítomni držitelé 100 procent akcií".
  • I když je akciových společností s listinnými akciemi na doručitele většina, jsou zpravidla chudší. Podle Čekie zaregistrovaly kapitál ve výši 455 miliard korun. Ostatní akciovky se hlásí ke kapitálu ve výši 1163 miliardy.

"Našli jsme jiné řešení," potvrzuje bývalý náměstek ministra vnitra Zdeněk Zajíček, který v komisi zastupuje ODS.

Ústup připouští místopředsedkyně Andrýsová: "Problematiku akcií na doručitele jsme však řešili pouze z pohledu zákona o veřejných zakázkách."

VV se konkrétně spokojily s formulací, podle níž stačí předpis, že se o veřejné zakázky nesmějí ucházet firmy s neprůhlednou vlastnickou strukturou. Akciová společnost se přitom z pohledu expertů dostatečně zprůhlední, pokud majitel přinese akcie v ruce na úřad.

Takové pravidlo nemůže vyloučit, že korupční politik pošle s akciemi na úřad tzv. "bílého koně", podle expertů se ale i tím zlepší kontrola.

Rušit akcie na doručitele, anebo nutit jejich majitele k registraci, je prý zbytečné. Nepoctivý politik může se svou firmou uzavřít smlouvu o tichém společenství a anonymitu si udrží.

Pokud by ovšem koaliční experti donutili korupčníky ustoupit až ke smlouvě o tichém společenství, znepříjemnili by jim tím život víc, než nutností používat bílé koně. U sepsání smlouvy o tichém společenství musí být nejméně tři lidé a korupční politik by jejím uzavřením riskoval víc, než jednorázovým zapůjčením akcií, které by měl jinak v bezpečném trezoru.

Ještě to nevzdáváme

Místopředsedkyně Andrýsová tvrdí, že Věci veřejné od slibu neustoupily a o zrušení akcií na doručitele budou jednat v odborném týmu pro podnikání.

Místopředseda TOP 09 Jaromír Drábek: Problém se musí nějak řešit.
Místopředseda TOP 09 Jaromír Drábek: Problém se musí nějak řešit. | Foto: Jan Langer

"Zatím nikdo nic nevznesl," upozornil místopředseda TOP 09 Jaromír Drábek, který v komisi zasedá.

Také podle Drábka se musí problém s akciemi na doručitele vyřešit. "Naše komise ale neřeší, jak mohou ovlivnit korupci. Zajímá nás, jestli neslouží k daňovým únikům," upozornil.

České akcie na doručitele totiž vylučují kontrolu při jejich prodeji. Tím se Česko řadí spolu s Anguillou, Guatemalou, Marshallovými ostrovy a Nauru do skupiny pěti zemí, kde je přípustná úplná anonymita.

Ve zbytku světa mají firmy přinejmenším povinnost zaznamenat, že k převodu akcií došlo, a firemní dokumenty na požádání předložit policii nebo finančnímu úřadu.

Drábek přesto tvrdí, že okamžité zrušení akcií je nesmysl. Také povinnost zapisovat převody nepůjde snadno zavést. "Takové opatření není možné vytrhnout z kontextu. Přitom se musí otevřít občanský i obchodní zákoník a 50 dalších zákonů," upozorňuje.

Pokud nevyjde dohoda v komisi pro podnikání, bude podle Andrýsové jednat o akciích na doručitele nejvyšší koaliční komise, takzvaná K9, kde se scházejí šéfové stran.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Zrušení ústavního práva na potrat vyvolalo protesty napříč Spojenými státy

V amerických městech se čekají další protesty spojené s pátečním verdiktem nejvyššího soudu, který po téměř 50 letech zrušil ve Spojených státech ústavní právo na potrat. Už během sobotního dopoledne se lidé opět scházeli před budovou soudu ve Washingtonu, přičemž vedle stovek nespokojených přišla podle médií i menší skupina lidí, kteří verdikt umožňující zakazovat interrupce vítají. Nové manifestace přicházejí po pátečních protestech, ale i oslavách v New Yorku, Bostonu, Atlantě nebo Los Angeles.

Nejvyšší soud poměrem pěti hlasů ku čtyřem zneplatnil precedenční verdikt z roku 1973, který vytvořil právo na ukončení těhotenství přibližně do 23. týdne. Páteční stanovisko představuje velmi vzácné rozhodnutí, které zrušením platného precedentu práva Američanů nerozšiřuje, ale omezuje. Verdikt dává možnost americkým zákonodárcům potraty libovolně regulovat a v několika státech s republikánským vedením už jsou nyní tyto procedury zakázané.

Před budovou soudu nedaleko washingtonského Kapitolu po zveřejnění verdiktu slavili členové takzvaného hnutí pro život, pro které šlo o dlouho očekávaný moment, zatímco zastánci práva na potrat vývoj těžce vstřebávali. Protesty proti rozhodnutí nejvyššího soudu se do večera rozšířily do mnoha koutů Spojených států. Průzkumy veřejného mínění v USA dlouhodobě ukazují většinovou podporu práva na interrupce, byť se čísla mohou stát od státu výrazně lišit.

Bezpečnostní složky se v souvislosti s očekávaným výbušným verdiktem připravovaly na násilí a noc na sobotu v tomto směru přinesla několik menších incidentů. V Jacksonu ve státě Mississippi podle televize CNN nad ránem neznámý muž vystupující proti potratům najel autem do dobrovolníka místní kliniky. Web Huffington Post pak informoval o dění v Cedar Rapids ve státě Iowa, kde nějaký muž najel do žen pochodujících za právo na interrupci.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Čeští hokejbalisté porazili ve čtvrtfinále MS Finsko 9:1

Čeští hokejbalisté zvítězili ve čtvrtfinále mistrovství světa v kanadském Lavalu nad obhájci stříbra Finy jednoznačně 9:1 a na čtrnáctém světovém šampionátu postoupili potřinácté mezi nejlepší čtyři celky. Pěti góly zazářil Dalimil Zvonek. Šest bodů za šest asistencí si připsal Martin Kruček.

Češi, kteří ovládli základní skupinu A1 bez porážky, s Finy prohráli před třemi roky na minulém MS v Košicích v semifinále 1:2 v prodloužení. Po následné porážce v duelu o 3. místo s Kanadou (2:3 v prodloužení) skončili teprve podruhé v historii bez medaile. V roce 2005 v Pittsburghu obsadili páté místo.

V Lavalu museli svěřenci trenéra Jiřího Mašíka dohánět ztrátu. Při vyloučení Henrika Kärkkäinena nevyužili přesilovou hru a v čase 9:07 otevřel skóre Sami Pietsalo. Český výběr ve 14. minutě bleskově během 11 sekund otočil stav. Při trestu Juusa Nieminena vyrovnal Jan Müller a vzápětí se zapsal mezi střelce Tomáš Zajíček.

Ve druhé třetině pojistil náskok dvěma góly Zvonek, který skóroval v 18. a 27. minutě. Mezitím se Mašíkův výběr ubránil ve dvou oslabeních při pobytu Ondřeje Pražáka a Radomíra Vaňka na trestné lavici.

Po 59 sekundách závěrečného dějství při vyloučení Mikka Hyvönena zvýšil Tomáš Fejfar. V čase 32:23 dovršil hattrick Zvonek a za čtyři minuty přidal ičtvrtou trefu. Potom se prosadil Lukáš Lhota a ve 43. minutě korunoval své střelecké představení Zvonek.

před 5 hodinami

Českou obec sokolskou povede v dalších třech letech opět Hana Moučková

Českou obec sokolskou povede i v nadcházejících třech letech starostka Hana Moučková. Bude to její páté funkční období. Delegáti o tom rozhodli dnes na 13. sjezdu, který se uskutečnil v Tyršově domě v Praze. Oznámil to mluvčí obce Jiří Reichl.

Moučková vede sokoly již od roku 2011. Je také první ženou, která tento post zastává od založení organizace před 160 lety.

Sokol, který se řadí mezi nejstarší spolky v Česku, vznikl 16. února 1862, kdy Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner založili Tělocvičnou jednotu pražskou se znakem sokola v letu. V současnosti má Česká obec sokolská 152 tisíc členů.

Od ostatních sportovních organizací se Sokol odlišuje mimo jiné tím, že se věnuje i kulturně-společenským aktivitám. Pod hlavičkou České obce sokolské tak působí asi dvě stovky divadelních, loutkářských, folklorních a hudebních nebo pěveckých sborů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy