Volby do sněmovny by jasně vyhrála ČSSD, říká průzkum

ČTK ČTK
20. 9. 2012 13:15
Druzí by byli komunisté, třetí v těsném závěsu za nimi občanští demokraté
Foto: Jan Langer

Praha - Pokud by se nyní konaly volby do Poslanecké sněmovny, zvítězila by v nich ČSSD s 31,5 procenta hlasů. Druhá by skončila KSČM s 21 procenty a třetí příčku by obsadila ODS s 20,5 procenta hlasů. K volbám by přišlo 57 procent oprávněných voličů. Vyplývá to z průzkumu agentury CVVM, který má ČTK k dispozici.

Do sněmovny by se podle něj dostala ještě TOP 09 s 8,5 procenta hlasů a KDU-ČSL se šesti procenty. Tři procenta rozhodnutých voličů preferují Stranu práv občanů - zemanovce (SPOZ) a 1,5 procenta Stranu zelených (SZ).

Popularita ČSSD v červnu spadla z květnových 36,5 procent na 31 procent, v září se o půl procentního bodu zvýšila. Preference KSČM za od května pohybují okolo 21 procent a ODS si polepšila z květnových 17 na zářijových 21 procent.

TOP 09 by v květnu volilo 10,5 procenta lidí, nyní to je 8,5 procenta. Preference KDU-ČSL byly v květnu na 5,5 procenta, v červnu stouply na sedm procenta a nyní jsou na šesti procentech.

K volbám do sněmovny by v září přišlo 57 procent lidí s volebním právem, z toho 28 procent určitě a 29 procent spíše. Naopak určitě by nepřišlo 29 procent voličů a deset procent spíše ne. Sedm procent dotázaných odpovědělo, že zatím neví.

Průzkum se uskutečnil mezi 3. a 10. zářím letošního roku a v jeho rámci odpovídalo 1036 respondentů.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Ganna vyhrál úvodní časovku Gira d'Italia

Italský cyklista Filippo Ganna vyhrál úvodní časovku Gira d'Italia a jako první se oblékl do růžového dresu. Mistr světa v této disciplíně porazil na trati dlouhé 8,6 km v Turíně krajana Edoarda Affiniho o deset sekund. Jediný český cyklista ve startovní listině 104. ročníku Jan Hirt do závodu vstoupil 135. místem.

před 1 hodinou

Volejbalistky porazily v kvalifikaci i Slovinsko a jsou blízko k ME

České volejbalistky mají nakročeno k účasti na mistrovství Evropy. V lotyšském Daugavpilsu dnes porazily Slovinsko 3:1 po setech 21:25, 25:22, 25:19, 25:15 a po prvním turnaji vedou se třemi výhrami skupinu F.

V prvním utkání svěřenkyně řeckého trenéra Jannise Athanasopulose vyhrály nad domácím Lotyšskem jasně 3:0 a stejným poměrem si poradily i s Bosnou a Hercegovinou.

Stvrdit postup na šampionát můžou příští týden od pátku do neděle na odvetném turnaji v Bosně. Na ME, na kterém bude na přelomu srpna a září v Srbsku, Bulharsku, Chorvatsku a Rumunsku hrát 24 týmů, postoupí dva celky.

Další zprávy