Volby 2013 na Aktuálně.cz. Co jsme pro vás připravili?

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
16. 9. 2013 8:14
Přečtěte si, co vše pro vás redakce Aktuálně.cz přichystala jako předvolební servis.
Foto: Aktuálně.cz

Vážení čtenáři,

v redakci Aktuálně.cz jsme si v posledních pár týdnech lámali hlavu nad tím, co vše pro vás připravíme v rámci našeho předvolebního a volebního zpravodajství.

Nastal čas některé z našich plánů odtajnit, neboť jsme vám první ochutnávky našeho předvolebního servisu začali servírovat.

Již v pátek jsme vám poprvé ukázali interaktivní grafiku, v níž si můžete procházet kandidátky hlavních volebních soupeřů. Grafiku tento týden na základě oficiálně odevzdaných kandidátek dotáhneme do její finální podoby tak, aby vám skýtala úplné a spolehlivé informace a mohli jste zároveň využít i jejích předností: vylistovávat si nejen stranické a regionální kandidátky dle své preference, ale také zjišťovat, kolik dosavadních poslanců strany na kandidátkách mají, kolik žen se rozhodly postavit či jak vzdělané kandidáty vám nabízejí.

Dnes ráno jsme zveřejnili text Petra Holuba, který nabízí „předpověď“ toho, jak bude vypadat Poslanecká sněmovna po předčasných volbách. Petr pro ni využil poslední průzkum veřejného mínění agentury Median z konce srpna a přepočítal jej na poslanecké mandáty podle stejné logiky, jak se to činí při volbách. Náš výpočet nekalkuluje s preferenčními hlasy, které mohou pořadí na kandidátkách ovlivnit.

Co víc, dáme vám šanci, abyste si takovou předpověď a potažmo Poslaneckou sněmovnu dle svého gusta poskládali každý sami za sebe. Naše předvolební kalkulačka vám umožňuje odhadnout celorepublikový výsledek kandidujících stran a následně zajistí přepočet na krajské výsledky, resp. převede počty odevzdaných hlasů na počty mandátů. Simulovat si tak můžete různé výsledky a různě sněmovny. Při výpočtu používáme stejný d’Hondtův systém, podle kterého se přidělují poslanecké mandáty v reálných volbách.

Už zítra přineseme v našem placeném deníku Insider první předvolební analýzu Jana Herzmanna, člověka, který se 20 let zabývá zkoumáním veřejného mínění. Jan Herzmann pro nás bude psát předvolební sloupek každý týden a na jeho hlavní body vás vždy nalákáme i na Aktuálně.cz.

Na příští čtvrtek 26.9. vás zveme na Novou scénu Národního divadla v Praze, kde pro vás chystáme předvolební debatu. Rozhodli jsme se nepozvat do ní politiky, v televizi si jich v příštích týdnech užijete do sytosti, ale lidi, kteří se právě naopak politikům koukají pod ruce - Jiřího Boudala, koordinátora projektu Rekonstrukce státu, Kamila Gregora, analytika iniciativy KohoVolit.cz a Jana Tvrdoně z Demagog.cz.

Pochopitelně to není zdaleka vše, co jsme pro vás před volbami připravili.

V těchto dnech usilovně sbíráme odpovědi jednotlivých kandidujících stran na klíčové otázky, na něž by podle nás měly předčasné volby odpovědět. Až je budeme mít pohromadě, umožníme vám si snadno a přívětivě porovnat vlastní názory s plány politických stran a tím se tak lépe rozhodnout, komu dát hlas.

Budou nás zajímat také vaše názory a obecně pak to, co si před volbami myslí český internet.

O tom ale podrobněji třeba zase příště.

Věříme, že vás naše volební zpravodajství a servis budou bavit a že pro vás budou užitečným pomocníkem při nejdůležitějším rozhodování, které jako občané činíme.

Vaše redakce

PS: Pokud máte nějaký tip na předvolební zpravodajství, pošlete nám ho na redakční mail: [email protected]

 

Právě se děje

Další zprávy