reklama
 
 

Vláda schválila Julínkovy zákony. S podstatnou výjimkou

19. 11. 2008 16:40
Nedořešen zůstal zákon o veřejném pojištění

Praha - Ministrovi Tomáši Julínkovi prošly ve vládě tři ze čtyř jeho reformních zákonů.

Koalici, která se nad nimi přetahuje už několik týdnů, zůstává k vyřešení zákon o zdravotním pojištění.

V něm musí koaliční politici rozhodnout o tom, na jaké služby zdravotníků bude mít pacient nárok zdarma, a za co si bude připlácet.

A to je právě problém, nad nímž se naposledy v sobotu nedohodli experti menších koaličních stran s Julínkovými náměstky. Premiér se za to na lidovce zlobil.

"Pokud si bude jeden z koaličních partnerů nadále vymýšlet další důvody, proč tuto zdravotní reformu nepustit a neprosadit, tak to vážně ohrožuje koaliční vládnutí," pohrozil premiér.

Jasno v pondělí

Ministr zdravotnictví dnes řekl, že na pasáži o tom, na co bude mít pacient zdarma nárok, se musí experti koaličních stran dohodnout do pondělka, kdy má vláda další zasedání.

"Zůstává jeden paragraf zákona o veřejném zdravotním pojištění, kdy očekáváme formulaci nároků z veřejného zdravotního pojištění na bezplatnou péči v rámci veřejného zdravotního pojištění. Věřím, že k dohodě dojde," řekl Julínek.

Šéf lidovců Jiří Čunek Aktuálně.cz potvrdil, že experti se sejdou a budou znovu jednat. "Jsem přesvědčen, že se v blízké době dohodneme," věří Čunek.

Spory se doladí ve sněmovně

Tomáš Julínek dnes jasně řekl, že případné další výhrady či korekce mohou provést poslanci ve sněmovně, a to ve chvíli, kdy se tam první balík zákonů objeví.

"Čím dříve se tam objeví, tím lépe. Budu trvat na zařazení na nejbližší termíny, popřípadě i na mimořádné schůzi," uvedl na tiskové konferenci po skončení vlády.

Také Čunek trvá na tom, že se řada připomínek ještě musí dojednat v rámci projednávání v poslanecké sněmovně. Lidovce stále pálí například otázka potratů.

"Budeme ještě mnoho věcí dopracovávat. Legislativní odborníci budou zkoumat, jak je to s platnými zákony v EU, ale rozhodně naše úprava nerozšiřuje možnosti potratové turistiky a zároveň nenabourává právo platné v EU," řekl Aktuálně.cz Čunek.

Julínek předložil kabinetu kromě tohoto zákona ještě tři další - o zdravotních službách, záchranné službě a o specifických zdravotních službách.

Zákon o zdravotnické záchranné službě stanoví, že se sanitka musí dostat k pacientovi do 15 minut. Výjimka bude platit pouze pro 120 tisíc obyvatel žijících v odlehlých oblastech. Takoví lidé budou na sanitku čekat o pět minut déle.

Zákon o zdravotních službách nově upravuje práva a povinnosti pacientů a zdravotnických zařízení.

Lékaři by podle normy museli zveřejnit ordinační dobu a sledovat spokojenost pacientů. Lékařům ulehčuje ukončení činnosti. Nově zavádí možnost dědit, prodat či pronajmout lékařskou praxi.

 

autor: Jakub Antoš | 19. 11. 2008 16:40

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama