Vláda s výhradami přijala Dobešovu novelu školství

Domácí ČTK Domácí, ČTK
13. 4. 2011 15:01
Žáci základních škol se i nadále budou moci hlásit až na tři střední školy
Odvolávaný ministr školství Josef Dobeš
Odvolávaný ministr školství Josef Dobeš | Foto: Jan Langer

Praha - Žáci základních škol se i nadále budou moci hlásit až na tři střední školy a osnovy nebudou pro školy povinné, rozhodla vláda.

Ta tedy sice přijala návrh novely školského zákona z pera ministra Josefem Dobešem (VV), ale právě s těmito hlavními úpravami.

O změnách v návrhu informoval novináře premiér Petr Nečas (ODS). Nečas přitom minulý pátek v rámci krize uvnitř vládní koalice navrhl Dobešovo odvolání z funkce.

Rozhodnutí vlády zřejmě přivítají učitelé, kteří záměr ministerstva na znovuzavedení povinných školních osnov označovali za krok zpět. Školy nyní učí podle vlastního plánu, který si připravily na základě rámcového vzdělávacího programu.

Novela v původní verzi navrhovala, aby školy své osnovy upravovaly podle dokumentů vydávaných ministerstvem.

Ministerstvo se změnami údajně snažilo zastavit propad znalostí českých žáků, v nedávném mezinárodním srovnání PISA se totiž české děti zhoršily nejvíc ze všech sledovaných států.

Novela by měla platit od nového školního roku, tedy letošního září. Zavádí šestileté funkční období ředitelů škol a zjednodušuje zakládání firemních mateřských škol. Zároveň obsahuje i upřesnění pravidel pro navštěvování zahraničních škol a ustanovení týkající se organizace státních maturit, například odměn pro zkoušející.

Vláda tímto krokem podle Nečase přerušila diskusi o koncepci rozvoje školství. Nejprve je prý třeba vyjasnit financování školského systému, především regionálního školství.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Soud ve Štrasburku připustil klimatickou žalobu na 33 zemí, včetně Česka

Za přípustnou označil Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku klimatickou žalobu šesti dětí a mladých lidí z Portugalska, kterou podali na 33 zemí včetně Česka. Informovala o tom agentura DPA, podle které tak padla první velká překážka ve snaze přimět evropské vlády ke zlepšení boje proti klimatickým změnám. Žalobu podala skupina, jejíž nejmladší člence je teprve osm let, v září. Žalované státy se k ní budou muset vyjádřit do konce února příštího roku.

"Cílem žaloby je získat právně závazné rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, který bude po vládách v Evropě vyžadovat, aby podnikly potřebné naléhavé kroky a zastavily klimatickou krizi," stojí na stránkách věnovaných žalobě.

Šestice mladých lidí z portugalského hlavního města Lisabonu a z města Leiria a jeho okolí, kterým je od osmi do 21 let, podala žalobu v reakci na ničivé požáry v roce 2017, při kterých v jihoevropské zemi zemřelo přes 120 lidí. Vědci podle stěžovatelů potvrdili, že klimatické změny hrály při vzniku a šíření požárů roli.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražští radní nesouhlasí se změnou územního plánu k nové ranveji na letišti

Pražští radní nedoporučili změnu územního plánu nutnou pro stavbu nové ranveje, kterou plánuje státem vlastněné ruzyňské letiště. Změna byla původně navržena ke schválení, radní však většinou hlasů byli pro nedoporučující stanovisko. O změnách s konečnou platností rozhodne zastupitelstvo. S výstavbou paralelní dráhy chce letiště začít zhruba za pět let.

Nová ranvej má doplnit stávající, a tím navýšit kapacitu až na 30 milionů cestujících ročně. Loni jich terminály na Ruzyni odbavily rekordních 17,8 milionu, což bylo podle zástupců letiště na hraně kapacity. Letos kvůli koronaviru provoz klesl na minimum. Podle dřívějších plánů by letiště chtělo získat stavební povolení ke stavbě v roce 2025 a stavbu dokončit o tři roky později. Náklady jsou odhadovány na zhruba devět miliard korun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Skokani vynechají i další závody SP, řeší se návrat z Finska

Čeští skokani na lyžích neabsolvují po nedělním závodu ve finské Ruce ani Světový pohár v Nižním Tagilu v tomto týdnu. Zatímco ostatní týmy dnes odletěly speciálem do Ruska, Češi po pozitivním testu Filipa Sakaly na koronavirus zůstávají ve Finsku v karanténě a řeší se jejich přesun domů.

Sakala, který v létě nemoc covid-19 prodělal, měl pozitivní test v neděli. Ostatní závodníci Viktor Polášek, Vojtěch Štursa a Čestmír Kožíšek sice byli negativní, ale museli také do karantény.

"Jsou na hotelu, každý musel do svého pokoje a jednáme, kdy je finská hygiena pustí do Česka. Snad to vyjde. Situace se vyvíjí každou hodinu," řekl ČTK za vedení skokanského úseku lyžařského svazu Jan Baier.

Další zprávy