Vláda s výhradami přijala Dobešovu novelu školství

Domácí ČTK Domácí, ČTK
13. 4. 2011 15:01
Žáci základních škol se i nadále budou moci hlásit až na tři střední školy
Odvolávaný ministr školství Josef Dobeš
Odvolávaný ministr školství Josef Dobeš | Foto: Jan Langer

Praha - Žáci základních škol se i nadále budou moci hlásit až na tři střední školy a osnovy nebudou pro školy povinné, rozhodla vláda.

Ta tedy sice přijala návrh novely školského zákona z pera ministra Josefem Dobešem (VV), ale právě s těmito hlavními úpravami.

O změnách v návrhu informoval novináře premiér Petr Nečas (ODS). Nečas přitom minulý pátek v rámci krize uvnitř vládní koalice navrhl Dobešovo odvolání z funkce.

Rozhodnutí vlády zřejmě přivítají učitelé, kteří záměr ministerstva na znovuzavedení povinných školních osnov označovali za krok zpět. Školy nyní učí podle vlastního plánu, který si připravily na základě rámcového vzdělávacího programu.

Novela v původní verzi navrhovala, aby školy své osnovy upravovaly podle dokumentů vydávaných ministerstvem.

Ministerstvo se změnami údajně snažilo zastavit propad znalostí českých žáků, v nedávném mezinárodním srovnání PISA se totiž české děti zhoršily nejvíc ze všech sledovaných států.

Novela by měla platit od nového školního roku, tedy letošního září. Zavádí šestileté funkční období ředitelů škol a zjednodušuje zakládání firemních mateřských škol. Zároveň obsahuje i upřesnění pravidel pro navštěvování zahraničních škol a ustanovení týkající se organizace státních maturit, například odměn pro zkoušející.

Vláda tímto krokem podle Nečase přerušila diskusi o koncepci rozvoje školství. Nejprve je prý třeba vyjasnit financování školského systému, především regionálního školství.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Při střetech se squattery v Berlíně bylo zraněno 60 policistů

Okolo 60 policistů v Berlíně ve středu utrpělo zranění při střetech se squattery, kteří se snažili zabránit požární inspekci v činžovním domě, jenž okupují. Budova v Rižské ulici 94 (Rigaer Strasse) ve čtvrti Friedrichshain patří k nejznámějším squatům v Berlíně.

Policie se snažila oblast zabezpečit před protipožární inspekcí plánovanou na čtvrtek. Asi 200 zamaskovaných lidí házelo po policistech kamení a petardy, na ulicích postavili barikády a zapálili je. Policisté oheň hasili pomocí vodních děl a zátarasy rozrazili obrněnými vozidly. Squatteři také zatarasili tramvajové koleje.

Německá média uvádějí, že squatteři a jejich stoupenci se už delší čas snaží zabránit tomu, aby majitel nechal v domě provést protipožární inspekci. Jeho i policii podezřívají, že ho chtějí prohlásit za neobyvatelný a následně nechat vyklidit.

Deník Die Welt na svých internetových stránkách uvádí, že dům v Rigaer Strasse 94 je považován za jeden z posledních symbolů krajně levicové scény v Berlíně. Do budovy se stahují výtržníci, kteří při různých demonstracích útočí na policisty. Lidé, kteří dům okupují, do něho už dlouho znemožňují přístup majiteli, policii i příslušným úřadům.

Zdroj: ČTK
Další zprávy