Důchodce čekají lepší časy. Vláda píše, jak jim přidá

Jan Němec Jan Němec
11. 2. 2014 0:00
Nový kabinet sází na jadernou energetiku, počítá s rozšířením Temelína i Dukovan.
Foto: Vojtěch Marek

Praha - Důchodci se mohou těšit na vyšší valorizaci důchodů, loterijní společnosti zaplatí více na daních. Vláda Bohuslava Sobotky bude podporovat jadernou energetiku - dostavbu Temelína i nových bloků Jaderné elektrárny Dukovany, přičemž stanoví v programu podmínku: "pokud to bude hospodářsky výhodné".

To jsou tři detaily z programového prohlášení vlády Bohuslava Sobotky, které má Aktuálně.cz k dispozici. Premiér ho dnes projedná s odbory.

Řada věci se však oproti koaliční smlouvě neposunuje. Například kromě hazardu se vznáší otazník nad ostatními daněmi. Vláda se v programovém prohlášení nezavazuje, že nebudou stoupat, i když právě to bylo předmětem sporu, když ČSSD a hnutí ANO sjednávaly koaliční smlouvu.

A i když premiér Sobotka tvrdil, že v programu se některé dohody rozpracují, nestalo se tak. Koaliční dohoda se stala přílohou programového prohlášení.  

"To je dost neobvyklé," komentuje to za odbory předseda svazu Kovo Josef Středula.

 

Penzisté, těšte se

V programovém prohlášení mnoho překvapení oproti koaliční smlouvě nenajdeme.

Jasný příslib dostávají důchodci: jejich penze by se opět měly valorizovat v plné výši toho, jak porostou ceny, a o třetinu toho, jak porostou průměrné reálné mzdy.

Vzrůst y měla i minimální mzda, naposledy zvýšená Rusnokovou vládou. Ta Sobotkova se zavazuje minimální mzdu přiblížit hranici, již v půlce ledna zmínil prezident Zeman. "Postupně ji s ohledem na ekonomické a sociální souvislosti přiblížit 40 % průměrné mzdy," uvádí programové prohlášení.

Po zásahu Rusnokových ministrů je nyní minimální mzda na 8 500 korunách, tedy ve výši 34 procent průměrné mzdy.


 

Kritika z obou stran

Nad vládním dokumentem ihned zazněla od členů tripartity kritika.

"Největším problémem programového prohlášení je jeho ufinancovatelnost," shrnuje svůj dojem prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák, který dokument četl před dnešním jednáním tripartity.

"Podle našich skromných odhadů by bylo třeba 50 až 60 miliard na straně výdajů. Něco se dá získat šetřením, ale nějaké zázraky se v nejbližších měsících dají jen těžko očekávat," dodává Hanák.

Ani odborům se ale programové prohlášení příliš nelíbí.

"Chceme jednoznačně řešit nezaměstnanost a ekonomický růst. Je tam příliš cílů, které ne vždy musí jít směrem, který bychom si představovali my," říká odborář Josef Středula. A dodává: "Dosavadní formulace o šetření a investicích ze strany státu - nestačí to říct, musí tu být konkrétní investiční programy."

 

Právě se děje

před 5 minutami

Korupční skandál v tenise. Souza dostal za korupci doživotní zákaz, manipuloval i duely v ČR

Jednatřicetiletý brazilský tenista Joao Souza dostal doživotní zákaz činnosti za korupci a manipulování zápasů na turnajích nižších kategorií Challenger a Futures, mezi nimiž byly i zápasy na českém území. Ve světovém žebříčku dvouhry ATP se Souza dostal nejvýš na 69. místo v roce 2015.

Jednotka pro bezúhonnost tenisu (TIU) brazilského hráče suspendovala už loni v březnu, dnes v Melbourne informovala o konečném verdiktu. Vedle doživotního zákazu udělila Souzovi pokutu 200.000 dolarů (4,6 milionu korun).

Podle TIU byl Souza zapojen do korupčních praktik mezi lety 2015 a 2019. Pomáhal zmanipulovat zápasy, které se hrály na challengerech a turnajích ITF Futures v Brazílii, Mexiku, USA a Česku. Následně se snažil zničit důkazy a při vyšetřování nespolupracoval.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Při požáru panelového domu v Kladně zemřela žena, 14 zraněných

Při požáru panelového domu v Kladně v noci na dnešek zemřela žena. Zraněno bylo 14 lidí a hasiči evakuovali 115 lidí. Příčinu vzniku ohně bude zjišťovat vyšetřovatel, řekl ČTK mluvčí středočeských hasičů Petr Svoboda.

Hasiči na místo vyjížděli před 03:30. "V době příjezdu hasičů byl byt v 11. patře požárem kompletně zasažen a požár se rozšířil i do bytu nad ním do 12. patra," uvedl Svoboda. Na místě zasahovaly desítky hasičů, zhruba po hodině byl oheň pod kontrolou.

"V bytě zasaženém výbuchem a následným požárem nalezena žena ročník 1958 bez známek života. Další osoba z tohoto bytu, muž ročník 1958 z bytu vyběhl ven, nyní je s popáleninami hospitalizován," informovali policisté na twitteru.

Podle mluvčí středočeské záchranné služby Petry Effenbergerové bylo na místě 13 posádek záchranářů. Ošetřili 13 lidí, kteří se nadýchali kouře, po nezbytné péči na místě pak většinu převezli do kladenské nemocnice. "Jedna osoba byla vážně popálená. Po intenzivní péči včetně připojení na umělou plicní ventilaci byla převezena do pražské nemocnice Vinohrady," dodala mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy