Vláda má plán reforem, ale bude ho muset přepsat

Jan Němec Jan Němec
11. 2. 2014 16:10
V podkladech pro Národní plán reforem se přesně popisuje, jak dostanou přidáno důchodci
Premiér Bohuslav Sobotka.
Premiér Bohuslav Sobotka. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Vláda sice zveřejnila své programové prohlášení, avšak detailněji obsahuje plány současné vlády na nejbližší dva roky jiný dokument.

Zatímco programové prohlášení je učesané a málo konkrétní, aby s ním poslanci koalice měli co nejmenší problémy, podklady pro takzvaný Národní plán reforem, který musí vláda projednat v Bruselu a který má deník Insider k dispozici, nabízí už některé konkrétní kroky, jak budou Bohuslav Sobotka a spol. vládnout.

Takže sice platí, že vláda bude od roku 2015 valorizovat důchody podle růstu cen a růstu reálných mezd, jak naznačuje programové prohlášení, avšak plán reforem to zpřesňuje. Nebude se totiž důchodcům přidávat podle inflace, ale podle pohybů ve spotřebitelském koši penzistů.

„Podle navrženého vzorce by se od roku 2015 důchody valorizovaly pouze podle růstu indexu spotřebitelských cen domácností důchodců," čteme v podkladech pro Národní plán reforem (zvláštní spotřební koš právě pro penzisty určuje statistický úřad).

Podobně jsou v plánu rozpracovány možnosti, jak odpustit odvod sociálního pojištění absolventům vysokých škol nebo lidem nad 50 let.

Insider má k dispozici pracovní podklady pro přípravu plánu, ale premiér Sobotka připouští, že ještě dozná změn. „Nepochybně bude muset, musí to být v souladu s hospodářskou politikou vlády," komentoval zatím víceméně odmítavý postoj zaměstnavatelů i odborářů premiér.

Čtěte více v placeném deníku Insider:Co píše plán reforem o rodinách s dětmi? A co k němu říkají odbory?

 

Právě se děje

před 52 minutami

Evropská komise podle Havlíčka odblokovala 18 miliard korun na projekty programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost

Evropská komise podle vicepremiéra a ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) odblokovala 18 miliard korun, které zadržovala na projekty v problémovém Operačním programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost. EK platby pozastavila loni na jaře kvůli vysoké chybovosti. Podle vicepremiéra není jasné, kdy peníze proplatí.

"Před chvílí přišla esemeska, že byl dnes odpoledne odblokován ten zadržovaný peníz, těch 18 miliard korun," uvedl Havlíček. Jeho úřad prý čtyři měsíce vše dokládal unijním auditorům, kteří nakonec žádnou chybu neobjevili. "O nic nepřijdeme v tuto chvíli. Teď je jenom otázka, kdy nám ty peníze pošlou," uvedl Havlíček.

Peníze už ministerstvo průmyslu a obchodu dalo firmám, které o ně žádaly pro své projekty z problémového programu. Projekty se často uskutečňují po etapách, a tak se i na základě jednotlivých žádostí o platbu hradí. EK platby proplácí zpětně.

Další zprávy