Velrybáři z Ústí zaútočili i na Paroubkovu omladinu

Martina Machová Martina Machová
10. 12. 2009 10:45
Politické velrybářství neboli účelové přijímání členů pro mocenské hry politiků, má další příběh.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Jan Langer

Ústí nad Labem - Politické velrybářství neboli účelové přijímání členů pro mocenské hry politiků, má další příběh. 

Na schůzi ústecké buňky mladých sociálních demokratů, která je volně přidruženou organizací k ČSSD, přišlo na konci listopadu do ústeckého hotelu Vladimír 20 členů, na konci už se však schůze podle zápisu rozcházela v počtu 195 členů. 

Delegáti se usnesli, že chtějí vstoupit do ústecké ČSSD a přivést k socialistům dalších 600 lidí.

Zápis ze schůze má Aktuálně.cz k dispozici.

Černá duše titánů

O tom, že hlavním účelem schůze bylo hromadně nabrat členy, svědčí i to, že staří i noví delegáti měli v hotelu otevřený účet a jejím organizátorem byl podle několika na sobě nezávislých zdrojů muž, o němž stranické zákulisí hovoří jako o naháněči duší. 

Pro sociální demokracii v Ústeckém kraji, kde jako volební lídr kandiduje Jiří Paroubek, to není první podezřelý případ masového nabírání členů. Poslední zveřejněný se odehrál v sobotu v Bílině, kde se však tamní buňka proti přílivu nových členů postavila.

Černé duše řešil na posledním kongresu také hlavní politický konkurent socialistů - ODS. Shodou okolností šlo také o případ v Ústeckém kraji.

Za Bendu a za předsedu 

Mladí sociální demokraté je organizace, s níž mají "dospělí" sociální demokraté podle stanov spolupracovat.

Krajský předseda sociálně demokratické mládeže se může například účastnit krajského výkonného výboru strany a obdobně okresní předáci mají přístup do okresních výborů.

Ústecká schůze, kde ve velkém přibylo členů, přijala usnesení, v nichž vyslovili plnou podporu předsedovi ČSSD Jiřímu Paroubkovi a krajskému šéfovi Petru Bendovi.

Příslíbili také  pomoc při nadcházejících volbách a došlo i na prohlášení, že ústečtí Mladí sociální demokraté děkují všem zastáncům sociálně demokratického myšlení za psychickou a finanční podporu. A také na to, že tato organizace má nejhezčí ženy z celé republiky.

Vše, co ten večer odhlasovali, mělo pak podle zápisu podporu všech 195 účastníků.

Mladí sociální demokraté

  • Občanské sdružení sociálnědemokratické orientace
  • Sdružuje lidi ve věku 15 až 35 let
  • Podle stanov s ním mají členové ČSSD spolupracovat
  • Vedení MSD má přístup na jednání výkonných výborů strany

Ve stylu ODS

Když nabírala zmíněné černé duše ODS v Děčíně, otevřela pro tento účel účet na občerstvení. 

Stejné to bylo v hotelu Vladimír. Jeho management sice původně Aktuálně.cz slíbil konkrétní odpověď, kolik bylo v sále hostů a kdo za všechny platil, později ale příslib zrušil. 

Redakce dostala jen strohé vyjádření od PR agentury, že schůzi platila v hotovosti fyzická osoba.

Hotel také v odpovědi uvedl, že v sále bylo 80 hostů, oficiální zápis schůze ale mluví o 195 mladých sociálních demokratech. 

Náborář z Děčína

Navzdory strohé odpovědi hotelu několik na sobě nazávislých zdrojů Aktuálně.cz potvrdilo, že si ve Vladimiru objednal muž jménem Tomáš Horáček, kterému se mezi socialisty v severních Čechách říká Bendův naháněč (podle krajského předsedy a asistenta šéfa ČSSS Jiřího Paroubka Petra Bendy).

Původně působil v ústecké ČSSD, nyní působí ve vedení organizace v Děčíně.

Petr Benda už v prohlášení uvedl, že nechá Horáčkův případ prověřit kontrolními orgány strany.

Deník Právo zase před časem upozornil, že se jedná o muže, který byl odsouzen za jízdu bez řidičského oprávnění k pokutě 80 tisíc korun a zákazu řízení na 12 měsíců.

Deník Aktuálně.cz se chtěl Horáčka na jeho roli na sjezdu Mladých sociálních demokratů zeptat. Horáček také nejprve odpovědi přislíbil, později ale už nebral telefon.

Vedení severočeských Mladých sociálních demokratů. Uprostřed stojí Martin Berger
Vedení severočeských Mladých sociálních demokratů. Uprostřed stojí Martin Berger | Foto: Mladí sociální demokraté

175 nových lidí? Prý běžné

A jak si vysvětlují náhlý zájem tolika mladých fanoušků sociální demokracie jejich předáci? Prý to není nic nestandardního.

"My s těmi lidmi pracujeme dlouhodobě. A dlouho jsme neměli schůzi," vysvětluje enormní příliv místopředseda ústeckých Mladých sociálních demokratů Martin Berger, který současně šéfuje sociálnědemokratické omladině v celém Ústeckém kraji.

Později přizná, že 175 zájemců se nashromáždilo jen za půl roku.

Za náborem nestojím, tvrdí Benda

Stejně jako při zmíněné víkendové schůzi v Bílině, i v případě ústecké schůze Mladých sociálních demokratů ve Vladimíru podezírají straníci svého krajského předsedu Petra Bendu, že za akcí stál. Přímý důkaz ale chybí.

Jakoukoli roli severočeského bosse odmítá jak vedení Mladých sociálních demokratů, tak sám Benda. "Nevybavuji si, že bych jim nějak výrazně pomohl, ani dokonce v minulosti," tvrdí.

Současně odmítá, že by organizátor akce Tomáš Horáček pracoval na jeho zadání.

"Já jsem pana Horáčka do strany nepřijímal. Znám ho jako řadového člena sociální demokracie, a nechápu, co je to za označení, kdo je čí člověk. Rozhodně si ale nemyslím, že by pan Horáček byl mým člověk nebo něco podobného," tvrdí krajský předseda.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Končí vojenské cvičení. Rusové oznámili, že začali stahovat jednotky z Krymu

Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že začalo stahovat své jednotky z Krymu a oblastí poblíž ukrajinské hranice. Skončilo tam vojenské cvičení.

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Žalobce navrhl vazbu pro tři lidi, kteří se zapojili do bojů na Ukrajině. Čelí obvinění z terorismu

Státní zástupce navrhl vazbu pro tři z pěti obviněných, kteří se podle vyšetřovatelů zapojili do bojů na východě Ukrajiny na straně samozvané Doněcké lidové republiky. V tiskové zprávě o tom informoval Martin Bílý z Vrchního státního zastupitelství v Praze. Pětici policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu obvinili ve čtvrtek z teroristického útoku, účasti na teroristické skupině, financování terorismu a podpory a propagace terorismu. Obvinění čelí i jedna právnická osoba.

Bílý navrhuje na tři stíhané uvalit vazbu kvůli tomu, že by mohli uprchnout nebo působit na dosud nevyslechnuté svědky. Obviněným hrozí za trestný čin teroristického útoku až 20 let vězení, u trestného činu financování terorismu až 12 let vězení a v případě podpory a propagace terorismu může soud uložit maximálně patnáctileté vězení.

Policie podezřelé zadržela ve středu. Kvůli případu zasahovala po celém Česku. Zadržení čeští občané podle kriminalistů jezdili bojovat na Ukrajinu na straně proruských separatistů nebo takové cesty chystali či organizovali. Server Aktuálně.cz uvedl, že podle zjištění jeho a Respektu je mezi zadrženými předseda spolku Českoslovenští vojáci v záloze za mír Ivan Kratochvíl.

Podle informací serveru iROZHLAS.cz se vyšetřování soustředí kolem paramilitárního spolku Českoslovenští vojáci v záloze za mír. Policie zjistila, že jeden z jeho členů v minulosti odjel na Donbas, kde se údajně zapojil do bojů na straně separatistů. Po návratu spolek začal shánět peníze, aby do válčící zóny mohli vycestovat další zájemci. Policisté údajně zasahovali na sídlišti ve Slaném v domě, kde bydlí šéf spolku Kratochvíl.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Cena bitcoinu poprvé od začátku března klesla pod 50 tisíc dolarů

Cena nejznámější kryptoměny bitcoin dnes poprvé od 8. března sestoupila pod hranici 50 tisíc dolarů (zhruba 1,1 milionu korun). Kolem 8:00 SELČ se bitcoin podle obchodní platformy CoinDesk prodával za zhruba 49 600 dolarů. Za posledních 24 hodin tak ztrácel kolem devíti procent.

V průběhu dnešního obchodování cena bitcoinu klesla až na zhruba 48 400 dolarů. Minulý týden se přitom vyšplhala až na rekordní maximum v blízkosti 65 tisíc dolarů. K dnešnímu poklesu podle agentury Reuters přispěly spekulace, že plán amerického prezidenta Joea Bidena na výrazné zvýšení daně z kapitálových výnosů povede k omezení investic do digitálních aktiv.

Někteří obchodníci a analytici však předpokládají, že pokles ceny bitcoinu je pouze přechodný. Poukazují na to, že digitální měny jsou mezi drobnými i institucionálními investory čím dál více vnímány jako legitimní investice. Minulý týden zájem o bitcoin podpořil vstup největší americké kryptoměnové burzy Coinbase na akciový trh Nasdaq.

Zdroj: ČTK
Další zprávy