V Gruzii je teď náš osmašedesátý, říká senátor Štětina

Martina Macková
14. 8. 2008 11:32
Někdejší reportér se vydal do válečné zóny
Jaromír Štětina
Jaromír Štětina | Foto: Ludvík Hradilek

Praha/Tbilisi - Navzdory varováním úřadů a evakuaci všech Čechů z oblasti se český politik vydal do války. Je jím pražský senátor za zelené Jaromír Štětina.

Nelogická cesta bílého límečku? Jen na první pohled.

Ještě než vstoupil do politiky, byl vždy v Rusku tam, kde se něco dělo. Lidé ho znají jako reportéra z více než dvacítky válečných konfliktů v Evropě, Asii a Africe.

Speciál: Rusko-gruzínský konflikt chronologicky

Ani ti, kdo by si mysleli, že Štětinova cesta je zčásti spanilou předvolební jízdou, neuspějí. Senátor letos svůj mandát například na rozdíl od Martina Mejstříka, se kterým předkládal hned několik návrhů zakazující KSČM, neobhajuje.

Ruské speciální síly z Čečenska se chystají k útoku na gruzínskou vesnici Zeno Nikozi.
Ruské speciální síly z Čečenska se chystají k útoku na gruzínskou vesnici Zeno Nikozi. | Foto: Reuters

Hledám tady pravdu

"Hledám tady pravdu, a to se rodí po kouskách. Nevěřím ničemu, jen svým očím," říká profesionální politik, který pomáhá informacemi a analýzou situace mnoha českým médiím, aby si doplnily údaje od světových agentur.

"A člověk by měl být tam, kde je jeho přátelům zle," míní a dodává: "Taky jsem si chtěl vzpomenout na staré časy a trochu si zanovinařit."

Není v tom rozpor být politikem a zároveň novinářem u válečného konfliktu? Podle Štětiny ne. "Je to jen pověra, že novináři a politici jsou v oddělených táborech. Novináři mají být těmi hlídacími psy, ale spolu s politiky musí vycházet, jsou často na jedné lodi," říká.

Čtěte dále: Přepadený novinář v Gruzii. Bylo to jako v gangsterce

Když hodnotí jako politik přístup světových státníků ke konfliktu v Gruzii, připouští, že je příjemně překvapen. "Jsem zvyklý být jako novinář v centru dění druhý den. Politici obvykle přijeli až za měsíc. Tady jsou už po čtyřech dnech. Něco se hýbe.".

Foto: Aktuálně.cz

Oceňuji Bushův projev

Nejvíce přitom oceňuje projev amerického prezidenta Georgie Bushe. "Byl překvapivě razantní. A prohlášení prezidentů pobaltských zemí a Polska? Tady evropští státníci snad poprvé použili slova jako imperialistická politika či agrese," diví se.

"Není to stejné jako v Čečensku. Tady je vlastně ojedinělý krátkodobý boj. Gori, kde jsem byl včera, není zničené město. To Groznyj bylo zničeným městem. Ale i tak je to barbarské, co se tady děje," srovnává Štětina.

Senátor plánuje pobýt v Tbilisi asi na týden. Jeho přátelé připravují akci k čtyřicátému výročí obsazení Československa ruskou armádou. Mezitím, co na náměstí každý den lidé protestují proti obsazení Osetie a podporují svého prezidenta Saakašviliho.

Dýchá na mě srpen 68

"Ne Čečensko, ale náš osmašedesátý na mě tady dýchá. Je to stejný duch, protesty proti okupantům, stejné lži a povýšenost ze strany Ruska. Jednání Kremlu je i po čtyřiceti letech pořád stejné, má imperialistické rysy. Jen Kreml je teď nebezpečnější než tehdy," míní politik-novinář.

"Dnes totiž Rusko ovládá KGB, Za Sovětského svazu měla tajná služba nad sebou ještě stranické vedení, to dnes už nemá. Proto je nutné, aby svět jednal s Ruskem tvrdě a říkal mu pravdu. Ne jen zvedal varovně prst," doporučuje Štětina.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Zemřel režisér německý Petersen, proslavil ho Nekonečný příběh Dokonalá bouře

Ve věku 81 let v Los Angeles zemřel německý filmový režisér Wolfgang Petersen. Jako jeden z mála německých filmových tvůrců se dokázal prosadit v Hollywoodu. Natočil akční filmy jako Dokonalá bouře (2000) nebo Smrtící epidemie (1995), ale i kultovní a dobrodružný Nekonečný příběh (1984). O jeho úmrtí informovala agentura DPA.

Petersen zemřel v pátek ve svém domě v losangeleské čtvrti Brentwood na rakovinu slinivky, uvádí filmový magazín Deadline.

Rodák z německého Emdenu na pobřeží Severního moře maturoval na prestižním hamburském gymnáziu, později studoval divadelní vědu a nakonec absolvoval berlínskou filmovou a televizní akademii. Začínal jako herec a asistent režie v Hamburku, sám točit začal po škole.

Za kamerou stál při natáčení několika dílů krimiseriálu Místo činu a výrazně na sebe upozornil celovečerní prvotinou Jeden z nás dvou (1974).

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V Zimbabwe zemřelo na spalničky 157 lidí, nakažených rychle přibývá

Na spalničky v Zimbabwe zemřelo 157 lidí, přičemž za necelý týden se úmrtnost zdvojnásobila. Úřady viní náboženské sekty, které nevěří v účinnost očkování a jejichž příslušníci své děti nenechávají imunizovat.

Podle agentury Reuters je nejvíc případů v populaci neočkovaných. Celostátně za minulé čtyři dny stoupl počet nakažených z 1036 na 2056, oznámila ministryně informací Monica Mutsvangwaová. Podle ní je nejvíc případů v rodinách příslušníků náboženských sekt, jež nevěří v účinnost očkování.

Ministerstvo zdravotnictví zintenzivnilo očkovací program před zářijovým začátkem školního roku, vláda se snaží komunikovat s místními a náboženskými představiteli a získat pro očkování jejich podporu.

Reuters píše, že spalničky jsou dalším zdrojem zátěže pro zimbabwské zdravotnictví, které se dlouhodobě potýká s nedostatkem léků a stávkami zdravotníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy