Česko se zapojilo do pomoci obětem války v Gruzii

ven
13. 8. 2008 12:19
Charita sbírá peníze pro Gruzii i Rusko
Ruské jednotky před útokem na jednu z vesnic v Osetii.
Ruské jednotky před útokem na jednu z vesnic v Osetii. | Foto: Reuters

Praha - Armádním speciálem odletěla do Gruzie humanitární pomoc v podobě krve, krevních derivátů a obvazů. Zpátky letadlo přiveze evakuované české a polské občany.

"Z bezpečnostních důvodů ale letadlo přistane v arménském Jerevanu," uvedla Monika Machtová z ministerstva obrany, které let zajišťovalo.

Válka mezi Gruzií a separatisty z Jižní Osetie a Abcházie podporovanými ruskou armádou si vyžádala přes tisícovku obětí mezi civilním obyvatelstvem a desítky tisíc lidí opustily své zničené domovy. Někteří utekli do Ruska, z dalších se stali tzv. vnitřní uprchlíci.

Peníze do Gruzie i Ruska

Charita a společnost Člověk v tísni vyhlásily humanitární sbírky na pomoc oběma stranám sporu.

Charita ČR podpoří jak Gruzii, tak Severní Osetii, kam se uchýlilo mnoho uprchlíků z druhé strany pohoří Kavkaz. "Peníze využijeme na akutní pomoc uprchlíkům v Tibilisi a ve Vladikavkazu. Později snad i na obnovu zničených oblastí," řekl tiskový mluvčí Charity Jan Oulík.

Pomoc společnosti Člověk v tísni bude směřovat do míst, ve kterých se shromažďují uprchlíci z Jižní Osetie a dalších oblastí zasažených válkou. Pomáhat bude všem civilním obětem konfliktu na území Gruzie, kde společnost dlouhodobě operuje.

Nakoupí se jídlo, hygienické potřeby a léky

"Prostředky využijeme v první fázi především na nákup jídla a pokrytí základních potřeb," uvedla Jana Lhotová, koordinátorka kavkazských projektů společnosti Člověk v tísni. Pracovníci společnosti již také pomohli turistům v oblasti zprostředkovat komunikaci s ambasádami a evakuaci ze země. S jejich pomocí odcestovalo již 350 Poláků, 70 Čechů, asi 10 Slováků a několik obyvatel dalších zemí.

Původně rozvojová mise Člověka v tísni se s válkou změnila v humanitární a společnost se stala součástí koordinační skupiny složené z organizací OSN, mezinárodních nevládních organizací a představitelů ministerstev jednotlivých států.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 58 minutami

Biden schválil nejrozsáhlejší investice do klimatu a zdravotnictví v dějinách USA

Americký prezident Joe Biden v úterý podepsal zákon o rozsáhlých investicích do ochrany klimatu a zdravotnictví. Klimatický balíček pošle 369 miliard dolarů (8,9 bilionu korun) do obnovitelných zdrojů energie a na snížení emisí, podle listu The Guardian představuje dosud nejvýznamnější úsilí USA v boji proti klimatické krizi. Odborníci odhadují, že zákon by mohl do roku 2030 vést ke snížení emisí v USA přibližně o 40 procent ve srovnání s úrovní z roku 2005, píše list. Norma také omezuje ceny některých léků a zavádí minimální daňovou sazbu pro velké společnosti.

Demokraté návrh prezentují jako krok ke snížení inflace. Přijetí zákona je pro Bidenovu administrativu významným úspěchem.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Zemřel režisér německý Petersen, proslavil ho Nekonečný příběh Dokonalá bouře

Ve věku 81 let v Los Angeles zemřel německý filmový režisér Wolfgang Petersen. Jako jeden z mála německých filmových tvůrců se dokázal prosadit v Hollywoodu. Natočil akční filmy jako Dokonalá bouře (2000) nebo Smrtící epidemie (1995), ale i kultovní a dobrodružný Nekonečný příběh (1984). O jeho úmrtí informovala agentura DPA.

Petersen zemřel v pátek ve svém domě v losangeleské čtvrti Brentwood na rakovinu slinivky, uvádí filmový magazín Deadline.

Rodák z německého Emdenu na pobřeží Severního moře maturoval na prestižním hamburském gymnáziu, později studoval divadelní vědu a nakonec absolvoval berlínskou filmovou a televizní akademii. Začínal jako herec a asistent režie v Hamburku, sám točit začal po škole.

Za kamerou stál při natáčení několika dílů krimiseriálu Místo činu a výrazně na sebe upozornil celovečerní prvotinou Jeden z nás dvou (1974).

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

V Zimbabwe zemřelo na spalničky 157 lidí, nakažených rychle přibývá

Na spalničky v Zimbabwe zemřelo 157 lidí, přičemž za necelý týden se úmrtnost zdvojnásobila. Úřady viní náboženské sekty, které nevěří v účinnost očkování a jejichž příslušníci své děti nenechávají imunizovat.

Podle agentury Reuters je nejvíc případů v populaci neočkovaných. Celostátně za minulé čtyři dny stoupl počet nakažených z 1036 na 2056, oznámila ministryně informací Monica Mutsvangwaová. Podle ní je nejvíc případů v rodinách příslušníků náboženských sekt, jež nevěří v účinnost očkování.

Ministerstvo zdravotnictví zintenzivnilo očkovací program před zářijovým začátkem školního roku, vláda se snaží komunikovat s místními a náboženskými představiteli a získat pro očkování jejich podporu.

Reuters píše, že spalničky jsou dalším zdrojem zátěže pro zimbabwské zdravotnictví, které se dlouhodobě potýká s nedostatkem léků a stávkami zdravotníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy