Urážka Schwarzenberga je podvod, tvrdí Bátora i Dobeš

Domácí Domácí
6. 9. 2011 16:05
Na facebookovém profilu Bátory se objevil text, který označuje šéfa TOP 09 za senilního
Ladislav Bátora.
Ladislav Bátora. | Foto: Iniciativa D.O.S.T

Praha - Kontroverzní úředník Ladislav Bátora popřel, že by byl autorem další urážky na adresu šéfa TOP 09 Karla Schwarzenberga.

Tvrzení podpořil na mimořádné tiskové konferenci jeho nadřízený, šéf resortu Josef Dobeš (VV).

Stalo se tak poté, co se na Bátorově profilu na sociální síti Facebook objevilo sdělení, že se na Schwarzenbergovi začíná projevovat senilita a jeho zednářské a oportunistické tendence jsou "cestou do pekel".

Text z Bátorova facebookového profilu

"Na panu knížeti se již začíná projevovat stařecká senilita. Jeho zednářské, pravdoláskařské a oportunistické tendence jsou pro naši zemi cestou do pekel. Kdyby se již radši odebral odpočívat na svůj zámek a vzal si s sebou jako lokaje pana (ministra financí Miroslava) Kalouska, udělal by občanům této země velikou laskavost," stojí v publikovaném vzkazu, o kterém Bátora tvrdí, že jde o podvod.

"Nic takové jsem nenapsal," tvrdí Bátora a dodává, že podá trestní oznámení na neznámého pachatele.

"Nevím, kdo to udělal, ale zřejmě šlo o politický útok. Já sám se navíc na svůj facebookový profil nemůžu dostat, někdo mi změnil přístup," hájí se úředník.

Ministr Dobeš k záležitosti uvedl, že má od Bátory jednoznačnou garanci, že není autorem tohoto výroku.

Zároveň podotkl, že o tom informoval premiéra Petra Nečase.

Schwarzenberg: Ať Bátora ukáže důkaz

"Mne už pan Bátora, jeho výroky, útoky hackerů - nebo co to tvrdí - ono mne to opravdu nezajímá," reagoval v úterý ve sněmovně na novinářské otázky ministr zahraničí.

"Já to nemůžu přezkoumat, víra je pro mne otázka náboženství, chci vidět fakta," reagoval pak na otázku, zda Bátorovu vysvětlení věří. Úředník by podle něj měl dokázat, že se skutečně jednalo o "vloupání" na jeho facebookový profil. "Ať předloží důkazy, aby byl věrohodný," dodal Schwarzenberg.

Podle počítačového odborníka Jana Lodla prolomit uživatelské heslo na Facebooku není úplně jednoduché. "Nemyslím si, že by to zvládl člověk z ulice, ale pro nějakou hackerskou skupinu by to neměl být problém. Samozřejmě záleží i na tom, jak složité heslo uživatel zvolí," komentoval.

V Česku jsou zatím podle odborníků případy nabourání se do uživatelských účtů na Facebooku ojedinělé.

Spor o Bátoru málem rozbil koalici

Bátora se na internetu do Schwarzenberga pustil již v polovině prázdnin.

Předseda TOP 09 nejprve zkritizoval Bátorův negativní postoj k pražskému pochodu sexuálních menšin.

Ministerský úředník a předseda konzervativního hnutí D.O.S.T. jej pak na svém facebookovém profilu označil za "chudáčka starého".

TOP 09 poté na protest proti Bátorovu chování opustila jednání vlády, kolem kontroverzního úředníka se rozhořela další potyčka mezi vládními stranami, když VV nechtěly Bátoru odvolat z funkce.

Ministr školství Dobeš se nakonec sám Schwarzenbergovi omluvil, Bátorovi zakázal veřejně se vyjadřovat, zbavil jej funkce personálního šéfa úřadu a jmenoval jej zástupcem šéfky svého kabinetu.

Ministři TOP 09 se pak vrátili na jednání kabinetu.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Čína zruší cla na část sóji a vepřového dovážených z USA

Čína zruší cla na část sóji a vepřového dovážených ze Spojených států. Oznámilo to dnes čínské ministerstvo financí, podrobnosti ani konkrétní množství ale podle agentury Reuters nesdělilo. Osvobození od cel se bude přiznávat na základě žádostí jednotlivých firem. Peking zavedl 25procentní cla na americkou sóju a vepřové loni v červenci jako odvetné opatření za cla, která předtím na jeho zboží uvalil Washington.

Krok čínské vlády přichází uprostřed americko-čínských jednání o první fázi obchodní dohody nebo o přechodné obchodní dohodě, která by měla zmírnit obchodní válku mezi oběma největšími ekonomikami světa. Obchodní válka trvá už 17 měsíců a zrušení cel zavedených za jejího trvání představuje klíčový bod jednání.

Rozhodnutí čínské vlády je dobrou zprávou pro americké zemědělce, kteří tvoří klíčovou voličskou skupinu prezidenta Donalda Trumpa i Republikánské strany. 

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Austrálii sužují lesní požáry, ohrožují největší město Sydney

Severně od australského města Sydney hasiči bojují s rozsáhlými požáry. Ve státě Nový Jižní Wales v minulých týdnech napočítali podle stanice BBC až 100 ohnisek, ve čtvrtek vzhledem k nepříznivému počasí požáry zesílily. Největší australské město Sydney zahalil hustý dým. Od října přišlo v zemi kvůli ohňům o život šest lidí a zničeno bylo na 700 domů.

Hoří také ve státech Viktorie, Jižní Austrálie a Queensland. Agentura Reuters uvedla, že na východě země je 150 ohnisek, ale teď se hasiči zaměřili na osm ohňů, jež ohrožují pětimilionové Sydney. "Jsou velmi silné a očekává se, že se budou šířit na východ, bohužel k více osídleným místům, vesnicím a k izolovaným obydlím," řekl Shane Fitzsimmons z místní hasičské služby.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Sedm lidí zemřelo při explozi v čínské továrně na pyrotechniku

Sedm lidí zemřelo a 13 dalších bylo raněno při explozi v továrně na zábavní pyrotechniku v centrální čínské provincii Chu-nan. Informovala o tom dnes agentura AP.

Správa města Liou-jang uvedla, že výbuch nastal ve středu ráno a že výroba byla nelegální. Tým sestavený k vyšetření neštěstí vyslýchá zadržené manažery podniku. Ve čtvrtek byla ve městě pozastavena výroba veškeré zábavní pyrotechniky.

Podobné incidenty nejsou v Číně výjimkou. Přibývá jich zejména před oslavami nového lunárního roku, které nadcházející rok připadají na 25. ledna.

Další zprávy