TOP 09 splnila hrozbu, její ministři na vládu nepřišli

Martina Machová Martina Machová
24. 8. 2011 9:25
Nečasův kabinet přitom projednává klíčovou daňovou reformu
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ministři TOP 09 splnili svou hrozbu a kvůli sporům o odvolání vysoce postaveného úředníka Ladislava Bátory na ministerstvu školství nedorazili na středeční jednání vlády.

Ta má přitom na programu klíčovou daňovou reformu. Její součástí je i kontroverzní téma zdanění hazardu či zrušení daňových výjimek benefitů, jakými jsou třeba stravenky.

Ve Strakově akademii tak usedli jen ministři ODS a VV. Zástupci TOP 09 se rozhodli setrvat na svých pozicích a říkají jasně: do odchodu Bátory či jeho nadřízeného - ministra Josefa Dobeše - s nimi Petr Nečas na jednání kabinetu počítat nemůže. Na vládu poslali pouze své náměstky.

"Vláda, pokud jí skutečně záleží na daňové reformě, a já bych si to přál, ji může schválit i za mé nepřítomnosti," zopakoval během úterý ministr financí Miroslav Kalousek.

"Snad neschválí hloupost"

Otázkou ovšem zůstává, jak by se poslanci TOP 09, kteří budou následně zákon schvalovat ve sněmovně, stavěli k případným změnám, které můžou ministři ODS a VV do zákonů připravovaných svými nepřítomnými kolegy vměstnat.

Petr Gazdík z TOP 09.
Petr Gazdík z TOP 09. | Foto: Ludvík Hradilek

"Pokud schválí nějakou hloupost, budeme dělat vše pro to, abychom to při koaličním jednání nebo ve sněmovně odstranili," staví se k takové možnosti předseda poslanců TOP 09 Petr Gazdík.

"Nepodceňoval bych ale naše partnery z ODS a VV, že by schválili nějakou hloupost," dodal.

Přitom třecích ploch je v případě daňové reformy hned několik. Hovoří se o zdanění hazardu, které protlačily do zákona Věci veřejné. Ty rovněž chtějí zachovat stravenky, které kategoricky odmítá autor reformy Miroslav Kalousek.

Vedle propíraných témat se návrh týká i systémových změn, kvůli nimž v Česku vznikne unikátní daňový systém, který nemá srovnání v žádné z vyspělých zemí. Výhody pro manažery, živnostníky a rentiéry uhradí průměrný zaměstnanec a spotřebitel.

Změny se týkají zdanění dividend, daně z příjmu vysoce ohodnocených zaměstnanců, pojistného placeného místo zaměstnavatele zaměstnancem a pojistného placeného OSVČ. Posledně jmenovaným přitom klesne sazba v procentech až dvojnásobně, čímž čeští živnostníci získají primát v zemích OECD.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Soudkyně odročila proces s Kotlebou kvůli šekům pro chudé

Na Slovensku ve středu začalo líčení s předsedou krajně pravicové strany Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) Marianem Kotlebou, který čelí obžalobě v souvislosti se šeky s extremistickou symbolikou. Proces byl ale krátce po zahájení odročen na žádost Kotleby poté, co soudkyně oznámila, že jeho delikt bude možná posuzovat podle přísnějšího ustanovení trestního zákona.

Líčení tak bude pokračovat na začátku března, tedy krátce po parlamentních volbách. LSNS je nyní druhou nejpopulárnější stranou v zemi, Kotleba by v případě odsouzení přišel také o mandát poslance.

Prokuratura obžalovala Kotlebu za to, že v roce 2017 na střední škole v Banské Bystrici předal před téměř 400 pozvanými hosty třem rodinám finanční dar prostřednictvím symbolických šeků, každý v částce 1488 eur (37 500 korun). Čísla 14 a 88 jsou podle vyšetřovatelů známá a používaná v extremistické symbolice. 

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Slovenští dopravci opět blokují hraniční přechod Břeclav-Brodské, kolona má čtyři kilometry

Slovenští dopravci opět blokují hraniční přechod Břeclav-Brodské na dálnici D2 pro nákladní auta. Podle webu dopravniinfo.cz se ráno vytvořila asi dvoukilometrová kolona, podle aktuálních záběrů z kamer byla kolona kolem 9:00 už čtyřkilometrová. Kvůli blokádě jsou kolony i v Mostech u Jablunkova na Frýdecko-Místecku.

Hraniční přechody na pomezí Slovenska a Zlínského kraje byly ráno průjezdné bez omezení. Blokádami chtějí slovenští dopravci přimět vládu, aby splnila jejich požadavky týkající se výrazného snížení silniční daně a zvýšení slev z mýtného.

Přes hraniční přechod Břeclav-Brodské projedou osobní auta, autobusy a nákladní auta jedoucí v režimu ADR, která přepravují nebezpečné věci, a nákladní auta převážející zvířata. Ostatní nákladní vozy mohou využít exit 48 Břeclav a pokračovat směr Hodonín nebo Sudoměřice.

Další zprávy