Tlustý si v inzerátech stěžuje na ČSSD

Zdeněk Mihalco
22. 9. 2006 9:53
Praha - Ministerstvo financí zveřejnilo inzeráty, ve kterých informuje o špatném stavu veřejných financí. Daňové poplatníky stály 816 090 korun.
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Ministerstvo v inzerátech varuje před narůstajícím státním dluhem.

Je stav veřejných financí natolik špatný, když z nich ministerstvo může platit statisíce za novinové inzeráty?

Pravdivé a nezkreslené informace?

"Jde nám o to, abychom tyto pravdivé a nezkreslené informace nezprostředkovaně dostali k občanům ČR," tvrdí v tiskové zprávě ministr Vlastimil Tlustý (ODS). "Na základě auditu státního rozpočtu jsme zjistili, že jeho návrh nebyl vládou Jiřího Paroubka sestaven v souladu se závaznými rozpočtovými pravidly a zejména v oblasti výdajů nerespektoval rámce, které si vláda sama stanovila."

Inzerci mají v plné výši hradit úspory, které chce ministerstvo navrhnout na základě auditu svého hospodaření.

V celostránkovém inzerátu, který dnes uveřejnily například Lidové noviny nebo Hospodářské noviny, ministerstvo informuje o výši celkového dluhu Česka. Zabývá se také návrhem státního rozpočtu vlády Jiřího Paroubka.

V inzerátu se píše: Návrh rozpočtu pro rok 2007 nevycházel z platných zákonů České republiky. Jedná se o úmyslné zkreslení možného deficitu státních financí.

Foto: Aktuálně.cz

"Inzeráty politici podávají běžně i v zahraničí, ale většinou jde o vyřizování osobních kauz a reklamu si politik platí ze svého," řekl politolog Milan Znoj z Univerzity Karlovy. "Politicky tomu rozumím, ale ta forma inzerátu není vhodná. Pokud chce ministr sdělit taková fakta veřejnosti, může svolat tiskovou konferenci," dodal k inzerátu ministerstva financí.

ČSSD: Je to propagandistický krok

Na inzerci ostře reagovala sociální demokracie. "ČSSD  pokládá  dnešní  inzeráty  ministerstva  financí  z hlediska jejich obsahu za zneužití finančních prostředků státu k politické propagandě ODS," píše se v prohlášení strany. "Obsah inzerce hrubě zkresluje situaci při přípravě státního rozpočtu na rok 2007 a vytváří vládě alibi pro předložení rozpočtu s nepřijatelně vysokým deficitem."

Sociální demokraté považují krok ministerstva financí za "propagandistický".

Přitom si podobný inzerát v minulosti nechali podat i někteří sociální demokraté.

Politická inzerce za peníze státu

Inzerci placenou státem vydávali ministři předchozí vlády. Pravicoví politici je za to kritizovali.

Ministerstvo zdravotnictví prostřednictvím novinového inzerátu vychvalovalo zákon o neziskových nemocnicích
Ministerstvo zdravotnictví prostřednictvím novinového inzerátu vychvalovalo zákon o neziskových nemocnicích | Foto: Ondřej Besperát

V prosinci loňského roku otiskla Mladá fronta Dnes text ministra zdravotnictví Davida Ratha. Chválil v něm zákon o neziskových nemocnicích.

O tři měsíce později vyšel v deníku Právo inzerát ministerstva práce a sociálních věcí o pomoci vlády během jarních povodní.

Ministerstvo pro místní rozvoj si nechalo květnu v novinách otisknout celostránkový inzeráty, ve kterých psalo, že bytová politika přináší vynikající výsledky. Text doprovázela fotografie ministra Martínka, předvolebního lídra ČSSD v Pardubickém kraji. Podle Martínka inzeráty nebyly předvolební agitací, ale povinností ministerstva. 

Úřad za ně zaplatil téměř milion korun.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Do nového mýtného systému je přihlášeno jen 82 tisíc aut. Hrozí kolaps, říká ministr

Do nového mýtného systému, jenž má být spuštěn od letošního prosince, bylo dosud přihlášeno 82.000 vozidel, celkem se očekává 450 000 vozů. Většinu z registrovaných tvoří velcí dopravci, z menších firem, které ovšem v současném systému tvoří v souhrnu většinu, se zaregistrovalo pouze pět procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy