Švejnar měl být trumfem ČSSD v eurovolbách, odmítl

Martina Macková
27. 11. 2008 15:00
Poražený prezidentský kandidát si stále drží nezávislost
Jan Švejnar a Jiří Paroubek na programové konferenci v Pardubicích.
Jan Švejnar a Jiří Paroubek na programové konferenci v Pardubicích. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Prezidentský kandidát, ekonom Jan Švejnar, se měl stát lídrem kandidátky ČSSD ve volbách do Evropského parlamentu v příštím roce.

Sondáž ČSSD, jak by se k oficiálně nabídnutému postu postavil, ovšem Švejnar hned v zárodku odmítl.

Podle informací Aktuálně.cz si Švejnara, který si pečlivě hlídá svoji nezávislost, přál do čela kandidátky předseda strany Jiří Paroubek. Byla to součást vítězné povolební strategie po triumfu v krajských a senátních volbách.

První kontakty však ukázaly, že Klausův protivník v hradní volbě se zatím nechce politicky angažovat.

Ano, ptali se mě

To Švejnar potvrdil. "Nebyla to taková ta oficiální nabídka, ale spíš dotazy k tomu, zda bych tuto úlohu vzal," řekl Aktuálně.cz Švejnar.

Profesor Michiganské univerzity a otec takzvaného českého think-tanku nyní politiku v plánu nemá. "Chci zůstat ve veřejném životě po prezidentské volbě, ale politiku nyní neupřednostňuji. Uvidíme, co bude dál," řekl trochu tajemně.

Švejnarův think-tank by měl být vlivnou institucí, která se zabývá analýzami a diskusemi směřujícími ke zlepšení hospodářské a sociální politiky v zemi. Financovat by jej měli sponzoři.

Fakta

Švejnar v boji o Hrad

  • Švejnara ve volbě na Hrad podporovala ČSSD, Strana zelených a část lidovců. Zákonodárci žádné ze stran ale nakonec nehlasovali jednotně. Kromě nemocné Olgy Zubové (SZ) nakonec hlas Švejnarovi nedal ve druhé a klíčové volbě ani Evžen Snítilý (ČSSD).
  • Lidovci se nedokázali na podpoře ani jednoho z kandidátů sjednotit. Zatímco stoupenci předsedy Jiřího Čunka volili Švejnara, křídlo ministra Miroslava Kalouska podpořilo Václava Klause.
  • Komunisté odmítli oba kandidáty, Švejnar tak dostal hlasy jen senátorů KSČM a několika nezávislých senátorů.

Že byla ČSSD při lákání Švejnara neúspěšná, přiznal nepřímo i předseda Paroubek. "Já myslím, že to nebude pan Švejnar," řekl Aktuálně.cz k dotazům na nabídky oponentovi kupónové privatizace. Kdo to nakonec bude, není jasné. "To je předčasná otázka," míní Paroubek.

Na konferenci ČSSD byl

Švejnar ještě v květnu, tři měsíce po neúspěšné prezidentské volbě, mluvil na programové konferenci ČSSD v Pardubicích, kam socialisté pozvali šestapadesátiletého ekonoma, aby pomohl při sestavování předvolebního programu a kampaně.

"Musíte být připraveni na to, že vám bude nabídnuta znovu opoziční smlouva nebo velká koalice. Měli byste mít představu, jak a jestli vůbec se s nimi chcete dohodnout," prognózoval tehdy Švejnar a varoval před spojení s KSČM.

"Měli byste lidovce i zelené respektovat jako partnery, vytvářejte si k nim mosty," prohlásil Švejnar. O měsíc dřív dokonce připustil, že by se mohl stát tváří pro kampaň za přímou volbu prezidenta, kterou podporuje sociální demokracie i zelení. Tuto možnost nakonec odmítl, stejně jako nabídku kandidovat do senátu.

Jan Švejnar mluví jako host na programové konferenci ČSSD v Pardubicích.
Jan Švejnar mluví jako host na programové konferenci ČSSD v Pardubicích. | Foto: Ondřej Besperát

"Nabídka přišla z celého spektra stran a také od nezávislých senátorů, kteří mě podporovali při prezidentské volbě. Všichni se mnou o tom mluvili, i Bursík i Paroubek," řekl tehdy Švejnar.

Politika? Zatím ne

Švejnar od ledna tvrdí, že chce zůstat naprosto nezávislý a tomu odpovídá i odmítnutí lídrovství evropské kandidáty ČSSD.

"Moje hodnota je v tom, že jsem si udržel nezávislost a rád bych si ji udržel do budoucna," říkal na jaře. Tehdy se ale vyhýbal otázce, zda tím směřuje k dalšímu boji o Hrad. I dnes na přímý dotaz, zda plánuje vstoupit do prezidentské volby v roce 2013, kde už nebude kandidovat Václav Klaus, odpověděl: "To je příliš dlouhá doba. Pokud bude ve společnosti poptávka po tom, abych sloužil, pak ano."

Švejnar dnes působí střídavě v Česku a v USA, kde má také občanství. V Praze založil vzdělávací centrum, které rozvíjí.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Americký diplomat Sondland připustil, že na Trumpův pokyn tlačil na Ukrajinu

Americký diplomat Gordon Sondland při středečním veřejném slyšení v Kongresu připustil, že na pokyn prezidenta USA naléhal na Kyjev, aby dodal informace zvýhodňující Donalda Trumpa ve volbách. Sondland, Trumpův stoupenec a sponzor jeho volební kampaně, promluvil ve výboru Sněmovny reprezentantů pro kontrolu zpravodajských služeb, který chce usvědčit Trumpa, že se na Kyjevu domáhal informací poškozujících jeho možného volebního soka Joea Bidena.

Sondland působí jako velvyslanec USA při Evropské unii a demokraté toužící vystavit Trumpa hrozbě ústavní žaloby ho považují za klíčového svědka. Hotelový magnát je podle médií členem skupiny nazývané "amigos" (přátelé), do níž patří ministr energetiky Rick Perry a zmocněnec USA pro Ukrajinu Kurt Volker. Jejich úkolem bylo prostřednictvím zákulisních tahů přimět Kyjev k dodání "špíny" na Bidena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy