Sto milionů jako strop na volební kampaň, navrhne Peake

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
16. 2. 2012 16:00
ČSSD chce jít se stropem ještě níž, prosazuje limit 80 milionů
Peake: Sto milionů na vysvětlování stačí.
Peake: Sto milionů na vysvětlování stačí. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Vicepremiérka pro legislativu Karolína Peake (Věci veřejné) navrhne zavést jako strop pro volební kampaň do sněmovny částku 100 milionů. Suma by se měla objevit v zákoně o financování politických stran.

Svůj výpočet opírá o peníze, které politické strany dostávají jako příspěvek státu na volební kampaň.

Peake nabízí i konkrétní výpočty: Za volby v roce 2010 inkasovaly politické strany, které získaly alespoň 3 procenta hlasů, od státu celkem půl miliardy korun.

Z toho úspěšné partaje, které mají ve sněmovně své poslance, si ze státních peněz ukrojily přes 424 a půl milionu. Na každého poslance tak připadá částka 2 122 892 koruny ze státní kasy.

Nejsilnější strana ve sněmovně - ČSSD - tak dostala od státu 116 a tři čtvrtě milionu, nejmenší - Věci veřejné - bezmála 51 milionů (za původní počet svých poslanců). V průměru to na pět úspěšných sněmovních stran vychází kolem 84 milionů státního příspěvku.

"I vzhledem k přiznaným nákladům politických stran se tak částka 100 milionů korun jeví jako limit, za který lze realizovat volební kampaň tak, aby bylo možno dostatečně a účinně prezentovat volební programy," doplňuje Peake.

Podívejte se, kolik dostaly strany od státu za všechny volby v roce 2010:

ČSSD: Máme vlastní nástřely

Vicepremiérka tyto částky navrhne v zákoně o financování politických stran, který připravilo ministerstvo vnitra a který původně žádné limity na kampaně neobsahoval.

Mezitím ČSSD pracuje na své vlastní verzi stropů: jako limit pro volby do sněmovny a pro krajské volby navrhuje 80 milionů korun, pro kampaň senátního kandidáta 3 miliony a 300 tisíc korun. Nově pak pro prezidentskou volbu 15 milionů.

"Vycházeli jsme z minulých kampaní, není to přesný výpočet, spíše odhady," upřesňuje předseda sociálně demokratických poslanců Jeroným Tejc.

Limity tlačí ČSSD v horní parlamentní komoře, kde je navrhli její senátoři.

"Návrh byl přijat v prvním čtení, teď musí projít diskusí ve výborech a dojde ke zpřesnění," vysvětluje předseda senátorů za ČSSD Petr Vícha.

Peake: Bude záležet na dohodě stran

To nakonec připouští i vicepremiérka Peake: "Snažím se o nějaký exaktní výpočet, který použiji v mezirezortním řízení, nicméně bude záležet hlavně na dohodě politických stran."

"Je třeba hledat limit, který není příliš nízký a nebude vyzývat k obcházení jinými způsoby a zároveň takový, který nebude jen businessem pro stranu, která by si na příspěvcích za hlasy chtěla jen namastit kapsu," dodává Peake.

V tuto chvíli se zdá, že na limitech pro kampaně se politické strany nakonec shodnou. Proti už není ani ODS, její předseda Petr Nečas dokonce nově požaduje limit už pro podzimní krajské volby. Výhrady má stále TOP 09, podle které nejsou limity řešením, jak kampaně zprůhlednit.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

České házenkářky na úvod Eura prohrály se Švédskem

České házenkářky vstoupily do mistrovství Evropy v Dánsku porážkou 23:27 s favorizovaným Švédskem. Svěřenkyně trenéra Jana Bašného v úvodním utkání základní skupiny B v Herningu dlouho držely krok, na startu druhého poločasu dokonce vedly o tři branky, ale závěr patřil Seveřankám.

V dalším duelu se český tým v sobotu utká s Ruskem a v pondělí zakončí skupinu proti Španělsku. Do další fáze turnaje, kterou budou dvě šestičlenné skupiny, postoupí první tři celky.

Švédsko a Česko se měly utkat už v březnu v kvalifikaci, kvůli koronaviru ale byly oba zápasy zrušeny a na šampionát se dostaly stejné týmy jako předloni. Kvůli přetrvávající pandemii se celý turnaj hraje bez diváků.

Zatímco český tým kvůli koronaviru nehrál zápas více než rok, Švédky stihly před šampionátem čtyři přípravná utkání. Svěřenkyně kouče Bašného se ale favoritek, s nimiž se jim v posledních letech nedařilo, nezalekly a od úvodu držely krok.

Seveřanky, šestý tým z předloňského Eura, sice v prvním poločase většinu času vedly, ale maximálně o dva góly. Mezi tyčemi v české brance se dařilo Kudláčkové, která působí ve švédském Kristianstadu, a i díky jejím zákrokům držel outsider v poločase nadějnou remízu 13:13.

Vstup do druhého dějství vyšel českému celku ještě lépe. Národní tým dal úvodní tři branky a chvíli měl překvapivý třígólový náskok. Pak přišla rozhodující fáze utkání.

Švédky po sérii čtyř branek otočily stav a ve 42. minutě vedly 19:18. Seveřanky se uklidnily a postupně navyšovaly náskok. V 56. minutě upravila Strömbergová už na 27:21 a bylo rozhodnuto.

Utkání skupiny B mistrovství Evropy házenkářek v Dánsku:

Švédsko - Česko 27:23 (13:13)

Sestava a branky Česka: Kudláčková, Novotná - Knedlíková 2, Konečná, Maňáková, Kvášová 2, Kordovská 2, Mikulášková, Hurychová 2, Šustková, Marčíková 3, Stříšková, Zachová, Kovářová, Jeřábková 8, Malá 4.

Nejvíce branek Švédska: Blohmová 5. Rozhodčí: Antičová, Jakovljevičová (obě Srb.). Sedmimetrové hody: 10/5 - 6/4. Vyloučení: 7:4. Bez diváků.

Rusko - Španělsko 31:22 (13:11)

Skupina D:

Německo - Rumunsko 22:19 (13:10), Norsko - Polsko 35:22 (17:13).

Zdroj: ČTK
Další zprávy