Sto milionů jako strop na volební kampaň, navrhne Peake

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
16. 2. 2012 16:00
ČSSD chce jít se stropem ještě níž, prosazuje limit 80 milionů
Peake: Sto milionů na vysvětlování stačí.
Peake: Sto milionů na vysvětlování stačí. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Vicepremiérka pro legislativu Karolína Peake (Věci veřejné) navrhne zavést jako strop pro volební kampaň do sněmovny částku 100 milionů. Suma by se měla objevit v zákoně o financování politických stran.

Svůj výpočet opírá o peníze, které politické strany dostávají jako příspěvek státu na volební kampaň.

Peake nabízí i konkrétní výpočty: Za volby v roce 2010 inkasovaly politické strany, které získaly alespoň 3 procenta hlasů, od státu celkem půl miliardy korun.

Z toho úspěšné partaje, které mají ve sněmovně své poslance, si ze státních peněz ukrojily přes 424 a půl milionu. Na každého poslance tak připadá částka 2 122 892 koruny ze státní kasy.

Nejsilnější strana ve sněmovně - ČSSD - tak dostala od státu 116 a tři čtvrtě milionu, nejmenší - Věci veřejné - bezmála 51 milionů (za původní počet svých poslanců). V průměru to na pět úspěšných sněmovních stran vychází kolem 84 milionů státního příspěvku.

"I vzhledem k přiznaným nákladům politických stran se tak částka 100 milionů korun jeví jako limit, za který lze realizovat volební kampaň tak, aby bylo možno dostatečně a účinně prezentovat volební programy," doplňuje Peake.

Podívejte se, kolik dostaly strany od státu za všechny volby v roce 2010:

ČSSD: Máme vlastní nástřely

Vicepremiérka tyto částky navrhne v zákoně o financování politických stran, který připravilo ministerstvo vnitra a který původně žádné limity na kampaně neobsahoval.

Mezitím ČSSD pracuje na své vlastní verzi stropů: jako limit pro volby do sněmovny a pro krajské volby navrhuje 80 milionů korun, pro kampaň senátního kandidáta 3 miliony a 300 tisíc korun. Nově pak pro prezidentskou volbu 15 milionů.

"Vycházeli jsme z minulých kampaní, není to přesný výpočet, spíše odhady," upřesňuje předseda sociálně demokratických poslanců Jeroným Tejc.

Limity tlačí ČSSD v horní parlamentní komoře, kde je navrhli její senátoři.

"Návrh byl přijat v prvním čtení, teď musí projít diskusí ve výborech a dojde ke zpřesnění," vysvětluje předseda senátorů za ČSSD Petr Vícha.

Peake: Bude záležet na dohodě stran

To nakonec připouští i vicepremiérka Peake: "Snažím se o nějaký exaktní výpočet, který použiji v mezirezortním řízení, nicméně bude záležet hlavně na dohodě politických stran."

"Je třeba hledat limit, který není příliš nízký a nebude vyzývat k obcházení jinými způsoby a zároveň takový, který nebude jen businessem pro stranu, která by si na příspěvcích za hlasy chtěla jen namastit kapsu," dodává Peake.

V tuto chvíli se zdá, že na limitech pro kampaně se politické strany nakonec shodnou. Proti už není ani ODS, její předseda Petr Nečas dokonce nově požaduje limit už pro podzimní krajské volby. Výhrady má stále TOP 09, podle které nejsou limity řešením, jak kampaně zprůhlednit.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Soud v Hongkongu odsoudil prvního člověka na základě bezpečnostního zákona

Soud v Hongkongu shledal vinným z terorismu a separatismu prvního člověka souzeného na základě  bezpečnostního zákona, který ve své poloautonomní provincii prosadil Peking přes místní i mezinárodní kritiku. Výši trestu určí soud později, odsouzenému hrozí až doživotí, informovaly zahraniční agentury.

Čtyřiadvacetiletý Tong Ying Kit loni 1. července, den po zavedení bezpečnostního zákona, najel na motorce do hloučku policistů. V ruce přitom třímal transparent s nápisem "Svobodu pro Hongkong, revoluce naší doby". Podle soudu právě tento text vyzývá k odtržení Hongkongu od Číny, a mladík je proto podle soudu vinen z podněcování k separatismu. Tong odmítl obvinění z terorismu, nabádání k separatismu i nebezpečného řízení.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Draslovka koupí divizi americké společnosti Chemours za 11,3 miliardy Kč

Český chemický výrobce Draslovka Holding koupí divizi Mining Solutions americké společnosti The Chemours Company za více než 11,3 miliardy korun. Tato akvizice představuje první významnou investici společnosti Draslovka v USA, informoval v úterý mediální zástupce firmy Vít Kurfürst. V polovině července Draslovka oznámila nákup podniku na výrobu kyanidu sodného v Jihoafrické republice za 2,23 miliardy korun.

Podle firmy vznikne spojením aktivit Draslovky a Chemours v oblasti řešení pro těžební průmysl a chemických specialit a v kombinaci s nedávnou dohodu o převzetí aktivit jihoafrického Sasolu přední nadnárodní podnik schopný lépe sloužit zákazníkům po celém světě díky kombinaci technologických znalostí a inovací.

Draslovka Holding a.s. je soukromá holdingová společnost se sídlem v České republice, která se zabývá speciálními chemickými látkami a vlastními výrobními technologiemi. Vlastní ji čtyři české rodiny.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Korea a KLDR znovu obnovily přerušené "horké linky"

Soul a Pchjongjang obnovily "horké linky", přerušené před rokem. Oznámily to dnes tiskové agentury s odvoláním na komuniké z kanceláře jihokorejského prezidenta Mun Če-ina. Obnovení komunikačních kanálů od dnešního rána ohlásila také Severní Korea.

Severní Korea loni v červnu veškeré oficiální vojenské a politické komunikační kanály přerušila, což vysvětlila jako reakci na činnost jihokorejských aktivistů, kteří na sever posílali letáky kritizující severokorejského vůdce Kim Čong-una za porušování lidských práv a za jaderný zbrojní program.

Pchjongjang tehdy oznámil, že se svým jižním sousedem přeruší komunikační spojení, a následně zničil styčný úřad obou korejských států v pohraničním městě Kesong na území KLDR. Ten byl ustanoven před třemi lety a byl považován za první krok ke zřízení velvyslanectví a k těsnější spolupráci obou korejských států.

Zdroj: ČTK
Další zprávy