Stavba tunelů bude jednodušší, rozhodl Senát

Domácí ČTK Domácí, ČTK
7. 10. 2009 16:35
Senátory ještě čeká rozhodování o veřejných zakázkách či odkladu státních maturit
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Attila Racek

Praha - Senát umožnil snadnější budování podzemních staveb.

Členové horní komory parlamentu dnes schválili vládní novelu stavebního zákona, podle níž nebude například ke stavbě železničních a silničních tunelů potřeba souhlas majitelů pozemků na povrchu nad budovanou stavbou.

Navrhovanou podmínkou pro jednodušší povolování je, aby šlo o tzv. veřejně prospěšné stavby podle stavebního zákona, tedy infrastrukturní stavby.

Vláda poukázala například na to, že v případě plánů na výstavbu železničního tunelu z Prahy do Berouna by investor musel získat souhlas od 4000 vlastníků pozemků na povrchu.

Téměř polovina lidí přitom na podobné výzvy vůbec nereaguje, což znamená zpoždění výstavby a v mnoha případech i ohrožení dotací z evropských fondů.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Pražská ČSSD navrhla, aby kandidátku v hlavním městě vedla Maláčová

Předsednictvo pražské ČSSD požádalo celostátní vedení strany, aby v čele kandidátky v hlavním městě v letošních sněmovních volbách byla ministryně práce a místopředsedkyně ČSSD Jana Maláčová, sdělil předseda pražské sociální demokracie Petr Pavlík. Postup, podle kterého o vedoucí místo kandidátky přijde bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD), je podle něj však v rozporu s řádem přípravy voleb. Na úpravu kandidátky upozornil server Seznam Zprávy.

Podle pondělního usnesení pražské ČSSD, které bylo podle Pavlíka schváleno o jeden hlas, by se měl kromě Maláčové na druhém místě kandidátky objevit bývalý předseda Zelených Matěj Stropnický a na pátém místě někdejší ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík. Nikoho z nich však nenavrhla žádná z pražských organizací do 18. března, dokdy na to měly čas, řekl Pavlík. "Vůbec neprošli primárními volbami, je to v rozporu s řádem přípravy voleb," sdělil Pavlík ČTK.

Zdroj: ČTK
Další zprávy