Špidla se vrací na špici ČSSD. Bude ve stínové vládě

Kateřina Eliášová
9. 7. 2010 12:00
Špidla dostal na starost otázky Evropské unie
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Bývalý eurokomisař a místopředseda Strany evropských socialistů Vladimír Špidla bude součástí vznikající stínové vlády ČSSD.

Deníku Aktuálně.cz to potvrdili hned dva členové nejužšího vedení strany. Oficiálně sociální demokraté představují svůj stínový tým příští týden.

Špidla bude odborným mluvčím pro otázky Evropské unie.

Z Bruselu zpět do Česka

Poté, co Špidlu v premiérském křesle vystřídal Stanislav Gross, socialisté svého experta na sociální politiku "uklidili" do Bruselu, Špidla měl coby eurokomisař na starost právě tuto oblast.

Po eurovolbách se dlouho spekulovalo o tom, jak se ČSSD ke svému někdejšímu předsedovi zachová. Špidla si nakonec vybral kandidaturu do Senátu na jihu Čech.

Teď s ním nadto zastupující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka počítá ve svém týmu stínové vlády. "My jsme jako sociální demokraté připraveni provádět standardní, zásadní, opoziční politiku. Jsme připraveni nejenom kritizovat ty kroky, které budeme ze strany vlády pokládat za chybné, ale jsme také připraveni předkládat vlastní alternativy," definoval Sobotka práci týmu.

"Dinosauři" i nové tváře

V týmu se objeví staré tváře, se kterými do stínové vlády počítal i expředseda Jiří Paroubek. Zdeněk Škromach bude mluvčím pro sociální oblast, Milan Urban pro průmysl, Lubomír Zaorálek pro oblast zahraničí a šéf hejtmanů Michal Hašek pro oblast zemědělství.

Foto: Aktuálně.cz
Blog Vladimíra Špidly

Jan Mládek a Jiří Havel se podělí o ekonomiku, obranu dostane pravděpodobně na starost šéf pražské ČSSD Petr Hulinský.

Nově se má v týmu objevit poslanec Jeroným Tejc, bude "stínovat" ministra vnitra Radka Johna. Spravedlnost má dostat na starost kandidát na pražského primátora Jiří Dientsbier ml. Garantem pro oblast dopravy bude brněnský primátor Roman Onderka.

V týmu se narozdíl od Nečasovy vlády objeví i ženy - senátorka Alena Gajdůšková a poslankyně Vlasta Bohdalová. Sociální demokratky budou sledovat problematiku školství a vědy a výzkumu.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

V Pardubicích došlo ke srážce sanitky s autem, dva záchranáři jsou zraněni

Sanita zdravotnické záchranné služby a osobní auto se dnes před polednem srazily na světelné křižovatce v centru Pardubic. V sanitě jeli dva záchranáři, kteří utrpěli zranění a byli převezeni do nemocnice. Žádného pacienta nevezli. V osobním autě jeli dva dospělí a dvě děti, nikdo z nich zraněn nebyl. ČTK to řekla mluvčí policie Dita Holečková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy